I NOSTRI CERTIFICATI


Per livello | Alfabetico

Functional Recovery Specialist Michela PISANU Gonnosfanadiga (SU)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Michela PISANU Gonnosfanadiga (SU)
Postural Specialist Michela PISANU Gonnosfanadiga (SU)
Sport and Fitness Postural Specialist Daniele BERNASCONI Castel S. Pietro (TICINO)
Expert Certification Daniele BERNASCONI Castel S. Pietro (TICINO)
Expert Certification Michela PISANU Gonnosfanadiga (SU)
Basic Certification Daniele BERNASCONI Castel S. Pietro (TICINO)
Basic Certification Free TEST Osimo ()
Basic Certification (laureati) Antonio GIULIANO ()
Basic Certification (laureati) Michela PISANU Gonnosfanadiga (SU)

Piemonte

Fitness Top Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Fitness Top Cristina GRIBAUDO Orbassano (TO)
Fitness Top Omar CAPUZZO Torino (TO)
Sport Performance Top Omar CAPUZZO Torino (TO)
Sport Performance Top Matteo CERESA Novara (NO)
Body Sculpting Specialist Stefano CUNIBERTI Piossasco (TO)
Body Sculpting Specialist Stella LOVISOLO San Marzano Oliveto (AT)
Clinical Exercise Specialist Simone PUDDU Tas Sliema (EE)
Evolutionary Trainer Specialist Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Evolutionary Trainer Specialist Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Evolutionary Trainer Specialist Valeria CHIECCHIO Alessandria (AL)
Evolutionary Trainer Specialist Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Exercise for Health Specialist Luciano VILLA Chivasso (TO)
Fitness Instructor Specialist Chiara CASAROTTO Gattinara (VC)
Fitness Instructor Specialist Davide VOTTA Alpignano (TO)
Fitness Instructor Specialist Alberto ALESSIO Moncalvo (AT)
Functional Fitness Trainer Specialist Edmondo AMATO Volvera (TO)
Functional Fitness Trainer Specialist Mario BLANDINA Torino (TO)
Functional Fitness Trainer Specialist Giorgia CRAVERO Torino (TO)
Functional Fitness Trainer Specialist Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Functional Fitness Trainer Specialist Laura DE GUARINONI Verbania (VB)
Functional Fitness Trainer Specialist Cristina GRIBAUDO Orbassano (TO)
Functional Fitness Trainer Specialist Boris PAVESI Verbania (VB)
Functional Fitness Trainer Specialist Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Functional Fitness Training Specialist Gabriele AVONDO Vercelli (VC)
Functional Fitness Training Specialist Sara CAPPA Quaregna (BI)
Functional Fitness Training Specialist Valentin CARAUSU Galati (EE)
Functional Fitness Training Specialist Paolo FEA Pinerolo (TO)
Functional Fitness Training Specialist Giovanna MORSILLI Cumiana (TO)
Functional Fitness Training Specialist Ivano SANTIA Moncrivello (VC)
Functional Fitness Training Specialist Stefano SPOLLADORE Torino (TO)
Functional Fitness Training Specialist Edoardo VALSANIA Lessona (BI)
Functional Fitness Training Specialist Sandra ZOPPI San Secondo Di Pinerolo (TO)
Functional Fitness Training Specialist Erica CAPRA Serralunga Di Crea (AL)
Functional Fitness Training Specialist Samuele DI PAOLA Tortona (AL)
Functional Fitness Training Specialist Davide VOERZIO La Morra (CN)
Functional Fitness Training Specialist Tiziana PREGLIASCO Rivalta Di Torino (To)
Functional Recovery Specialist Samuele CALLEGARO Torino (TO)
Functional Recovery Specialist Andrea RENDINELLI Gassino Torinese (TO)
Functional Recovery Specialist Elena Sofia VERCELLI Torino (TO)
Functional Recovery Specialist Elio CAMBIOTTI Nichelino (TO)
Functional Recovery Specialist Nadir TAVELLA Torino (TO)
Functional Recovery Specialist Elisabetta VERCELLI Torino (TO)
Hypertrophy Trainer Specialist Samuele DI PAOLA Tortona (AL)
Hypertrophy Trainer Specialist Denis GIACONE Bra (CN)
Hypertrophy Trainer Specialist Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Hypertrophy Trainer Specialist Giuseppe LEO Torino (TO)
Hypertrophy Trainer Specialist Davide CAPPELLO Almese (TO)
Hypertrophy Trainer Specialist Simona GENOVESE AMATO Moncalieri (TO)
Hypertrophy Training Specialist Cristian CHERUBINI Montalto Dora (TO)
Hypertrophy Training Specialist Danilo VAUDAGNA Locarno (EE)
Hypertrophy Training Specialist Paolo VOTTA Torino (TO)
Hypertrophy Training Specialist Milos BARISIC Rep San Marino (EE)
Hypertrophy Training Specialist Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Hypertrophy Training Specialist Giacomo SCHILLACI Vercelli (VC)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Giovanna MORSILLI Cumiana (TO)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Sandra ZOPPI San Secondo Di Pinerolo (TO)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Luciano VILLA Chivasso (TO)
Personal Fitness Training Specialist Paolo FEA Pinerolo (TO)
Personal Fitness Training Specialist Fabrizio GROSSO Rivoli (TO)
Personal Trainer Specialist Cristian CHERUBINI Montalto Dora (TO)
Personal Trainer Specialist Boris PAVESI Verbania (VB)
Personal Trainer Specialist Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Personal Trainer Specialist Angelo DONATACCIO Caslano (EE)
Personal Trainer Specialist Alessandro VIGO Vestigne (TO)
Personal Trainer Specialist Giorgio FAVA Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Tiziana PREGLIASCO Rivalta Di Torino (To)
Personal Trainer Specialist Milos BARISIC Rep San Marino (EE)
Personal Trainer Specialist Giorgia CRAVERO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Luca CRISARA' Sant'ambrogio (TO)
Personal Trainer Specialist Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Personal Trainer Specialist Simona GENOVESE AMATO Moncalieri (TO)
Personal Trainer Specialist Denis GIACONE Bra (CN)
Personal Trainer Specialist Giuseppe LEO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Federico BONETTO Orbassano (TO)
Personal Trainer Specialist Stanislav ANASTASOV Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Giovanni Battista BONINO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Personal Trainer Specialist Kateryna MOYSEY Camino (AL)
Personal Trainer Specialist Enrica TALLONE Torino (TO)
Personal Trainer Specialist Davide CIVES Villar Perosa (TO)
Personal Trainer Specialist Nicolas MIOLA Avigliana (TO)
Personal Trainer Specialist Mattia ZANCHETTA San Germano Chisone (TO)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Daniele ASIETTI Prato Sesia (NO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Andrea BOERO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Davide CIVES Villar Perosa (TO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Michele DEBERNARDI Varallo (VC)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Francesco TROVA Borgosesia (VC)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Andrea BOERO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Omar CAPUZZO Torino (TO)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Boris PAVESI Verbania (VB)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Davide VOTTA Alpignano (TO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Christian BORDINI Cambiasca (VB)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Valeria CHIECCHIO Alessandria (AL)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Andrea CUMINO Alpignano (TO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Michele GASPERONI Faetano, Rsm (EE)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Davide VOTTA Alpignano (TO)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Alberto ALESSIO Moncalvo (AT)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Andrea CUMINO Alpignano (TO)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Diego MULASSANO Carmagnola (TO)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Alberto ALESSIO Moncalvo (AT)
Personal Trainer Specialist F&C Diana MORO Quarona (VC)
Personal Trainer Specialist S&H Gabriella CANNONE Bussoleno (TO)
Personal Trainer Specialist S&H Gabriele CURCIO Varallo Sesia (VC)
Personal Trainer Specialist S&H Cristian MAUGERI Asigliano (VC)
Postural Specialist Massimiliano BARRESI Novara (NO)
Postural Specialist Erica CAPRA Serralunga Di Crea (AL)
Postural Specialist Valentin CARAUSU Galati (EE)
Postural Specialist Simona CASSINELLI Monforte D'alba (CN)
Postural Specialist Pierluigi MAGOLINO Alessandria (AL)
Postural Specialist Michele RASTELLI San Marino (EE)
Postural Specialist Mariagiovanna PASCALE Borgo San Dalmazzo (CN)
Postural Specialist Luca SEMINARA Nizza Monferrato (AT)
Postural Specialist Edoardo VALSANIA Lessona (BI)
Postural Specialist Federico BONETTO Orbassano (TO)
Postural Specialist Davide CAPPELLO Almese (TO)
Postural Specialist Matteo PREDEN Mongrando (BI)
Postural Specialist Flavio AUDINO Torino (TO)
Postural Specialist Federico BUSCELLA Gassino Torinese (TO)
Postural Specialist Marco DE PASQUA Torino (TO)
Postural Specialist Nicolas MIOLA Avigliana (TO)
Postural Specialist Noemi ARMANDO Centallo (CN)
Postural Specialist Matteo CERESA Novara (NO)
Postural Specialist Cristian MAUGERI Asigliano (VC)
Postural Specialist Elisa MUSSO Asti (AT)
Slimming Trainer Specialist Marco FIUMICELLI Galliate (NO)
Slimming Trainer Specialist Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Slimming Trainer Specialist Giuseppe LEO Torino (TO)
Slimming Trainer Specialist Boris PAVESI Verbania (VB)
Slimming Training Specialist Giovanna MORSILLI Cumiana (TO)
Slimming Training Specialist Sandra ZOPPI San Secondo Di Pinerolo (TO)
Slimming Training Specialist Cristian CHERUBINI Montalto Dora (TO)
Slimming Training Specialist Milos BARISIC Rep San Marino (EE)
Slimming Training Specialist Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Slimming Training Specialist Davide VOERZIO La Morra (CN)
Slimming Training Specialist Paolo VOTTA Torino (TO)
Slimming Training Specialist Giacomo SCHILLACI Vercelli (VC)
Slimming Training Specialist Valentin CARAUSU Galati (EE)
Slimming Training Specialist Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Slimming Training Specialist Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Sport and Fitness Postural Specialist Marco CAMPAGNOLO Belvedere Di Tezze (VC)
Sport and Fitness Postural Specialist Dario FARINELLI Cerano (NO)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Edoardo VALSANIA Lessona (BI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Davide BELLAGARDA Giaveno (TO)
Sport Performance Specialist Lorenzo ARIOLI Ceva (CN)
Sport Performance Specialist Omar CAPUZZO Torino (TO)
Sport Performance Specialist Dario FARINELLI Cerano (NO)
Sport Performance Specialist Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Sport Performance Specialist Giacomo SCHILLACI Vercelli (VC)
Sport Performance Specialist Matteo CERESA Novara (NO)
Sport Performance Specialist Flavio AUDINO Torino (TO)
Sport Performance Specialist Dario DISSETTE Volvera (TO)
Sport Performance Specialist Elio CAMBIOTTI Nichelino (TO)
Sport Performance Specialist Boris PAVESI Verbania (VB)
Sport Performance Specialist Cristian MAUGERI Asigliano (VC)
Sport Performance Specialist Andrea TORTORELLA Asti (AT)
Strenght Sport Training Specialist Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Expert Certification Federico ABATE DAGA Torino (TO)
Expert Certification Daniele ALBRILE Torino (TO)
Expert Certification Alberto ALESSIO Moncalvo (AT)
Expert Certification Marco ALFANO Torino (TO)
Expert Certification Giuseppe ALGOZZINI Torino (TO)
Expert Certification Gabriele ALTIERI Torino (TO)
Expert Certification Edmondo AMATO Volvera (TO)
Expert Certification Luca AMBROSINO Casale Monferrato (AL)
Expert Certification Stanislav ANASTASOV Torino (TO)
Expert Certification Lorenzo ARIOLI Ceva (CN)
Expert Certification Noemi ARMANDO Centallo (CN)
Expert Certification Daniele ASIETTI Prato Sesia (NO)
Expert Certification Flavio AUDINO Torino (TO)
Expert Certification Gabriele AVONDO Vercelli (VC)
Expert Certification Massimo BACCARIN Torino (TO)
Expert Certification Alessandro BARBERO Casalbeltrame (NO)
Expert Certification Milos BARISIC Rep San Marino (EE)
Expert Certification Massimiliano BARRESI Novara (NO)
Expert Certification Nyls BASSO Pecetto Torinese (TO)
Expert Certification Davide BELLAGARDA Giaveno (TO)
Expert Certification Charlie BERNASCONI Morbio Inferiore (EE)
Expert Certification Mattia BIANUCCI Alessandria (AL)
Expert Certification Mario BLANDINA Torino (TO)
Expert Certification Andrea BOERO Torino (TO)
Expert Certification Federico BONETTO Orbassano (TO)
Expert Certification Giovanni Battista BONINO Torino (TO)
Expert Certification Christian BORDINI Cambiasca (VB)
Expert Certification Alberto BROSSA Carignano (TO)
Expert Certification Davide BUBBICO Torino (TO)
Expert Certification Davide BUBBICO Torino (TO)
Expert Certification Federico BUSCELLA Gassino Torinese (TO)
Expert Certification Samuele CALLEGARO Torino (TO)
Expert Certification Elio CAMBIOTTI Nichelino (TO)
Expert Certification Marco CAMPAGNOLO Belvedere Di Tezze (VC)
Expert Certification Gabriella CANNONE Bussoleno (TO)
Expert Certification Sara CAPPA Quaregna (BI)
Expert Certification Davide CAPPELLO Almese (TO)
Expert Certification Erica CAPRA Serralunga Di Crea (AL)
Expert Certification Omar CAPUZZO Torino (TO)
Expert Certification Valentin CARAUSU Galati (EE)
Expert Certification Chiara CASAROTTO Gattinara (VC)
Expert Certification Simona CASSINELLI Monforte D'alba (CN)
Expert Certification Riccardo CAVAZZONI Collegno (TO)
Expert Certification Matteo CERESA Novara (NO)
Expert Certification Cristian CHERUBINI Montalto Dora (TO)
Expert Certification Valeria CHIECCHIO Alessandria (AL)
Expert Certification Davide CIVES Villar Perosa (TO)
Expert Certification Giuseppe COCO Nichelino (TO)
Expert Certification Alessandro CORBO Torino (TO)
Expert Certification Silvano COSENTINO Cuneo (CN)
Expert Certification Giorgia CRAVERO Torino (TO)
Expert Certification Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Expert Certification Luca CRISARA' Sant'ambrogio (TO)
Expert Certification Andrea CUMINO Alpignano (TO)
Expert Certification Stefano CUNIBERTI Piossasco (TO)
Expert Certification Gabriele CURCIO Varallo Sesia (VC)
Expert Certification Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Expert Certification Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Expert Certification Enrico DANA Sauze D'oulx (TO)
Expert Certification Fulvio DATTILO Torino (TO)
Expert Certification Laura DE GUARINONI Verbania (VB)
Expert Certification Marco DE PASQUA Torino (TO)
Expert Certification Andrea DE VENERE Varallo (VC)
Expert Certification Michele DEBERNARDI Varallo (VC)
Expert Certification Giuseppe Luigi DEL GIUDICE Pozzolo Formigaro (AL)
Expert Certification Dennis DELL'UNTO Carmagnola (TO)
Expert Certification Roberto DELLABIANCIA San Marino (EE)
Expert Certification Giuseppe DELLORUSSO Venaria Reale (TO)
Expert Certification Simone DEREGIBUS Gassino Torinese (TO)
Expert Certification Samuele DI PAOLA Tortona (AL)
Expert Certification Dario DISSETTE Volvera (TO)
Expert Certification Angelo DONATACCIO Caslano (EE)
Expert Certification Ettore DOVANO Asti (AT)
Expert Certification Pier Luca FALABRINO Tortona (AL)
Expert Certification Luigi FALVO Cherasco (CN)
Expert Certification Dario FARINELLI Cerano (NO)
Expert Certification Giorgio FAVA Torino (TO)
Expert Certification Paolo FEA Pinerolo (TO)
Expert Certification Antonio FERRARO Piobesi (TO)
Expert Certification Federico FERRO Moncalieri (TO)
Expert Certification Agostino FIORITTO Bioggio (EE)
Expert Certification Marco FIUMICELLI Galliate (NO)
Expert Certification Calle FLAUTO Collegno (TO)
Expert Certification Patrick FRANZA Cervasca (CN)
Expert Certification Fabio GAMBA Collegno (TO)
Expert Certification Andrea GASPARRO Torino (TO)
Expert Certification Michele GASPERONI Faetano, Rsm (EE)
Expert Certification Nicola GENATI Pieve Vergonte (VB)
Expert Certification Simona GENOVESE AMATO Moncalieri (TO)
Expert Certification Denis GIACONE Bra (CN)
Expert Certification Annamaria GIORDANI Poirino (TO)
Expert Certification Fabrizio GIOVANELLA Masera (VB)
Expert Certification Enrico GONELLA Villafranca Piemonte (TO)
Expert Certification Cristina GRIBAUDO Orbassano (TO)
Expert Certification Fabrizio GROSSO Rivoli (TO)
Expert Certification Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Expert Certification Stefano IANNUZZELLI Torino (TO)
Expert Certification Alessio IOZZO Torino (TO)
Expert Certification Nicolo' IVIGLIA Romagnano Sesia (NO)
Expert Certification Alessandra LAURINO Moncalieri (TO)
Expert Certification Giuseppe LEO Torino (TO)
Expert Certification Antonietta LO CAMPO Trofarello (TO)
Expert Certification Tony LO GRASSO Collegno (TO)
Expert Certification Stella LOVISOLO San Marzano Oliveto (AT)
Expert Certification Ivan LURGO Torino (TO)
Expert Certification Michelle MAFFE' Palazzolo Vercellese (VC)
Expert Certification Cristiano MAGISTRO Venaria Reale (TO)
Expert Certification Pierluigi MAGOLINO Alessandria (AL)
Expert Certification Roberto MANFREDI San Mauro Torinese (TO)
Expert Certification Alessio MARTINI La Cassa (TO)
Expert Certification Luca MASTROGIACOMO Torino (TO)
Expert Certification Mirco MASULLO Chieri (TO)
Expert Certification Cristian MAUGERI Asigliano (VC)
Expert Certification Stefano MAZZUCATO Torino (TO)
Expert Certification Ivano MINNITI Torino (TO)
Expert Certification Nicolas MIOLA Avigliana (TO)
Expert Certification Paolo MOISE' Alpignano (TO)
Expert Certification Mariagrazia MONTEMITRO Torino (TO)
Expert Certification Diana MORO Quarona (VC)
Expert Certification Giovanna MORSILLI Cumiana (TO)
Expert Certification Kateryna MOYSEY Camino (AL)
Expert Certification Diego MULASSANO Carmagnola (TO)
Expert Certification Carlo MULATERO Poirino (TO)
Expert Certification Elisa MUSSO Asti (AT)
Expert Certification Barbara OLIVIERI Giaveno (TO)
Expert Certification Edoardo ORLANDO Ovada (AL)
Expert Certification Mariagiovanna PASCALE Borgo San Dalmazzo (CN)
Expert Certification Boris PAVESI Verbania (VB)
Expert Certification Paolo PERINO Bussoleno (TO)
Expert Certification Marco PINTO Grugliasco (TO)
Expert Certification Matteo PREDEN Mongrando (BI)
Expert Certification Tiziana PREGLIASCO Rivalta Di Torino (To)
Expert Certification Roberto PRINA Prarostino (TO)
Expert Certification Paolo PROMPICAI Torre Pellice (TO)
Expert Certification Fabrizio PUCCIO Torino (TO)
Expert Certification Simone PUDDU Tas Sliema (EE)
Expert Certification Gualtiero RAINERO Scalenghe (TO)
Expert Certification Federico Leonardo RAMELLA GIROT Vigliano Biellese (BI)
Expert Certification Maria Elvira RAO Candiolo (TO)
Expert Certification Michele RASTELLI San Marino (EE)
Expert Certification Andrea RENDINELLI Gassino Torinese (TO)
Expert Certification Vito RIZZI Torino (TO)
Expert Certification Federico RUFFINELLO Volvera (TO)
Expert Certification Ivano SANTIA Moncrivello (VC)
Expert Certification Cristina SCAGLIOTTI Alba (CN)
Expert Certification Giacomo SCHILLACI Vercelli (VC)
Expert Certification Fabio SCHIRRU Candiolo (TO)
Expert Certification Enrico SCORDINO Moncalieri (TO)
Expert Certification Luca SEMINARA Nizza Monferrato (AT)
Expert Certification Ivana SERRA Candiolo (TO)
Expert Certification Domenico SICA Napoli (NO)
Expert Certification Stefano SPOLLADORE Torino (TO)
Expert Certification Enrica TALLONE Torino (TO)
Expert Certification Fabio TARICCO Livorno Ferraris (VC)
Expert Certification Nadir TAVELLA Torino (TO)
Expert Certification Emanuele TAVERNA Torino (TO)
Expert Certification Agostino TIBAUDI Casale Monferrato (AL)
Expert Certification Marcello TIRRITO Moncalieri (TO)
Expert Certification Andrea TORTORELLA Asti (AT)
Expert Certification Carlo TRIPICCHIO Grugliasco (TO)
Expert Certification Francesco TROVA Borgosesia (VC)
Expert Certification Simone TUMMINELLO Torre Pellice (TO)
Expert Certification Edoardo VALSANIA Lessona (BI)
Expert Certification Danilo VAUDAGNA Locarno (EE)
Expert Certification Elena Sofia VERCELLI Torino (TO)
Expert Certification Elisabetta VERCELLI Torino (TO)
Expert Certification Roberto VERDI Torino (TO)
Expert Certification Alessandro VIGO Vestigne (TO)
Expert Certification Luciano VILLA Chivasso (TO)
Expert Certification Mirko VIVACQUA Pinerolo (TO)
Expert Certification Davide VOERZIO La Morra (CN)
Expert Certification Davide VOTTA Alpignano (TO)
Expert Certification Paolo VOTTA Torino (TO)
Expert Certification Davide WEIBLE Torino (TO)
Expert Certification Mattia ZANCHETTA San Germano Chisone (TO)
Expert Certification Massimo ZANI Torino (TO)
Expert Certification Sandra ZOPPI San Secondo Di Pinerolo (TO)
Basic Certification Sara ALBANO Chivasso (TO)
Basic Certification Antonella ALBORI Torino (TO)
Basic Certification Marco ALFANO Torino (TO)
Basic Certification Giuseppe ALGOZZINI Torino (TO)
Basic Certification Gabriele ALTIERI Torino (TO)
Basic Certification Edmondo AMATO Volvera (TO)
Basic Certification Emanuela AMURRI Vercelli (VC)
Basic Certification Stanislav ANASTASOV Torino (TO)
Basic Certification Daniele ASIETTI Prato Sesia (NO)
Basic Certification Gabriele AVONDO Vercelli (VC)
Basic Certification Alessandro BARBERO Casalbeltrame (NO)
Basic Certification Milos BARISIC Rep San Marino (EE)
Basic Certification Massimiliano BARRESI Novara (NO)
Basic Certification Mattia BARZIZZA Novara (NO)
Basic Certification Nyls BASSO Pecetto Torinese (TO)
Basic Certification Jurica BELJAN Ascona (EE)
Basic Certification Davide BELLAGARDA Giaveno (TO)
Basic Certification Michael BENEDETTINI San Marino (EE)
Basic Certification Charlie BERNASCONI Morbio Inferiore (EE)
Basic Certification Luca BERTALLI Lesa (NO)
Basic Certification Mattia BIANUCCI Alessandria (AL)
Basic Certification Mario BLANDINA Torino (TO)
Basic Certification Giovanni BLENGINI Bra (CN)
Basic Certification Alberto BOGGIO Pralungo (BI)
Basic Certification Giuseppe BONANNO Trecate (NO)
Basic Certification Giovanni Battista BONINO Torino (TO)
Basic Certification Alex BONO Pinerolo (TO)
Basic Certification Christian BORDINI Cambiasca (VB)
Basic Certification Lisa BORGNA Mondovi (CN)
Basic Certification Alberto BROSSA Carignano (TO)
Basic Certification Davide BUBBICO Torino (TO)
Basic Certification Ricardo William CABRERA MUNOZ Torino (TO)
Basic Certification Tommaso CAFASSO Torino (TO)
Basic Certification Irene CAGNINA Torino (TO)
Basic Certification Gennaro CAIAZZO Novi Ligure (AL)
Basic Certification Manuela CALLEA Almeria (EE)
Basic Certification Elio CAMBIOTTI Nichelino (TO)
Basic Certification Marco CAMPAGNOLO Belvedere Di Tezze (VC)
Basic Certification Roberto CANELLA Torino (TO)
Basic Certification Roberto CANELLA Torino (TO)
Basic Certification Gabriella CANNONE Bussoleno (TO)
Basic Certification Alekos CAPELLI Crevoladossola (VB)
Basic Certification Sara CAPPA Quaregna (BI)
Basic Certification Valentin CARAUSU Galati (EE)
Basic Certification Luca CARRARO Susa (TO)
Basic Certification Luca CASCIELLO Torino (TO)
Basic Certification Andrea CATTRO Torino (TO)
Basic Certification Stefano CAVALERI Vinovo (TO)
Basic Certification Riccardo CAVAZZONI Collegno (TO)
Basic Certification Matteo CAVUOTOT Rivoli (TO)
Basic Certification Cristian CHERUBINI Montalto Dora (TO)
Basic Certification Valeria CHIECCHIO Alessandria (AL)
Basic Certification Fabrizio CHIMENTO Settimo Torinese (TO)
Basic Certification Davide CIVES Villar Perosa (TO)
Basic Certification Giuseppe COCO Nichelino (TO)
Basic Certification Roberto CONSIGLIO BAROZZINO Torino (TO)
Basic Certification Yuri CONTEGRECO Torino (TO)
Basic Certification Valerio COPPO Valenza (AL)
Basic Certification Francesco COPPOLA Torino (TO)
Basic Certification Alessandro CORBO Torino (TO)
Basic Certification Davide CORMEGNA Rivarolo Canavese (TO)
Basic Certification Beatrice COSTANTINO Torino (TO)
Basic Certification Giorgia CRAVERO Torino (TO)
Basic Certification Eugenio Daniele Giuseppe CREDIDIO Alessandria (AL)
Basic Certification Andrea CUMINO Alpignano (TO)
Basic Certification Stefano CUNIBERTI Piossasco (TO)
Basic Certification Gabriele CURCIO Varallo Sesia (VC)
Basic Certification Samuel D'EMANUELE Trana (TO)
Basic Certification Stefano DAMETTO Borgo San Dalmazzo (CN)
Basic Certification Enrico DANA Sauze D'oulx (TO)
Basic Certification Diego DE GIOVANNI Casale Monferrato (AL)
Basic Certification Laura DE GUARINONI Verbania (VB)
Basic Certification Andrea DE VENERE Varallo (VC)
Basic Certification Michele DEBERNARDI Varallo (VC)
Basic Certification Giuseppe Luigi DEL GIUDICE Pozzolo Formigaro (AL)
Basic Certification Dennis DELL'UNTO Carmagnola (TO)
Basic Certification Roberto DELLABIANCIA San Marino (EE)
Basic Certification Giuseppe DELLORUSSO Venaria Reale (TO)
Basic Certification Gianluca DINATALE Torino (TO)
Basic Certification Dario DISSETTE Volvera (TO)
Basic Certification Ettore DOVANO Asti (AT)
Basic Certification Pier Luca FALABRINO Tortona (AL)
Basic Certification Dario FARINELLI Cerano (NO)
Basic Certification Giorgio FAVA Torino (TO)
Basic Certification Paolo FEA Pinerolo (TO)
Basic Certification Antonio FERRARO Piobesi (TO)
Basic Certification Davide FERRARO Domodossola (VB)
Basic Certification Federico FERRO Moncalieri (TO)
Basic Certification Agostino FIORITTO Bioggio (EE)
Basic Certification Marco FIUMICELLI Galliate (NO)
Basic Certification Calle FLAUTO Collegno (TO)
Basic Certification Patrick FRANZA Cervasca (CN)
Basic Certification Fabio GAMBA Collegno (TO)
Basic Certification Dino GAMBALUNGA Rivoli (TO)
Basic Certification Martina GARBARINO Monastero Bormida (AT)
Basic Certification Alessio GARIUP Varallo (VC)
Basic Certification Oscar GASCHINO Fossano (CN)
Basic Certification Andrea GASPARRO Torino (TO)
Basic Certification Manuel GAVIOLI Verbania (VB)
Basic Certification Valentina GEMOLI London (EE)
Basic Certification Stella GHIGNONE Nizza Monferrato (AT)
Basic Certification Denis GIACONE Bra (CN)
Basic Certification Michele GIANNICHEDDA Cremolino (AL)
Basic Certification Annamaria GIORDANI Poirino (TO)
Basic Certification Fabrizio GIOVANELLA Masera (VB)
Basic Certification Dario GIOVINE Oulx (TO)
Basic Certification Enrico GONELLA Villafranca Piemonte (TO)
Basic Certification Samuele GOTTARDI Alpignano (TO)
Basic Certification Francesco GRECO Borgone Susa (TO)
Basic Certification Viktoria HOLLOSI To (TO)
Basic Certification Alessio IOZZO Torino (TO)
Basic Certification Alessandra LAURINO Moncalieri (TO)
Basic Certification Antonietta LO CAMPO Trofarello (TO)
Basic Certification Tony LO GRASSO Collegno (TO)
Basic Certification Massimiliano LONGO Cannobio (VB)
Basic Certification Stella LOVISOLO San Marzano Oliveto (AT)
Basic Certification Ivan LURGO Torino (TO)
Basic Certification Michelle MAFFE' Palazzolo Vercellese (VC)
Basic Certification Pierluigi MAGOLINO Alessandria (AL)
Basic Certification Marco MANCA Piossasco (TO)
Basic Certification Roberto MANFREDI San Mauro Torinese (TO)
Basic Certification Giuseppe MARCHESAN Alba (CN)
Basic Certification Giuseppe MARIANI Torino (TO)
Basic Certification Manuela MARTONE Collegno (TO)
Basic Certification Michele MARUCCO Invorio (NO)
Basic Certification Luca MASTROGIACOMO Torino (TO)
Basic Certification Cristian MAUGERI Asigliano (VC)
Basic Certification Stefano MAZZUCATO Torino (TO)
Basic Certification Davide MEREU Piossasco (TO)
Basic Certification Ivano MINNITI Torino (TO)
Basic Certification Mirko MOLINO Torino (TO)
Basic Certification Mariagrazia MONTEMITRO Torino (TO)
Basic Certification Diana MORO Quarona (VC)
Basic Certification Giovanna MORSILLI Cumiana (TO)
Basic Certification Andrea MOTTERAN Bussoleno (TO)
Basic Certification Diego MULASSANO Carmagnola (TO)
Basic Certification Carlo MULATERO Poirino (TO)
Basic Certification Stefano MURISENGO Torino (TO)
Basic Certification Alberto NAVONE Riva Presso Chieri (TO)
Basic Certification Barbara OLIVIERI Giaveno (TO)
Basic Certification Edoardo ORLANDO Ovada (AL)
Basic Certification Fabrizio ORSELLO (TO)
Basic Certification Roberto PAGANO Volpiano (TO)
Basic Certification Mariangela PAPATOLA Castelletto Sopra Ticino (NO)
Basic Certification Paolo PASINELLI Cadenazzo (EE)
Basic Certification Boris PAVESI Verbania (VB)
Basic Certification Marco PAZIENZA Torino (TO)
Basic Certification Federico PERROT Villaretto (TO)
Basic Certification Thomas PERROTTA Torino (TO)
Basic Certification Amedeo PICCIONE Pescara (VC)
Basic Certification Francesco PIERINI Torino (TO)
Basic Certification Giusta PILIA Dogliani (CN)
Basic Certification Marco PINTO Grugliasco (TO)
Basic Certification Tiziana PREGLIASCO Rivalta Di Torino (To)
Basic Certification Nicolò PRIGIONE Chieri (TO)
Basic Certification Roberto PRINA Prarostino (TO)
Basic Certification Paolo PROMPICAI Torre Pellice (TO)
Basic Certification Fabrizio PUCCIO Torino (TO)
Basic Certification Simone PUDDU Tas Sliema (EE)
Basic Certification Gualtiero RAINERO Scalenghe (TO)
Basic Certification Maria Elvira RAO Candiolo (TO)
Basic Certification Alessia REGIS Torino (TO)
Basic Certification Vito RIZZI Torino (TO)
Basic Certification Mattia RONCATI Ovada (AL)
Basic Certification Simone ROVERI Cossato (BI)
Basic Certification Ivano SANTIA Moncrivello (VC)
Basic Certification Andrea SCAGLIOTTI Alessandria (AL)
Basic Certification Cristina SCAGLIOTTI Alba (CN)
Basic Certification Giacomo SCHILLACI Vercelli (VC)
Basic Certification Fabio SCHIRRU Candiolo (TO)
Basic Certification Enrico SCORDINO Moncalieri (TO)
Basic Certification Ivana SERRA Candiolo (TO)
Basic Certification Domenico SICA Napoli (NO)
Basic Certification Stefano SPOLLADORE Torino (TO)
Basic Certification Enrica TALLONE Torino (TO)
Basic Certification Fabio TARICCO Livorno Ferraris (VC)
Basic Certification Emanuele TAVERNA Torino (TO)
Basic Certification Mattia TESTA Mondovi (CN)
Basic Certification Marcello TIRRITO Moncalieri (TO)
Basic Certification Carlo TRIPICCHIO Grugliasco (TO)
Basic Certification Alessandro TRUCCO Savigliano (CN)
Basic Certification Simone TUMMINELLO Torre Pellice (TO)
Basic Certification Nicola TURCO Novara (NO)
Basic Certification Isabella UGHETTO MEISELA Giaveno (TO)
Basic Certification Sara VALLINO Ivrea (TO)
Basic Certification Edoardo VALSANIA Lessona (BI)
Basic Certification Danilo VAUDAGNA Locarno (EE)
Basic Certification Elisabetta VERCELLI Torino (TO)
Basic Certification Roberto VERDI Torino (TO)
Basic Certification Alessandro VIGO Vestigne (TO)
Basic Certification Mirko VIVACQUA Pinerolo (TO)
Basic Certification Luca VOLONTE' Torino (TO)
Basic Certification Davide VOTTA Alpignano (TO)
Basic Certification Armando VOZZA Torino (TO)
Basic Certification Nicola VOZZA Torino (TO)
Basic Certification Davide WEIBLE Torino (TO)
Basic Certification Andrea ZAMBURLIN Collegno (TO)
Basic Certification Massimo ZANI Torino (TO)
Basic Certification Sandra ZOPPI San Secondo Di Pinerolo (TO)
Basic Certification Andrea ZORZ Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Federico ABATE DAGA Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Daniele ALBRILE Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Alberto ALESSIO Moncalvo (AT)
Basic Certification (laureati) Marcello ALLORIO Biandrate (NO)
Basic Certification (laureati) Luca AMBROSINO Casale Monferrato (AL)
Basic Certification (laureati) Davide AMMENDOLA Leini (TO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo ARIOLI Ceva (CN)
Basic Certification (laureati) Noemi ARMANDO Centallo (CN)
Basic Certification (laureati) Daniele ARMELLONI None (TO)
Basic Certification (laureati) Flavio AUDINO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Massimo BACCARIN Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Martina BADELLINO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Matteo BARBIERATO San Salvatore Monferrato (AL)
Basic Certification (laureati) Daniel BARCIA Rivalta Di Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo BELLO' Piedimulera (VB)
Basic Certification (laureati) Riccardo BERTINO Ceva (CN)
Basic Certification (laureati) Floriana BERTONE Mondovi' (CN)
Basic Certification (laureati) Maria Valentina BIANCO Rivoli (TO)
Basic Certification (laureati) Andrea BOERO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Christian BORDINI Cambiasca (VB)
Basic Certification (laureati) Patrizia BOTTE Bruino (TO)
Basic Certification (laureati) Matteo BRUSA Novara (NO)
Basic Certification (laureati) Matteo BRUSA Novara (NO)
Basic Certification (laureati) Federico BUSCELLA Gassino Torinese (TO)
Basic Certification (laureati) Federico CALABRESI Novi Ligure (AL)
Basic Certification (laureati) Samuele CALLEGARO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Alessandro CAPELLETTO Casale Monferrato (AL)
Basic Certification (laureati) Davide CAPPELLO Almese (TO)
Basic Certification (laureati) Erica CAPRA Serralunga Di Crea (AL)
Basic Certification (laureati) Omar CAPUZZO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Alessandro CARPEGNA Crescentino (VC)
Basic Certification (laureati) Clelia CARRUBBA Marsiglia (EE)
Basic Certification (laureati) Chiara CASAROTTO Gattinara (VC)
Basic Certification (laureati) Simona CASSINELLI Monforte D'alba (CN)
Basic Certification (laureati) Alessandro CAVALLO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Matteo CERESA Novara (NO)
Basic Certification (laureati) Michele CERUTTI Pella (NO)
Basic Certification (laureati) Laura CHIUMINATTI Candia (TO)
Basic Certification (laureati) Gianluca CORAGLIA Collegno (TO)
Basic Certification (laureati) Silvano COSENTINO Cuneo (CN)
Basic Certification (laureati) Gonçalo COSTA Covilhã (EE)
Basic Certification (laureati) Luca CRISARA' Sant'ambrogio (TO)
Basic Certification (laureati) Davide D'AMICO Cigliano (VC)
Basic Certification (laureati) Luigi D'AQUINO Vercelli (VC)
Basic Certification (laureati) Fulvio DATTILO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Marco DE PASQUA Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Simone DEREGIBUS Gassino Torinese (TO)
Basic Certification (laureati) Luca DI BIASE Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Samuele DI PAOLA Tortona (AL)
Basic Certification (laureati) Emanuele DI TANO Racconigi (CN)
Basic Certification (laureati) Angelo DONATACCIO Caslano (EE)
Basic Certification (laureati) Luigi FALVO Cherasco (CN)
Basic Certification (laureati) Gabriele FANTATO Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Mattia FARAMIA Caraglio (CN)
Basic Certification (laureati) Susanna FARONI Alessandria (AL)
Basic Certification (laureati) Filippo FERRARIS Ivrea (TO)
Basic Certification (laureati) Francesco FRATTARELLI Cesana Torinese (TO)
Basic Certification (laureati) Camilla GALLO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Marzia GASPARETTO Gattico (NO)
Basic Certification (laureati) Michele GASPERONI Faetano, Rsm (EE)
Basic Certification (laureati) Nicola GENATI Pieve Vergonte (VB)
Basic Certification (laureati) Simona GENOVESE AMATO Moncalieri (TO)
Basic Certification (laureati) Denis GIACONE Bra (CN)
Basic Certification (laureati) Cristina GRIBAUDO Orbassano (TO)
Basic Certification (laureati) Sara GUALCO Tortona (AL)
Basic Certification (laureati) Riccardo GUERRINI USUBINI Quarona (VC)
Basic Certification (laureati) Giulia GUGLIELMI Alessandria (AL)
Basic Certification (laureati) Marco GUIZZARDI Lugano (EE)
Basic Certification (laureati) Stefano IANNUZZELLI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Nicolo' IVIGLIA Romagnano Sesia (NO)
Basic Certification (laureati) Matteo LAI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Cristian LAZZARO Vercelli (VC)
Basic Certification (laureati) Giuseppe LEO Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Andrea LICCIARDI Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Riccardo LIPOCELLI Palermo (TO)
Basic Certification (laureati) Luca LOLLETTI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Cristiano MAGISTRO Venaria Reale (TO)
Basic Certification (laureati) Alberto MAMINI Alpignano (TO)
Basic Certification (laureati) Claudia MANDRILE Alba (CN)
Basic Certification (laureati) Alessio MARTINI La Cassa (TO)
Basic Certification (laureati) Flora Margherita Elena MARTRA Chivasso (TO)
Basic Certification (laureati) Mirco MASULLO Chieri (TO)
Basic Certification (laureati) Luca MATTINA Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Luca MAZZA Repubblica Di San Marino (EE)
Basic Certification (laureati) Nicolas MIOLA Avigliana (TO)
Basic Certification (laureati) Alessio MISANA Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Paolo MOISE' Alpignano (TO)
Basic Certification (laureati) Stefano MOISO La Loggia (TO)
Basic Certification (laureati) Mario MOSCHETTI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Kateryna MOYSEY Camino (AL)
Basic Certification (laureati) Elisa MUSSO Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Concetta NATALE Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Ilaria NEIROTTI Rivoli (TO)
Basic Certification (laureati) Marco NITTI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Gaspare PAGANINI Nichelino (TO)
Basic Certification (laureati) Enrico PANERO Bra (CN)
Basic Certification (laureati) Mariagiovanna PASCALE Borgo San Dalmazzo (CN)
Basic Certification (laureati) Francesco PASTORELLI Imperia (TO)
Basic Certification (laureati) Paolo PERINO Bussoleno (TO)
Basic Certification (laureati) Roberto POGGI San Francesco Al Campo (TO)
Basic Certification (laureati) Matteo PREDEN Mongrando (BI)
Basic Certification (laureati) Andrea PRIMITIVI Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Federico Leonardo RAMELLA GIROT Vigliano Biellese (BI)
Basic Certification (laureati) Michele RASTELLI San Marino (EE)
Basic Certification (laureati) Andrea RENDINELLI Gassino Torinese (TO)
Basic Certification (laureati) Federico ROSSETTO GIACCHERINO Sant'antonino Di Susa (TO)
Basic Certification (laureati) Federico RUFFINELLO Volvera (TO)
Basic Certification (laureati) Cesare SARTORE Rivarolo Canavese (TO)
Basic Certification (laureati) Chiara SCHININA' Savigliano (CN)
Basic Certification (laureati) Luca SEMINARA Nizza Monferrato (AT)
Basic Certification (laureati) Massimiliano SIGOLO Cossato (BI)
Basic Certification (laureati) Nadir TAVELLA Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Giorgio TESTA Lenta (VC)
Basic Certification (laureati) Marco TESTA Savigliano (CN)
Basic Certification (laureati) Agostino TIBAUDI Casale Monferrato (AL)
Basic Certification (laureati) Andrea TORTORELLA Asti (AT)
Basic Certification (laureati) Francesco TROVA Borgosesia (VC)
Basic Certification (laureati) Mattia VALASSI Ciriè (TO)
Basic Certification (laureati) Daniele VALLE Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Elena Sofia VERCELLI Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Luciano VILLA Chivasso (TO)
Basic Certification (laureati) Davide VOERZIO La Morra (CN)
Basic Certification (laureati) Paolo VOTTA Torino (TO)
Basic Certification (laureati) Cristian ZAMPELLA Villanova Monferrato (AL)
Basic Certification (laureati) Mattia ZANCHETTA San Germano Chisone (TO)
Basic Certification (laureati) Fabio ZANNINO Moncalieri (TO)

Valle d'Aosta

Fitness Specialist Martina JURKOVICOVA Ussana (AO)
Expert Certification Stefano CANELLA Torino (AO)
Expert Certification Martina JURKOVICOVA Ussana (AO)
Expert Certification Mara Monica LICCARDI Aosta (AO)
Expert Certification Alessandro SARAVALLE Saint Christophe (AO)
Basic Certification Stefano CANELLA Torino (AO)
Basic Certification Luca DE CAROLIS Aosta (AO)
Basic Certification Nadir FORETIER Gignod (AO)
Basic Certification Martina JURKOVICOVA Ussana (AO)
Basic Certification Luca USUBELLI Dalmine (AO)
Basic Certification Chantal VOYAT Saint Pierre (AO)
Basic Certification (laureati) Mara Monica LICCARDI Aosta (AO)
Basic Certification (laureati) Alessandro SARAVALLE Saint Christophe (AO)

Liguria

Fitness Top Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Fitness Top Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Fitness Top Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Fitness Top Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Medical Exercise Top Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Sport Performance Top Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Body Sculpting Specialist Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Clinical Exercise Specialist Alessandro ZANINI Bordighera (IM)
Clinical Exercise Specialist Valeria COSTAMAGNA Pompeiana (IM)
Clinical Exercise Specialist Angelo DEL RIO Genova (GE)
Clinical Exercise Specialist Riccardo FERRARO Genova (IM)
Clinical Exercise Specialist Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Evolutionary Trainer Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Evolutionary Trainer Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Evolutionary Trainer Specialist Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Evolutionary Trainer Specialist Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Evolutionary Trainer Specialist Angelo DEL RIO Genova (GE)
Evolutionary Trainer Specialist Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Exercise for Health Specialist Valentina ALTANA Genova (GE)
Functional Fitness Training Specialist Valentina PEDROTTO Albenga (SV)
Functional Fitness Training Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Functional Fitness Training Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Functional Fitness Training Specialist Edoardo CUNSOLO Bordighera (IM)
Functional Fitness Training Specialist Francesca POZZATI Arenzano (GE)
Functional Recovery Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Functional Recovery Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Functional Recovery Specialist Matteo MARESCOTTI La Spezia (SP)
Functional Recovery Specialist Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Functional Recovery Specialist Andrea ANTOGNOLI Castelnuovo Magra (SP)
Functional Recovery Specialist Daniel GENTILE Casarza Ligure (GE)
Functional Recovery Specialist Francesco RINZIVILLO Genova (GE)
Functional Recovery Specialist Alessandro COSTA Luni (SP)
Functional Recovery Specialist Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Functional Recovery Specialist Marta DAMONTE Genova (GE)
Functional Recovery Specialist Lorenzo COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Functional Recovery Specialist Federico FRIXIONE Genova (GE)
Functional Recovery Specialist Andrea AMBROSIONI Varazze (GE)
Hypertrophy Training Specialist Andrea SALVATICO Albenga (SV)
Hypertrophy Training Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Hypertrophy Training Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Hypertrophy Training Specialist Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Personal Trainer Specialist Valentina ALTANA Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Personal Trainer Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Personal Trainer Specialist Lorenzo CORTE La Spezia (SP)
Personal Trainer Specialist Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Personal Trainer Specialist Marco LIVORTI Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Gabriele BOTTERO Savona (SV)
Personal Trainer Specialist Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Personal Trainer Specialist Davide RAMORETTI Vezzano Ligure (SP)
Personal Trainer Specialist Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Francesco CINQUEPALMI Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Angelo DEL RIO Genova (GE)
Personal Trainer Specialist Riccardo FERRARO Genova (IM)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Riccardo FERRARO Genova (IM)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Francesco CINQUEPALMI Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Angelo DEL RIO Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Nicole DI MICHELE Sanremo (IM)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Riccardo FERRARO Genova (IM)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Rodolfo ODASSO Albissola Marina (SV)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Alessio DUCE Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Alice GIACOBBE Genova (GE)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Nicolo BRUNI Sanremo (IM)
Postural Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Postural Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Postural Specialist Daniel GENTILE Casarza Ligure (GE)
Postural Specialist Talita BOVONE Genova (GE)
Slimming Trainer Specialist Valentina ALTANA Genova (GE)
Slimming Trainer Specialist Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Slimming Training Specialist Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Slimming Training Specialist Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Sport Performance Specialist Daniel GENTILE Casarza Ligure (GE)
Sport Performance Specialist Edoardo PASINI La Spezia (SP)
Sport Performance Specialist Francesco RINZIVILLO Genova (GE)
Sport Performance Specialist Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Sport Performance Specialist Davide COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Sport Performance Specialist Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Sport Performance Specialist Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Sport Performance Specialist Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Sport Performance Specialist Marco GIGUET Albissola Marina (SV)
Expert Certification Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Expert Certification Valentina ALTANA Genova (GE)
Expert Certification Andrea AMBROSIONI Varazze (GE)
Expert Certification Andrea ANTOGNOLI Castelnuovo Magra (SP)
Expert Certification Matteo ARFANOTTI La Spezia (SP)
Expert Certification Pietro BASEVI Genova (GE)
Expert Certification Jacopo BENSO Chiavari (GE)
Expert Certification Marco BERTA Savona (SV)
Expert Certification Alessio BIFFI Genova (GE)
Expert Certification Donatella BIGNAMI Imperia (IM)
Expert Certification Luca BOLZONI Chiavari (GE)
Expert Certification Gabriele BOTTERO Savona (SV)
Expert Certification Talita BOVONE Genova (GE)
Expert Certification Nicolo BRUNI Sanremo (IM)
Expert Certification Federico CAPETTA Loano (SV)
Expert Certification Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Expert Certification Gianluca CARTONI Ruta Di Camogli (GE)
Expert Certification Matteo CASSIANO Laigueglia (SV)
Expert Certification Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Expert Certification Francesco CINQUEPALMI Genova (GE)
Expert Certification Loris Ignazio CLEMENTE Genova (GE)
Expert Certification Lorenzo CORTE La Spezia (SP)
Expert Certification Alessandro COSTA Luni (SP)
Expert Certification Davide COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Expert Certification Lorenzo COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Expert Certification Valeria COSTAMAGNA Pompeiana (IM)
Expert Certification Edoardo CUNSOLO Bordighera (IM)
Expert Certification Gianmauro CUPELLINI Reggio Emilia (GE)
Expert Certification Matteo D'ALFONSO Genova (GE)
Expert Certification Davide D'ANCONA Genova (GE)
Expert Certification Marta DAMONTE Genova (GE)
Expert Certification Vezza DANIELE SALVATORE Genova (GE)
Expert Certification Matteo DE BERNARDI Genova (GE)
Expert Certification Mario DE CELSO Casarza Ligure (GE)
Expert Certification Angelo DEL RIO Genova (GE)
Expert Certification Nicole DI MICHELE Sanremo (IM)
Expert Certification Elena DI SIBIO Garlenda (SV)
Expert Certification Alessio DUCE Genova (GE)
Expert Certification Marco FERRANDI Alassio (SV)
Expert Certification Andrea FERRARO Vado Ligure (SV)
Expert Certification Riccardo FERRARO Genova (IM)
Expert Certification Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Expert Certification Federico FRIXIONE Genova (GE)
Expert Certification Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Expert Certification Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Expert Certification Daniel GENTILE Casarza Ligure (GE)
Expert Certification Roberto GHISU Genova (GE)
Expert Certification Alice GIACOBBE Genova (GE)
Expert Certification Luca GIAMBIRTONE Genova (GE)
Expert Certification Marco GIGUET Albissola Marina (SV)
Expert Certification Giovanni GIRAUDI Genova (GE)
Expert Certification Alessandro GIULIANI Lavagna (GE)
Expert Certification Marco ICARDI Genova (GE)
Expert Certification Edoardo LAZZERINI La Spezia (SP)
Expert Certification Alessandro LETIZIA Genova (ge) (SV)
Expert Certification Marco LIVORTI Genova (GE)
Expert Certification Sonia MANZELLA Genova (GE)
Expert Certification Matteo MARESCOTTI La Spezia (SP)
Expert Certification Moreno MAZZOLA Moneglia (GE)
Expert Certification Michele MINAGLIA Sanremo (IM)
Expert Certification Marco MUSSSARI Genova (GE)
Expert Certification Rodolfo ODASSO Albissola Marina (SV)
Expert Certification Jessica OLLANO Genova (GE)
Expert Certification Emanuele PAGANI Sanremo (IM)
Expert Certification Alonso PALAMARA Bordighera (IM)
Expert Certification Danilo PARODI Genova (GE)
Expert Certification Edoardo PASINI La Spezia (SP)
Expert Certification Laura PATRIGNANI Genova (GE)
Expert Certification Valentina PEDROTTO Albenga (SV)
Expert Certification Giuseppe PLANTAMURA Millesimo (SV)
Expert Certification Tiziano POSSEGA Lavagna (GE)
Expert Certification Francesca POZZATI Arenzano (GE)
Expert Certification Francesco PROCHILO Milano (GE)
Expert Certification Fabio PULLIA Genova (GE)
Expert Certification Davide RAMORETTI Vezzano Ligure (SP)
Expert Certification Alessio REBORA Genova (GE)
Expert Certification Francesco RINZIVILLO Genova (GE)
Expert Certification Patrik RIVETTI Imperia (IM)
Expert Certification Francesco RIZZO Recco (GE)
Expert Certification Andrea SALVATICO Albenga (SV)
Expert Certification Giancarlo SERAFINO Genova (GE)
Expert Certification Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Expert Certification Domenico SODANO Genova (GE)
Expert Certification Fabio Massimo TIMO Genova (GE)
Expert Certification Julian TUMA Genova (GE)
Expert Certification Manuele VARACALLI Genova (GE)
Expert Certification Claudia VIAGGI Genova (GE)
Expert Certification Alessandro ZANINI Bordighera (IM)
Basic Certification Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Basic Certification Fabio ALLEGRO Borghetto Santo Spirito (SV)
Basic Certification Andrea AMBROSIONI Varazze (GE)
Basic Certification Niccolò ARECCO Zoagli (GE)
Basic Certification Matteo ARFANOTTI La Spezia (SP)
Basic Certification Andrea ARMENANTE Sestri Levante (GE)
Basic Certification Silvano BARELLO Rapallo (GE)
Basic Certification Claudio BARLARO Zoagli (GE)
Basic Certification Pietro BASEVI Genova (GE)
Basic Certification Jacopo BENSO Chiavari (GE)
Basic Certification Marco BERTA Savona (SV)
Basic Certification Alessandro BIANCHINI Diano San Pietro (IM)
Basic Certification Donatella BIGNAMI Imperia (IM)
Basic Certification Luca BOLZONI Chiavari (GE)
Basic Certification Orlando Simone BONACCORSI Genova (GE)
Basic Certification Alessandro BONANOMI Camogli (GE)
Basic Certification Salvatore BONTA' Genova (GE)
Basic Certification Talita BOVONE Genova (GE)
Basic Certification Nicolo BRUNI Sanremo (IM)
Basic Certification Jacopo BULDO Sanremo (IM)
Basic Certification Laura CALEGARI Genova (GE)
Basic Certification Andrea CANTAGALLO Sanremo (IM)
Basic Certification Barbara CARBONETTO Sanremo (IM)
Basic Certification Gianluca CARTONI Ruta Di Camogli (GE)
Basic Certification Veronica CASSANI Albenga (SV)
Basic Certification Matteo CASSIANO Laigueglia (SV)
Basic Certification Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Basic Certification Francesco CINQUEPALMI Genova (GE)
Basic Certification Loris Ignazio CLEMENTE Genova (GE)
Basic Certification Piero CORSANI Genova (GE)
Basic Certification Lorenzo COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Basic Certification Francesco CUNDò Genova (GE)
Basic Certification Manuela CUOMO Genova (GE)
Basic Certification Gianmauro CUPELLINI Reggio Emilia (GE)
Basic Certification Matteo D'ALFONSO Genova (GE)
Basic Certification Davide D'ANCONA Genova (GE)
Basic Certification Vezza DANIELE SALVATORE Genova (GE)
Basic Certification Matteo DE BERNARDI Genova (GE)
Basic Certification Mario DE CELSO Casarza Ligure (GE)
Basic Certification Angelo DEL RIO Genova (GE)
Basic Certification Giuseppe DEVOTO Chiavari (GE)
Basic Certification Ambra DI BELLA Genova (GE)
Basic Certification Nicole DI MICHELE Sanremo (IM)
Basic Certification Alessio DUCE Genova (GE)
Basic Certification Andrea FERRARO Vado Ligure (SV)
Basic Certification Riccardo FERRARO Genova (IM)
Basic Certification Roberto FIRENZE Lavagna (GE)
Basic Certification Lorenzo FORTUNA Genova (GE)
Basic Certification Fabiana Angela FRONTINI Genova (GE)
Basic Certification Daniel GENTILE Casarza Ligure (GE)
Basic Certification Roberto GHISU Genova (GE)
Basic Certification Alice GIACOBBE Genova (GE)
Basic Certification Gabriele GIACOBBE Genova (GE)
Basic Certification Andrea GIAFFREDA Genova (GE)
Basic Certification Luca GIAMBIRTONE Genova (GE)
Basic Certification Giovanni GIRAUDI Genova (GE)
Basic Certification Alessandro GIULIANI Lavagna (GE)
Basic Certification Lucrezia GRASSI Genova (GE)
Basic Certification Marco ICARDI Genova (GE)
Basic Certification Alessandro LETIZIA Genova (ge) (SV)
Basic Certification Marco LIVORTI Genova (GE)
Basic Certification Matteo LIZZIO Genova (GE)
Basic Certification Sonia MANZELLA Genova (GE)
Basic Certification Alessio MAZZA Genova (GE)
Basic Certification Moreno MAZZOLA Moneglia (GE)
Basic Certification Piero Domenico MURRU Genova (GE)
Basic Certification Marco MUSSSARI Genova (GE)
Basic Certification Francesco NICOLETTI Genova (GE)
Basic Certification Rodolfo ODASSO Albissola Marina (SV)
Basic Certification Matteo ODDERA Savona (SV)
Basic Certification Alonso PALAMARA Bordighera (IM)
Basic Certification Danilo PARODI Genova (GE)
Basic Certification Laura PATRIGNANI Genova (GE)
Basic Certification Valentina PEDROTTO Albenga (SV)
Basic Certification Christian PIAZZA Chiavari (GE)
Basic Certification Ivano PICCARDO Genova (GE)
Basic Certification Tiziana PISANU Genova (GE)
Basic Certification Giulio PISTOLA Sanremo (IM)
Basic Certification Giuseppe PLANTAMURA Millesimo (SV)
Basic Certification Tiziano POSSEGA Lavagna (GE)
Basic Certification Francesco PROCHILO Milano (GE)
Basic Certification Fabio PULLIA Genova (GE)
Basic Certification Davide RAMORETTI Vezzano Ligure (SP)
Basic Certification Andrea RE Genova (GE)
Basic Certification Alessio REBORA Genova (GE)
Basic Certification Patrik RIVETTI Imperia (IM)
Basic Certification Francesco RIZZO Recco (GE)
Basic Certification Marco ROMAIRONE Genova (GE)
Basic Certification Leandro RUSSEL Genova (IM)
Basic Certification Marika SAINATO Moneglia (GE)
Basic Certification Enrico SCHINCAGLIA Genova (GE)
Basic Certification Giancarlo SERAFINO Genova (GE)
Basic Certification Domenico SODANO Genova (GE)
Basic Certification Fabio Massimo TIMO Genova (GE)
Basic Certification Erica TINFENA Ortonovo (SP)
Basic Certification Lorenzo TORNATORE Bordighera (IM)
Basic Certification Julian TUMA Genova (GE)
Basic Certification Manuele VARACALLI Genova (GE)
Basic Certification Enrica ZENI Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Daniele ACQUAPENDENTE Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Valentina ALTANA Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Andrea AMBROSIONI Varazze (GE)
Basic Certification (laureati) Andrea ANTOGNOLI Castelnuovo Magra (SP)
Basic Certification (laureati) Chiara ARADO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Livio ARTIOLI Ventimiglia (IM)
Basic Certification (laureati) Alessio BIFFI Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Bruna BOGGIANO Lavagna (GE)
Basic Certification (laureati) Gabriele BOTTERO Savona (SV)
Basic Certification (laureati) Alessandro BUSCAGLIA Savona (SV)
Basic Certification (laureati) Federico CAPETTA Loano (SV)
Basic Certification (laureati) Luca CAPPONI Taggia (IM)
Basic Certification (laureati) Gianluca CERIANI Ventimiglia (IM)
Basic Certification (laureati) Nicolo' CHIAPPERINI Chiavari (GE)
Basic Certification (laureati) Lorenzo CORTE La Spezia (SP)
Basic Certification (laureati) Alessandro COSTA Luni (SP)
Basic Certification (laureati) Davide COSTAMAGNA Diano Castello (IM)
Basic Certification (laureati) Valeria COSTAMAGNA Pompeiana (IM)
Basic Certification (laureati) Edoardo CUNSOLO Bordighera (IM)
Basic Certification (laureati) Marta DAMONTE Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Elena DI SIBIO Garlenda (SV)
Basic Certification (laureati) Massimiliano ESCELSIOR Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Marco FERRANDI Alassio (SV)
Basic Certification (laureati) Riccardo FERRARO Genova (IM)
Basic Certification (laureati) Federico FRIXIONE Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Davide FRUMENTO Albissola Marina (SV)
Basic Certification (laureati) Stefano GAGLIOLO Alassio (SV)
Basic Certification (laureati) Marco GIGUET Albissola Marina (SV)
Basic Certification (laureati) Davide IBERTO Vasia (IM)
Basic Certification (laureati) Riccardo LABORANTE Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Edoardo LAZZERINI La Spezia (SP)
Basic Certification (laureati) Martina LEROTTI Savona (SV)
Basic Certification (laureati) Sonia MANFUCCI Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Matteo MARESCOTTI La Spezia (SP)
Basic Certification (laureati) Michele MINAGLIA Sanremo (IM)
Basic Certification (laureati) Matteo MORANDI SANGUINETI Lavagna (GE)
Basic Certification (laureati) Claudio MOTOSSO Imperia (IM)
Basic Certification (laureati) Graziano NOVIELLO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Jessica OLLANO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Jessica OLLANO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Emanuele PAGANI Sanremo (IM)
Basic Certification (laureati) Simone PANIZZA Chiavari (GE)
Basic Certification (laureati) Timothy PARIETTI Bordighera (IM)
Basic Certification (laureati) Timothy PARIETTI Bordighera (IM)
Basic Certification (laureati) Edoardo PASINI La Spezia (SP)
Basic Certification (laureati) Pietro PASTORINO Masone (GE)
Basic Certification (laureati) Francesca POZZATI Arenzano (GE)
Basic Certification (laureati) Francesco RINZIVILLO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Francesco RIZZO Recco (GE)
Basic Certification (laureati) Riccardo ROVERE Albenga (SV)
Basic Certification (laureati) Federico SACCANI Finale Ligure (SV)
Basic Certification (laureati) Andrea SALVATICO Albenga (SV)
Basic Certification (laureati) Sofia SCAFURO Finale Ligure (SV)
Basic Certification (laureati) Alice SCANNAVINO Albisola Superiore (SV)
Basic Certification (laureati) Giancarlo SERAFINO Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Andrea SICCARDI Sanremo (IM)
Basic Certification (laureati) Luca SPINELLI Arma Di Taggia (IM)
Basic Certification (laureati) Claudia VIAGGI Genova (GE)
Basic Certification (laureati) Simone VIGNALE Leivi (GE)
Basic Certification (laureati) Alessandro ZANINI Bordighera (IM)

Lombardia

Fitness Principia Federico CERESA Milano (MI)
Fitness Top Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Fitness Top Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Fitness Top Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Fitness Top Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Fitness Top Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Fitness Top Federico CERESA Milano (MI)
Fitness Top Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Medical Exercise Top Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Sport Performance Top Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Sport Performance Top Alex BONAITA Milano (MI)
Sport Performance Top Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Body Sculpting Specialist Stefano BOSIO Cabbio (CO)
Body Sculpting Specialist Gianmarco CIRULLI Milano (MI)
Body Sculpting Specialist Giulia ZUO Pioltello (mi) (MI)
Body Sculpting Specialist Alessandra AGOSTI Calcinato (BS)
Body Sculpting Specialist Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Body Sculpting Specialist Cristiana GUZZELONI Landriano (PV)
Body Sculpting Specialist Luca INSALATA Bulgarograsso (CO)
Body Sculpting Specialist Mattia QUAGLIO Gallarate (VA)
Body Sculpting Specialist Ruben SCOTTI Romano Di Lombardia (BG)
Clinical Exercise Specialist Andrea SOLDI Casalmaggiore (CR)
Clinical Exercise Specialist Diletta GHIDONI Bovezzo (BS)
Clinical Exercise Specialist Michail MASSARA Milano (MI)
Clinical Exercise Specialist Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Clinical Exercise Specialist Daria MAGNI Cremona (CR)
Clinical Exercise Specialist Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Evolutionary Trainer Specialist Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Evolutionary Trainer Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Nicola CAGLIANI Pedrengo (BG)
Evolutionary Trainer Specialist Alessio IANNUZZI Milano (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Evolutionary Trainer Specialist Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Evolutionary Trainer Specialist Alex BONAITA Milano (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Evolutionary Trainer Specialist Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Evolutionary Trainer Specialist Stefano RAMBALDINI Sarezzo (BS)
Evolutionary Trainer Specialist Michail MASSARA Milano (MI)
Fitness Instructor Specialist Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Fitness Instructor Specialist Davide CIGNOLI Montebello Della Battaglia (PV)
Fitness Instructor Specialist Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Fitness Instructor Specialist Marco MEROLLI Corana (PV)
Fitness Instructor Specialist Sabrina ROCCHI San Donato Milanese (MI)
Fitness Instructor Specialist Patrizia CORONA Milano (MI)
Fitness Instructor Specialist Cristiano DEPAOLI Cervesina (PV)
Fitness Instructor Specialist Veronica GALVAN Voghera (PV)
Fitness Instructor Specialist Andrea GAVIOLI Borgofranco Sul Po (MN)
Fitness Specialist Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Functional Fitness Trainer Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Functional Fitness Trainer Specialist Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Functional Fitness Trainer Specialist Davide CIGNOLI Montebello Della Battaglia (PV)
Functional Fitness Trainer Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Functional Fitness Trainer Specialist Ruben SCOTTI Romano Di Lombardia (BG)
Functional Fitness Trainer Specialist Giovanni SOGGIA Como (CO)
Functional Fitness Trainer Specialist Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Functional Fitness Trainer Specialist Alberto CONTIERO Assago (MI)
Functional Fitness Trainer Specialist Mario Fabrizio SACCO Giussano (MB)
Functional Fitness Trainer Specialist Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Functional Fitness Trainer Specialist Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Functional Fitness Training Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Functional Fitness Training Specialist Oscar Roberto AVACA (MI)
Functional Fitness Training Specialist Maurizio COFFETTI Arcene (BG)
Functional Fitness Training Specialist Marco COLLEONI Grassobbio (BG)
Functional Fitness Training Specialist Domenico CONSOLAZIO Milano (MI)
Functional Fitness Training Specialist Pablo DEOLA Mediglia (MI)
Functional Fitness Training Specialist Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Functional Fitness Training Specialist Roberto MANELLI Voghera (PV)
Functional Fitness Training Specialist Roberto MANZI (MI)
Functional Fitness Training Specialist Andrea MASOLINI Sarnico (BG)
Functional Fitness Training Specialist Marco MEROLLI Corana (PV)
Functional Fitness Training Specialist Ivan SALVATI Brugherio (MB)
Functional Fitness Training Specialist Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Functional Fitness Training Specialist Piergiorgio LAGONIGRO Milano (MI)
Functional Fitness Training Specialist Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Functional Fitness Training Specialist Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Functional Fitness Training Specialist Alex BONAITA Milano (MI)
Functional Fitness Training Specialist Alberto CONTIERO Assago (MI)
Functional Fitness Training Specialist Paolo LEORATI Mantova (MN)
Functional Fitness Training Specialist Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Functional Fitness Training Specialist Roberto PIETTA Pontevico (BS)
Functional Fitness Training Specialist Nicola PIRISINU Milano (MI)
Functional Fitness Training Specialist Kela Kleiner SHAMB ROMERO Milano (PV)
Functional Fitness Training Specialist Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Functional Fitness Training Specialist Camelia Ana CSERNESCKI Brescia (BS)
Functional Fitness Training Specialist Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Functional Fitness Training Specialist Carmelo IANNI Milano (MI)
Functional Recovery Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Functional Recovery Specialist Daniel FERRI Crema (CR)
Functional Recovery Specialist Christian FARINATO Olgiate Olona (VA)
Functional Recovery Specialist Michail MASSARA Milano (MI)
Functional Recovery Specialist Federica GIACALONE Milano (MI)
Functional Recovery Specialist Martina SALATTO Milano (MI)
Functional Recovery Specialist Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Functional Recovery Specialist Luca LETTIERI Abbiategrasso (MI)
Functional Recovery Specialist Marco BARBIERI Verolanuova (BS)
Functional Recovery Specialist Roberta MALCHIODI Stradella (PV)
Functional Recovery Specialist Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Functional Recovery Specialist Michele MARZANI Parabiago (MI)
Functional Recovery Specialist Simone NAVA Milano (MI)
Functional Recovery Specialist Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Functional Recovery Specialist Valentina LOCATELLI Cornaredo (MI)
Functional Recovery Specialist Giorgio PANZARASA Gavirate (VA)
Functional Recovery Specialist Michela SACCHI Breno (BS)
Hypertrophy Trainer Specialist Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Hypertrophy Trainer Specialist Marco MEROLLI Corana (PV)
Hypertrophy Trainer Specialist Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Hypertrophy Trainer Specialist Francesco SORSOLI Brescia (BS)
Hypertrophy Trainer Specialist Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Hypertrophy Trainer Specialist Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Hypertrophy Trainer Specialist Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Hypertrophy Trainer Specialist Pasquale DI GIOVANNI Rozzano (MI)
Hypertrophy Trainer Specialist Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Hypertrophy Trainer Specialist Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Hypertrophy Training Specialist Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Hypertrophy Training Specialist Fabio DELL'ORO Lecco (LC)
Hypertrophy Training Specialist Daniele PACCHIARINI Cornegliano Laudense (LO)
Hypertrophy Training Specialist Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Hypertrophy Training Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Hypertrophy Training Specialist Enrico MUSMECI Como (CO)
Hypertrophy Training Specialist Alessandro FRIGERIO Lecco (LC)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Personal Trainer Specialist Alex BONAITA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Marco MEROLLI Corana (PV)
Personal Trainer Specialist Enrico MUSMECI Como (CO)
Personal Trainer Specialist Chiara PATERLINI Borgosatollo (BS)
Personal Trainer Specialist Marco BERTOCCHI Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Stefania BONIOTTO Lavena Ponte Tresa (VA)
Personal Trainer Specialist Paolo LEORATI Mantova (MN)
Personal Trainer Specialist Tiziano MANUNTA Corbetta (MI)
Personal Trainer Specialist Stefano MARRAZZO Muggio' (MI)
Personal Trainer Specialist Drazen MIHALJI Corsico (MI)
Personal Trainer Specialist Valentina RATTI Fombio (LO)
Personal Trainer Specialist Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Personal Trainer Specialist Andrea BENZONI Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist Davide BRUZZESE Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Davide CIGNOLI Montebello Della Battaglia (PV)
Personal Trainer Specialist Marco COLOMBO Roncadelle (BS)
Personal Trainer Specialist Davide DE AGOSTINI Mandello Del Lario (LC)
Personal Trainer Specialist Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Personal Trainer Specialist Alessandro FRIGERIO Lecco (LC)
Personal Trainer Specialist Fabio GRAZIOTTI Lumezzane (BS)
Personal Trainer Specialist Carmelo IANNI Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Riccardo DA ROS Castel Goffredo (BS)
Personal Trainer Specialist Donato FERRARI Ono San Pietro (BS)
Personal Trainer Specialist Stefano MOSCHIN Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Francesco SORSOLI Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist Iacopo GRASSI Voghera (PV)
Personal Trainer Specialist Angelo RAGAZZO Mairago (LO)
Personal Trainer Specialist Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Personal Trainer Specialist Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Personal Trainer Specialist Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Personal Trainer Specialist Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Gianluca SEVERGNINI Crema (CR)
Personal Trainer Specialist Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Personal Trainer Specialist Antonio CIUCIULLA Calcinato (BS)
Personal Trainer Specialist Matteo GUERRINI Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist Gianpiero MARELLA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Michail MASSARA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Stefano RAMBALDINI Sarezzo (BS)
Personal Trainer Specialist Corina ROJAS Milano (MI)
Personal Trainer Specialist Maurizio VADACCA Pavia (PV)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Andrea BELLI San Giorgio Bigarello (MN)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Andrea CALIGIURI Villa Cortese (MI)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Alessandro CAVICCHIA Bagnolo S.vito (MN)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Antonio CIUCIULLA Calcinato (BS)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Michail MASSARA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Antonio Stefano PROCACCIO Milano (MI)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Luca CALANNI PILERI Cinisello Balsamo (MI)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Gianpiero MARELLA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Michail MASSARA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Luciano MONTECCHI Lodi (LO)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Matteo PALETTI Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Matteo PALETTI Brescia (BS)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Alex BONAITA Milano (MI)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Francesco TAMBUSSI Botticino Sera (BS)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Alberto CIGOLI Cremona (CR)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Viviana SACCHETTI Cremella (LC)
Personal Trainer Specialist S&H Marco Vasco CAVALLARI Milano (MI)
Personal Trainer Specialist S&H Francesco TAMBUSSI Botticino Sera (BS)
Postural Specialist Davide BRUZZESE Milano (MI)
Postural Specialist Camelia Ana CSERNESCKI Brescia (BS)
Postural Specialist Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Postural Specialist Daniele ROMANO Milano (MI)
Postural Specialist Alessandro FRIGERIO Lecco (LC)
Postural Specialist Manuel PICINELLI Artogne (BS)
Postural Specialist Laura QUATTRINI Casorate Primo (PV)
Postural Specialist Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Postural Specialist Mario Fabrizio SACCO Giussano (MB)
Postural Specialist Antonina MINIO Palma Di Montechiaro (ag) (MI)
Postural Specialist Stefano RAMBALDINI Sarezzo (BS)
Postural Specialist Elisa VALSECCHI Calolziocorte (LC)
Postural Specialist Pasquale DI GIOVANNI Rozzano (MI)
Postural Specialist Christian FARINATO Olgiate Olona (VA)
Postural Specialist Americo GIGANTE Milano (MI)
Postural Specialist Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Postural Specialist Stefania PINOTTI Clivio (VA)
Postural Specialist Antonio Stefano PROCACCIO Milano (MI)
Postural Specialist Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Postural Specialist Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Postural Specialist Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Postural Specialist Anca Livia ONAC Milan (MI)
Slimming Trainer Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Slimming Trainer Specialist Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Slimming Trainer Specialist Pasquale DI GIOVANNI Rozzano (MI)
Slimming Trainer Specialist Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Slimming Trainer Specialist Marco MEROLLI Corana (PV)
Slimming Trainer Specialist Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Slimming Trainer Specialist Luca RUSSO Ronago (CO)
Slimming Trainer Specialist Mario Fabrizio SACCO Giussano (MB)
Slimming Trainer Specialist Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Slimming Trainer Specialist Giovanni SOGGIA Como (CO)
Slimming Trainer Specialist Francesco SORSOLI Brescia (BS)
Slimming Trainer Specialist Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Slimming Trainer Specialist Patrizia CORONA Milano (MI)
Slimming Trainer Specialist Veronica GALVAN Voghera (PV)
Slimming Trainer Specialist Matteo GAZZOLA Mantova (MN)
Slimming Trainer Specialist Angelo RAGAZZO Mairago (LO)
Slimming Training Specialist Maurizio COFFETTI Arcene (BG)
Slimming Training Specialist Marco COLLEONI Grassobbio (BG)
Slimming Training Specialist Marco COLZANI Monza (MI)
Slimming Training Specialist Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Slimming Training Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Slimming Training Specialist Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Slimming Training Specialist Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Slimming Training Specialist Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Slimming Training Specialist Valentina RATTI Fombio (LO)
Slimming Training Specialist Carmelo IANNI Milano (MI)
Slimming Training Specialist Drazen MIHALJI Corsico (MI)
Slimming Training Specialist Cecilia Valeria ROSSI Lucca (LO)
Slimming Training Specialist Kela Kleiner SHAMB ROMERO Milano (PV)
Slimming Training Specialist Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Slimming Training Specialist Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Sport and Fitness Postural Specialist Davide GHIDONI Verona (BS)
Sport and Fitness Postural Specialist Andrea BERTO Brugherio (MB)
Sport and Fitness Postural Specialist Riccardo BODIO Varese (VA)
Sport and Fitness Postural Specialist Marco COLZANI Monza (MI)
Sport and Fitness Postural Specialist Pablo DEOLA Mediglia (MI)
Sport and Fitness Postural Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Sport and Fitness Postural Specialist Luciano LANDRISCINA Segrate (MI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Luca DEL CURTO Chiavenna (SO)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Manuel PICINELLI Artogne (BS)
Sport Performance Specialist Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Sport Performance Specialist Andrea MASOLINI Sarnico (BG)
Sport Performance Specialist Massimo DRAGONI Milano (MI)
Sport Performance Specialist Manuel PICINELLI Artogne (BS)
Sport Performance Specialist Cecilia Valeria ROSSI Lucca (LO)
Sport Performance Specialist Andrea ROVELLI Pregnana Milanese (MI)
Sport Performance Specialist Luca RONCHI Capo Di Ponte (BS)
Sport Performance Specialist Massimo CAVAZZA Tremosine Sul Garda (BS)
Sport Performance Specialist Luca CAVALLERI Cologno Al Serio (BG)
Sport Performance Specialist Ruben SCOTTI Romano Di Lombardia (BG)
Sport Performance Specialist Antonio Stefano PROCACCIO Milano (MI)
Sport Performance Specialist Alex BONAITA Milano (MI)
Sport Performance Specialist Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Sport Performance Specialist Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Sport Performance Specialist Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Sport Performance Specialist Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Sport Performance Specialist Francesco TAMBUSSI Botticino Sera (BS)
Sport Performance Specialist Lorenzo BANDERA Gussago (BS)
Sport Performance Specialist Marco BARBIERI Verolanuova (BS)
Sport Performance Specialist Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Sport Performance Specialist Diego BONELLI Rho (MI)
Sport Performance Specialist Marco Vasco CAVALLARI Milano (MI)
Sport Performance Specialist Michele MARZANI Parabiago (MI)
Sport Performance Specialist Michail MASSARA Milano (MI)
Sport Performance Specialist Riccardo PALMIERI Mulazzano (LO)
Sport Performance Specialist Davide PANEPINTO Lodi (LO)
Strenght Sport Training Specialist Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Expert Certification Mirko ABBIATI Milano (MI)
Expert Certification Vittorio ACCARDO Monza (MB)
Expert Certification Fabrizio ACCORIGI Levate (BG)
Expert Certification Patrick ACERBIS Credaro (BG)
Expert Certification Emiliano AGNELLO Assago (MI)
Expert Certification Alessandra AGOSTI Calcinato (BS)
Expert Certification Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Expert Certification Francesco ALBANI Nibionno (LC)
Expert Certification Alessio ALBORE Motta Visconti (MI)
Expert Certification Juri ALBUZZI Novate Milanese (MI)
Expert Certification Ugo ARDIANI Bergamo (BG)
Expert Certification Cinzia ARIOLI Santo Stefano Ticino (MI)
Expert Certification Andrea ARISI Marcignago (PV)
Expert Certification Davide ARRIGONI Calusco D'adda (BG)
Expert Certification Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Expert Certification Andrea ASSANDRI Crema (BS)
Expert Certification Oscar Roberto AVACA (MI)
Expert Certification Fabiana AVALLONE Paderno Dugnano (MI)
Expert Certification Corrado BAFICO Brescia (BS)
Expert Certification Umberto BAIAMONTE Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Alessio BALDUCCI (MI)
Expert Certification Lorenzo BANDERA Gussago (BS)
Expert Certification Alessandro BANDIERINI Milano (MI)
Expert Certification Martino BARBAGLIA Pavia (PV)
Expert Certification Marco BARBIERI Verolanuova (BS)
Expert Certification Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Expert Certification Aldo BARONE Giussano (MB)
Expert Certification Davide BARTOLONE Montano Lucino (CO)
Expert Certification Marco BARUCCO Castrezzato (BS)
Expert Certification Franco BATTAINI Brescia (BS)
Expert Certification Luca Lucio BEGNI Ornago (MB)
Expert Certification Andrea BELLI San Giorgio Bigarello (MN)
Expert Certification Mattia BELTRAME Samarate (VA)
Expert Certification Marco BENEDINI Linarolo (PV)
Expert Certification Andrea BENZONI Brescia (BS)
Expert Certification Federica BERGAMASCHI Milano (MI)
Expert Certification Gianluca BERNASCO Lomagna (LC)
Expert Certification Elisa BERTANI Casorezzo (MI)
Expert Certification Andrea BERTO Brugherio (MB)
Expert Certification Marco BERTOCCHI Milano (MI)
Expert Certification Elena BERTOIA Colverde (CO)
Expert Certification Fausto BETTONI Bienno (BS)
Expert Certification Stefania BIANCHINI Belgioioso (PV)
Expert Certification Marcello BISSOLI Rozzano (MI)
Expert Certification Alberto BISTOCCHI Milano (MI)
Expert Certification Valerio BOCCHICCHIO Sangiuliano Milanese (MI)
Expert Certification Alessandro BOCCHIO Gropello Cairoli (PV)
Expert Certification Riccardo BODIO Varese (VA)
Expert Certification Stefano BOFFELLI Milano (MI)
Expert Certification Giorgio BONACINA Milano (MI)
Expert Certification Alex BONAITA Milano (MI)
Expert Certification Diego BONELLI Rho (MI)
Expert Certification Stefania BONIOTTO Lavena Ponte Tresa (VA)
Expert Certification Erica BORLERI Presezzo (BG)
Expert Certification Simone BORRELLI Milano (MI)
Expert Certification Matteo BOSCO Gallarate (VA)
Expert Certification Stefano BOSIO Cabbio (CO)
Expert Certification Andrea BRAMBILLA Milano (MI)
Expert Certification Roberto BRESOLIN Milano (MI)
Expert Certification Davide BRUZZESE Milano (MI)
Expert Certification Marco BUBBA Cavaria Con Premezzo (VA)
Expert Certification Rocco CABRINI Madone (BG)
Expert Certification Nicola CAGLIANI Pedrengo (BG)
Expert Certification Luca CALANNI PILERI Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Emiliano CALIA Cusano Milanino (MI)
Expert Certification Andrea CALIGIURI Villa Cortese (MI)
Expert Certification Michele CALVANI Desenzano (BS)
Expert Certification Saverio CAMPIRONI Milano (MI)
Expert Certification Davide CANNOLICCHIO Milano (MI)
Expert Certification Christian CANTALUPO Cologno Monzese (MI)
Expert Certification Alessandro CAPUANO Milano (MI)
Expert Certification Roberto CARELLA Milano (MI)
Expert Certification Barbara CARITà Milano (MI)
Expert Certification Marco Vasco CAVALLARI Milano (MI)
Expert Certification Luca CAVALLERI Cologno Al Serio (BG)
Expert Certification Sergio CAVALLERI Paitone (BS)
Expert Certification Massimo CAVAZZA Tremosine Sul Garda (BS)
Expert Certification Alessandro CAVICCHIA Bagnolo S.vito (MN)
Expert Certification Anna CEFIS Bergamo (BG)
Expert Certification Federico CERESA Milano (MI)
Expert Certification Fabrizio CERRI Milano (MI)
Expert Certification Giovanni CERRI Milano (MI)
Expert Certification Marco CHIAPPA Treviglio (BG)
Expert Certification Stefano CHIERA Cassago Brianza (LC)
Expert Certification Sergio CIAPPARELLI Legnano (MI)
Expert Certification Davide CIGNOLI Montebello Della Battaglia (PV)
Expert Certification Alberto CIGOLI Cremona (CR)
Expert Certification Catalin Adrian CIOBANU Limbiate (MI)
Expert Certification Gianmarco CIRULLI Milano (MI)
Expert Certification Anna CITTERIO Giussano (MB)
Expert Certification Antonio CIUCIULLA Calcinato (BS)
Expert Certification Maurizio COFFETTI Arcene (BG)
Expert Certification Marco COLLEONI Grassobbio (BG)
Expert Certification Marco COLOMBO Roncadelle (BS)
Expert Certification Marco COLZANI Monza (MI)
Expert Certification Alessandro COMI Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Andrea COMINI Villa D'almè (BG)
Expert Certification Domenico CONSOLAZIO Milano (MI)
Expert Certification Alberto CONTIERO Assago (MI)
Expert Certification Mauro CORBACELLA Merate (LC)
Expert Certification Alessandro CORLAZZOLI Crema (CR)
Expert Certification Cristian CORNEL REPEDE Brescia (BS)
Expert Certification Patrizia CORONA Milano (MI)
Expert Certification Davide Sergio CREMASCOLI Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Elena CREVANI Milano (MI)
Expert Certification Igor CRIPPA Seveso (MI)
Expert Certification Diego CRISTIANI (MI)
Expert Certification Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Expert Certification Camelia Ana CSERNESCKI Brescia (BS)
Expert Certification Gianluca D'ACUNTO Milano (MI)
Expert Certification Daim D'ANDREA Peschiera Borromeo (MI)
Expert Certification Marco D'ERCOLE Cesano Boscone (MI)
Expert Certification Riccardo DA ROS Castel Goffredo (BS)
Expert Certification Daniel DANILA Milano (MI)
Expert Certification Davide DE AGOSTINI Mandello Del Lario (LC)
Expert Certification Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Expert Certification Andrea DE LUCCHI Paderno Dugnano (MI)
Expert Certification Massimo DE SIMONE San Donato M.se (MI)
Expert Certification Luca DEL CURTO Chiavenna (SO)
Expert Certification Fabio DELL'ORO Lecco (LC)
Expert Certification Pablo DEOLA Mediglia (MI)
Expert Certification Cristiano DEPAOLI Cervesina (PV)
Expert Certification Lorenzo DI BERNARDO Milano (MI)
Expert Certification Cristiano Carlo DI FRANCESCO Usmate Velate (MB)
Expert Certification Antonio DI FUSCO Cusano Milanino (MI)
Expert Certification Pasquale DI GIOVANNI Rozzano (MI)
Expert Certification Roberto DI NOLA Bagno A Ripoli (VA)
Expert Certification Mattia DOLCE Voghera (PV)
Expert Certification Giovanni DOMINONI Riga (BG)
Expert Certification Simone DOTI Milano (MI)
Expert Certification Massimo DRAGONI Milano (MI)
Expert Certification Paolo DRAGONI Rozzano (MI)
Expert Certification Ioana DUNICA Turate (CO)
Expert Certification Ilario ESPOSITO Zibido (MI)
Expert Certification Pasquale ESPOSITO Basiglio (MI)
Expert Certification Fernando FALCONI Fiornano Al Serio (BG)
Expert Certification Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Expert Certification Matteo FARINA Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Roberta FARINA Sotto Il Monte Giovanni Xxiii (BG)
Expert Certification Christian FARINATO Olgiate Olona (VA)
Expert Certification Donato FERRARI Ono San Pietro (BS)
Expert Certification Elvio FERRARI Roverbella (MN)
Expert Certification Daniel FERRI Crema (CR)
Expert Certification Andrea FILIPPELLI Bergamo (BG)
Expert Certification Virginio FILIPPI Milano (MI)
Expert Certification Gerson FORESTI Tavernola Bergamasca (BG)
Expert Certification Maddalena FORGIONE Gallarate (VA)
Expert Certification Stefano FRANCESCHETTI Vigevano (PV)
Expert Certification Fabrizio FRASSINE Rodengo S (BS)
Expert Certification Mattia FRIDEGOTTO Cassano Magnago (VA)
Expert Certification Alessandro FRIGERIO Lecco (LC)
Expert Certification Massimiliano FROMBOLUTI Milano (MI)
Expert Certification Matteo GAENI Paderno Dugnano (MI)
Expert Certification Federico GALLUCCIO Paderno Dugnano (MI)
Expert Certification Veronica GALVAN Voghera (PV)
Expert Certification Chiara GAVAGNA Milano (MI)
Expert Certification Andrea GAVIOLI Borgofranco Sul Po (MN)
Expert Certification Matteo GAZZOLA Mantova (MN)
Expert Certification Marco GELOSA Milano (MI)
Expert Certification Davide GHIDONI Verona (BS)
Expert Certification Diletta GHIDONI Bovezzo (BS)
Expert Certification Martina GHIGNA Milano (MI)
Expert Certification Federico GHITTI Bovezzo (BS)
Expert Certification Federica GIACALONE Milano (MI)
Expert Certification Americo GIGANTE Milano (MI)
Expert Certification Roberto GOFFREDO Varedo (MI)
Expert Certification Massimiliano GRADANTE Castiglione Delle Stiviere (MN)
Expert Certification Matteo GRAMPA Busto Arsizio (VA)
Expert Certification Christian GRANATA Milano (MI)
Expert Certification Iacopo GRASSI Voghera (PV)
Expert Certification Fabio GRAZIOTTI Lumezzane (BS)
Expert Certification Gabriele GRILLO Milano (MI)
Expert Certification Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Expert Certification Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Expert Certification Alessandro GUARINI Cormano (MI)
Expert Certification Fabrizio GUERINI Arcore (MB)
Expert Certification Matteo GUERRINI Brescia (BS)
Expert Certification Cristiana GUZZELONI Landriano (PV)
Expert Certification Sebastian GUZZETTI Bergamo (BG)
Expert Certification Kirwin HUSSAIN Busto Arsizio (VA)
Expert Certification Carmelo IANNI Milano (MI)
Expert Certification Alessio IANNUZZI Milano (MI)
Expert Certification Luca INSALATA Bulgarograsso (CO)
Expert Certification Flavio IULIUCCI Cusago (MI)
Expert Certification Alì KLEIT Brescia (BS)
Expert Certification Marco LA SPINA Bollate (MI)
Expert Certification Piergiorgio LAGONIGRO Milano (MI)
Expert Certification Luciano LANDRISCINA Segrate (MI)
Expert Certification Andrea LATTUADA Oggiona Con Santo Stefano (VA)
Expert Certification Giovanni LAZZARINI Brescia (BS)
Expert Certification Paolo LEORATI Mantova (MN)
Expert Certification Luca LETTIERI Abbiategrasso (MI)
Expert Certification Giuseppe LISI Noverasco, Opera (MI)
Expert Certification Mirko LO IACONO Milano (MI)
Expert Certification Fabio LOCATELLI Bergamo (BG)
Expert Certification Valentina LOCATELLI Cornaredo (MI)
Expert Certification Guido LOMBARDO Milano (MI)
Expert Certification Nicola MAFFI Romano Di Lombardia (BG)
Expert Certification Emanuele MAGALDI Lodi (LO)
Expert Certification Daria MAGNI Cremona (CR)
Expert Certification Stefano MAIASO Milano (MI)
Expert Certification Roberta MALCHIODI Stradella (PV)
Expert Certification Roberto MANELLI Voghera (PV)
Expert Certification Tiziano MANUNTA Corbetta (MI)
Expert Certification Roberto MANZI (MI)
Expert Certification Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Expert Certification Gianpiero MARELLA Milano (MI)
Expert Certification Cristina Noemi MARIANI Meda (MB)
Expert Certification Stefano MARRAZZO Muggio' (MI)
Expert Certification Emanuela MARTA Casazza (BG)
Expert Certification Alessandro MARTINOLI Bovezzo (BS)
Expert Certification Michele MARZANI Parabiago (MI)
Expert Certification Andrea MASOLINI Sarnico (BG)
Expert Certification Michail MASSARA Milano (MI)
Expert Certification Giuseppe MATARESE Milano (MI)
Expert Certification Simone MAZZA Robecco Sul Naviglio (MI)
Expert Certification Gianni MAZZI Gadesco (CR)
Expert Certification Gennaro MAZZUOCCOLO Milano (MI)
Expert Certification Andrea MELCHIORRE Gaggiano (MI)
Expert Certification Francesco MENDITTO Milano (MI)
Expert Certification Alessandro MENGATO Cavaria Con Premezzo (VA)
Expert Certification Salvatore MERLICCO Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Marco MEROLLI Corana (PV)
Expert Certification Gabriele MICUCCI Ghedi (BS)
Expert Certification Drazen MIHALJI Corsico (MI)
Expert Certification Giacomo MILESI Monte Marenzo (LC)
Expert Certification Stefano MILIA Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Sara MINELLI Castiglione Delle Stiviere (MN)
Expert Certification Antonina MINIO Palma Di Montechiaro (ag) (MI)
Expert Certification Massimo MISCIOSCIA Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Gaetano MOCCIARO Milano (MI)
Expert Certification Paolo MOLTENI Bovisio Masciago (MI)
Expert Certification Lucia MONTANARI Vimercate (MB)
Expert Certification Luciano MONTECCHI Lodi (LO)
Expert Certification Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Expert Certification Susi MONTIN Veduggio (MB)
Expert Certification Eros MORGANTINO Vigevano (PV)
Expert Certification Paolo Giuseppe MORRONE Castano Primo (mi) (VA)
Expert Certification Stefano MOSCHIN Brescia (BS)
Expert Certification Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Expert Certification Sania MOUSTAFA ALI MOHAMED Milano (MI)
Expert Certification Enrico MUSMECI Como (CO)
Expert Certification Thomas MUTSCHLECHNER Milano (MI)
Expert Certification Michele MUTTI Milano (MI)
Expert Certification Simone NAVA Milano (MI)
Expert Certification Andrea NEGRINI Buccinasco (MI)
Expert Certification Matteo NEMBRINI Cinisello Balsamo (MI)
Expert Certification Anca Livia ONAC Milan (MI)
Expert Certification Francesca OTTAVIANI Milano (MI)
Expert Certification Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Expert Certification Daniele PACCHIARINI Cornegliano Laudense (LO)
Expert Certification Andrea PAGANI Palazzolo 5/oglio (BS)
Expert Certification Giovanna PAGANI Capriolo (BS)
Expert Certification Enrico PALEARI Missaglia (LC)
Expert Certification Matteo PALETTI Brescia (BS)
Expert Certification Riccardo PALMIERI Mulazzano (LO)
Expert Certification Valerio PALMIOTTO Novate Milanese (MI)
Expert Certification Marianna PALUMBO Basiglio (MI)
Expert Certification Vincenzo PALUMBO Brugherio (MI)
Expert Certification Davide PANEPINTO Lodi (LO)
Expert Certification Giorgio PANZARASA Gavirate (VA)
Expert Certification Bruno PARAPETTI Milano (MI)
Expert Certification Ylenia PARISI Gallarate (VA)
Expert Certification Gregorio PARONI Cocquio Trevisago (VA)
Expert Certification Barbara PASCUCCI Milano (MI)
Expert Certification Andrea PASQUALE Milano (MI)
Expert Certification Chiara PATERLINI Borgosatollo (BS)
Expert Certification Antonio PERDICHIZZI Barcellona Pozzo Di Gotto (MI)
Expert Certification Davide PERROTTA Milano (MI)
Expert Certification Mattia PIACENTINI Olginate (BG)
Expert Certification Manuel PICINELLI Artogne (BS)
Expert Certification Davide PIEMONTI Cernusco Sul Naviglio (MI)
Expert Certification Matteo PIETRA Milano (MI)
Expert Certification Roberto PIETTA Pontevico (BS)
Expert Certification Claudio Cristian PIGNOLO Milano (MI)
Expert Certification Stefania PINOTTI Clivio (VA)
Expert Certification Nicola PIRISINU Milano (MI)
Expert Certification Massimo PIROLA Milano (MI)
Expert Certification Fabio PIZZUTI Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Matteo PLEBANI Treviglio (BG)
Expert Certification Nadia POLACCO Albairate (MI)
Expert Certification Marina POLINI Bonate Sopra (BG)
Expert Certification Elena PONTI Milano (MI)
Expert Certification Gabriele POPOVICI Monza (MB)
Expert Certification Stefano POZZI Giussano (MI)
Expert Certification Andrea PRADELLA Lainate (MI)
Expert Certification Antonio Stefano PROCACCIO Milano (MI)
Expert Certification Simone PUTIGNANO Siziano (PV)
Expert Certification Mattia QUAGLIO Gallarate (VA)
Expert Certification Laura QUATTRINI Casorate Primo (PV)
Expert Certification Luigi QUINTO Milano (MI)
Expert Certification Rossana QURONI Rho (MI)
Expert Certification Angelo RAGAZZO Mairago (LO)
Expert Certification Stefano RAMBALDINI Sarezzo (BS)
Expert Certification Valentina RATTI Fombio (LO)
Expert Certification Massimiliano RIBOLDI Lissone (MB)
Expert Certification Raffaele RIBONI Milano (MI)
Expert Certification Giovanni RICCIARDI Desio (MB)
Expert Certification Mauro RICCO Rozzano (MI)
Expert Certification Ilaria RIVOLA Montello (BG)
Expert Certification Sabrina ROCCHI San Donato Milanese (MI)
Expert Certification Corina ROJAS Milano (MI)
Expert Certification Daniele ROMANO Milano (MI)
Expert Certification Luca ROMBATI Milano (MI)
Expert Certification Alessandro ROMONDIA Cologno Monzese (MI)
Expert Certification Luca RONCHI Capo Di Ponte (BS)
Expert Certification Raquel ROSA Bareggio (MI)
Expert Certification Giacomo ROSSETTI Milano (MI)
Expert Certification Andrea ROSSI Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Cecilia Valeria ROSSI Lucca (LO)
Expert Certification Cesare ROSSI Villanterio (PV)
Expert Certification Gabriele ROSSI Brembate (BG)
Expert Certification Riccardo ROTA Trezzo Sull'adda (MI)
Expert Certification Tommaso ROTTA Milano (MI)
Expert Certification Matteo ROTTICHIERI Ponteranica (BG)
Expert Certification Andrea ROVELLI Pregnana Milanese (MI)
Expert Certification Giorgio RUBIS Zogno (BG)
Expert Certification Giovanni RUSSO Paullo (MI)
Expert Certification Giovanni RUSSO Sesto San Giovanni (MI)
Expert Certification Irene RUSSO Bergamo (BG)
Expert Certification Luca RUSSO Ronago (CO)
Expert Certification Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Expert Certification Alberto SABBIONI Abbiategrasso (MI)
Expert Certification Viviana SACCHETTI Cremella (LC)
Expert Certification Michela SACCHI Breno (BS)
Expert Certification Mario Fabrizio SACCO Giussano (MB)
Expert Certification Martina SALATTO Milano (MI)
Expert Certification Andrea SALINETTI Berbenno Di Valtellina (SO)
Expert Certification Mattia SALVADOR Seveso (MB)
Expert Certification Ivan SALVATI Brugherio (MB)
Expert Certification Luca SANTAGOSTINI Milano (MI)
Expert Certification Andrea SANTAGOSTINO Besate (MI)
Expert Certification Marcelo SANTOS Leno (BS)
Expert Certification Andrea SARESERA Brescia (BS)
Expert Certification Federico SARNO Voghera (PV)
Expert Certification Filippo SAVOIA Lombardia (MI)
Expert Certification Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Expert Certification Stefano SCAVILLA Brignano Gera D'adda (BG)
Expert Certification Bruno SCHIATTARELLA Limido Comasco (CO)
Expert Certification Ruben SCOTTI Romano Di Lombardia (BG)
Expert Certification Luca SETTA Garlasco (PV)
Expert Certification Gianluca SEVERGNINI Crema (CR)
Expert Certification Kela Kleiner SHAMB ROMERO Milano (PV)
Expert Certification Michela SICA Brescia (BS)
Expert Certification Matteo SIMONETTI Capo Di Ponte (BS)
Expert Certification Sasha SOFO Cavaria Con Premezzo (VA)
Expert Certification Giovanni SOGGIA Como (CO)
Expert Certification Andrea SOLDI Casalmaggiore (CR)
Expert Certification Francesco SORSOLI Brescia (BS)
Expert Certification Davide SPOLDI Nerviano (MI)
Expert Certification Giuseppe STALLONE Bollate (MI)
Expert Certification Andrea STUCCHI Buccinasco (MI)
Expert Certification Giancarlo TABORELLI Treviglio (BG)
Expert Certification Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Expert Certification Jacopo TALOTTA Concesio (BS)
Expert Certification Francesco TAMBUSSI Botticino Sera (BS)
Expert Certification Marco Luigi TANZI Milano (MI)
Expert Certification Pier Paolo TESTA Caravaggio (BG)
Expert Certification Mickael TESTARD Milano (MI)
Expert Certification Maria TIZZANO Milano (MI)
Expert Certification Samuele TOMAINI Milano (MI)
Expert Certification Simone TORINI Milano (MI)
Expert Certification Davide TOSCANI Sannazzaro Dè Burgondi (PV)
Expert Certification Domenico TRIMBOLI Villa D'adda (BG)
Expert Certification Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Expert Certification Gabriele TUFANO Novate Milanese (MI)
Expert Certification Andrea TURRI Milano (MI)
Expert Certification Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Expert Certification Maria Caterina URRU Milano (MI)
Expert Certification Maurizio VADACCA Pavia (PV)
Expert Certification Maurizio VADACCA Rozzano (MI)
Expert Certification Bruno VALENTINI Bergamo (BG)
Expert Certification Gianluca VALENTINI Milano (MI)
Expert Certification Elisa VALSECCHI Calolziocorte (LC)
Expert Certification Sara VENTURA Milano (MI)
Expert Certification Claudio VESPONI Milano (MI)
Expert Certification Manuela VIALE Milano (MI)
Expert Certification Edoardo VICINI Milano (MI)
Expert Certification Matteo VIGNALI Cornaredo (MI)
Expert Certification Natalino VILLELLA Milano (MI)
Expert Certification Maurizio Franco VISMARA Bellusco (MB)
Expert Certification Ruggero VIZZOLO Milano (MI)
Expert Certification Mohamed ZANFAL Milano (MI)
Expert Certification Francesco ZECCHINI Buguggiate (VA)
Expert Certification Giulia ZUO Pioltello (mi) (MI)
Basic Certification Vittorio ACCARDO Monza (MB)
Basic Certification Patrick ACERBIS Credaro (BG)
Basic Certification Emiliano AGNELLO Assago (MI)
Basic Certification Alessandra AGOSTI Calcinato (BS)
Basic Certification Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Basic Certification Alessio ALBORE Motta Visconti (MI)
Basic Certification Juri ALBUZZI Novate Milanese (MI)
Basic Certification Ugo ARDIANI Bergamo (BG)
Basic Certification Cinzia ARIOLI Santo Stefano Ticino (MI)
Basic Certification Massimo AROSIO Lissone (MB)
Basic Certification Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Basic Certification Andrea ASSANDRI Crema (BS)
Basic Certification Livio ATTANASIO Coccaglio (BS)
Basic Certification Oscar Roberto AVACA (MI)
Basic Certification Fabiana AVALLONE Paderno Dugnano (MI)
Basic Certification Gianluca AZZOLINI Milano (MI)
Basic Certification Antonella BADDIO Milano (MI)
Basic Certification Corrado BAFICO Brescia (BS)
Basic Certification Umberto BAIAMONTE Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Alessio BALDUCCI (MI)
Basic Certification Alessandro BANDIERINI Milano (MI)
Basic Certification Martino BARBAGLIA Pavia (PV)
Basic Certification Andrea BARBIERI Rho (MI)
Basic Certification Caterina BARILARI Dello (BS)
Basic Certification Aldo BARONE Giussano (MB)
Basic Certification Lucia BARTERA Bollate (MI)
Basic Certification Davide BARTOLONE Montano Lucino (CO)
Basic Certification Massimiliano BASAGLIA Oliveto Lario (LC)
Basic Certification Franco BATTAINI Brescia (BS)
Basic Certification Luca Lucio BEGNI Ornago (MB)
Basic Certification Andrea BELLI San Giorgio Bigarello (MN)
Basic Certification Mattia BELTRAME Samarate (VA)
Basic Certification Marco BENEDINI Linarolo (PV)
Basic Certification Francesco BENVENUTI Milano (MI)
Basic Certification Andrea BENZONI Brescia (BS)
Basic Certification Gianluca BERNASCO Lomagna (LC)
Basic Certification Andrea BERTO Brugherio (MB)
Basic Certification Marco BERTOCCHI Milano (MI)
Basic Certification Fausto BETTONI Bienno (BS)
Basic Certification Simone BETTONI Concesio (BS)
Basic Certification Laura BIANCHI Bulgarograsso (CO)
Basic Certification Stefania BIANCHINI Belgioioso (PV)
Basic Certification Marcello BISSOLI Rozzano (MI)
Basic Certification Alberto BISTOCCHI Milano (MI)
Basic Certification Arnaldo BLANCO URIBE Bernareggio (MB)
Basic Certification Valerio BOCCHICCHIO Sangiuliano Milanese (MI)
Basic Certification Alessandro BOCCHIO Gropello Cairoli (PV)
Basic Certification Massimiliano BOFFELLI Mazzano (BS)
Basic Certification Stefano BOFFELLI Milano (MI)
Basic Certification Marco BONAFINI Gorla Minore (VA)
Basic Certification Alex BONAITA Milano (MI)
Basic Certification Lorenzo BONAZZA Ghedi (BS)
Basic Certification Diego BONELLI Rho (MI)
Basic Certification Nicola BONOMINI Montichiari (BS)
Basic Certification Alberto BONOTTI Chiari (BS)
Basic Certification Marco BORGHETTI Rho (MI)
Basic Certification Erica BORLERI Presezzo (BG)
Basic Certification Simone BORRELLI Milano (MI)
Basic Certification Vito Luca BORRELLI Milano (MI)
Basic Certification Matteo BOSCO Gallarate (VA)
Basic Certification Matteo BOVIENZO Seregno (MB)
Basic Certification Andrea BRAMBILLA Milano (MI)
Basic Certification Roberto BRESOLIN Milano (MI)
Basic Certification Gabriele BRICCHI Muggiò (MB)
Basic Certification Andrea BRINA Milano (MI)
Basic Certification Federico BRIZZI Palazzolo Milanese (MI)
Basic Certification Salvatore BRUCCOLERI Cesano Maderno (MB)
Basic Certification Davide BRUZZESE Milano (MI)
Basic Certification Marco BUBBA Cavaria Con Premezzo (VA)
Basic Certification Rocco CABRINI Madone (BG)
Basic Certification Tania CAELLI Teglio (SO)
Basic Certification Nicola CAGLIANI Pedrengo (BG)
Basic Certification Iari CALABRESE Usmate Velate (MI)
Basic Certification Emiliano CALIA Cusano Milanino (MI)
Basic Certification Andrea CALIGIURI Villa Cortese (MI)
Basic Certification Michele CALVANI Desenzano (BS)
Basic Certification Carlandrea CAMPI Milano (MI)
Basic Certification Gaetano CAMPOLO Brescia (BS)
Basic Certification Davide CANNOLICCHIO Milano (MI)
Basic Certification Christian CANTALUPO Cologno Monzese (MI)
Basic Certification Alessandro CAPUANO Milano (MI)
Basic Certification Roberto CARELLA Milano (MI)
Basic Certification Simona CARIONI Novate Milanese (MI)
Basic Certification Barbara CARITà Milano (MI)
Basic Certification Filippo CAROBBIO Alzano Lombardo (BG)
Basic Certification Luca CASTIGLIONI Locate Varesino (CO)
Basic Certification Giorgio CAVALIERI Lonato Del Garda (BS)
Basic Certification Marco Vasco CAVALLARI Milano (MI)
Basic Certification Sergio CAVALLERI Paitone (BS)
Basic Certification Anna CEFIS Bergamo (BG)
Basic Certification Elena CENZATO Brescia (BS)
Basic Certification Fabrizio CERRI Milano (MI)
Basic Certification Giovanni CERRI Milano (MI)
Basic Certification Marco CHIAPPA Treviglio (BG)
Basic Certification Stefano CHIERA Cassago Brianza (LC)
Basic Certification Seghezzi CHRISTIAN Ghisalba (BG)
Basic Certification Sergio CIAPPARELLI Legnano (MI)
Basic Certification Davide CIGNOLI Montebello Della Battaglia (PV)
Basic Certification Catalin Adrian CIOBANU Limbiate (MI)
Basic Certification Gianmarco CIRULLI Milano (MI)
Basic Certification Anna CITTERIO Giussano (MB)
Basic Certification Antonio CIUCIULLA Calcinato (BS)
Basic Certification Diego COCCHETTI Mortara (PV)
Basic Certification Maurizio COFFETTI Arcene (BG)
Basic Certification Tony COLAO Valera Fratta (LO)
Basic Certification Marco COLLEONI Grassobbio (BG)
Basic Certification Alessandro COLOMBO Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Alessia COLOMBO Villasanta (MB)
Basic Certification Luca COLOMBO Busto Arsizio (VA)
Basic Certification Marco COLOMBO Roncadelle (BS)
Basic Certification Marco COLZANI Monza (MI)
Basic Certification Alessandro COMI Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Andrea COMINI Villa D'almè (BG)
Basic Certification Domenico CONSOLAZIO Milano (MI)
Basic Certification Gianniantonio CONVERSANO Lodi (LO)
Basic Certification Carlo COPPI Brescia (BS)
Basic Certification Mauro CORBACELLA Merate (LC)
Basic Certification Alessandro CORLAZZOLI Crema (CR)
Basic Certification Cristian CORNEL REPEDE Brescia (BS)
Basic Certification Patrizia CORONA Milano (MI)
Basic Certification Alessandro CORTI Olginate (LC)
Basic Certification Ale COZZI Pogliano Milanese (MI)
Basic Certification Davide Sergio CREMASCOLI Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Chiara CRESPI Villa Cortese (MI)
Basic Certification Elena CREVANI Milano (MI)
Basic Certification Enrico CRIPPA Milano (MI)
Basic Certification Igor CRIPPA Seveso (MI)
Basic Certification Luca CRIPPA Lecco (LC)
Basic Certification Diego CRISTIANI (MI)
Basic Certification Davide CURTI Sannazzaro De Burgoni (PV)
Basic Certification Gianluca D'ACUNTO Milano (MI)
Basic Certification Marica D'AMBROSIO Villa Di Serio (BG)
Basic Certification Daim D'ANDREA Peschiera Borromeo (MI)
Basic Certification Marco D'ERCOLE Cesano Boscone (MI)
Basic Certification Samantha D'ERRICO Monza (MB)
Basic Certification Riccardo DA ROS Castel Goffredo (BS)
Basic Certification Luca DALSENO Motteggiana (MN)
Basic Certification Daniel DANILA Milano (MI)
Basic Certification Davide DE AGOSTINI Mandello Del Lario (LC)
Basic Certification Luca DE FRANCESCO Cernusco Sul Naviglio (MI)
Basic Certification Andrea DE LUCCHI Paderno Dugnano (MI)
Basic Certification Giusi DE ROSA Milano (MI)
Basic Certification Massimo DE SIMONE San Donato M.se (MI)
Basic Certification Pierpaolo DEFRAIA Milano (MI)
Basic Certification Luca DEL CURTO Chiavenna (SO)
Basic Certification Andrea DEL TORCHIO Rovello Porro (CO)
Basic Certification Tania DEL TORCHIO Rovello Porro (CO)
Basic Certification Fabio DELL'ORO Lecco (LC)
Basic Certification Pablo DEOLA Mediglia (MI)
Basic Certification Lorenzo DI BERNARDO Milano (MI)
Basic Certification Vincenzo DI BIANCO Rovato (BS)
Basic Certification Cristiano Carlo DI FRANCESCO Usmate Velate (MB)
Basic Certification Antonio DI FUSCO Cusano Milanino (MI)
Basic Certification Roberto DI NOLA Bagno A Ripoli (VA)
Basic Certification Giovanni DOMINONI Riga (BG)
Basic Certification Alfonso DONATO Sedriano (MI)
Basic Certification Simone DOTI Milano (MI)
Basic Certification Emanuele DOVIGO Milano (MI)
Basic Certification Massimo DRAGONI Milano (MI)
Basic Certification Paolo DRAGONI Rozzano (MI)
Basic Certification Ioana DUNICA Turate (CO)
Basic Certification Ilario ESPOSITO Zibido (MI)
Basic Certification Pasquale ESPOSITO Basiglio (MI)
Basic Certification Diego FACCHETTI Covo (BG)
Basic Certification Lorella FARINA Casei Gerola (PV)
Basic Certification Matteo FARINA Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Pietro FARISELLI Milano (MI)
Basic Certification Elvio FERRARI Roverbella (MN)
Basic Certification Ilaria FERRARI Milano (MI)
Basic Certification Massimiliano FERRERO Bubbiano (MI)
Basic Certification Daniel FERRI Crema (CR)
Basic Certification Andrea FILIPPELLI Bergamo (BG)
Basic Certification Virginio FILIPPI Milano (MI)
Basic Certification Gerson FORESTI Tavernola Bergamasca (BG)
Basic Certification Maddalena FORGIONE Gallarate (VA)
Basic Certification Marco FORMICA Vigano San Martino (BG)
Basic Certification Pierpaolo FRANCESCHETTI Milano (MI)
Basic Certification Stefano FRANCESCHETTI Vigevano (PV)
Basic Certification Davide FRASSINE Cellatica (BS)
Basic Certification Fabrizio FRASSINE Rodengo S (BS)
Basic Certification Mattia FRIDEGOTTO Cassano Magnago (VA)
Basic Certification Massimiliano FROMBOLUTI Milano (MI)
Basic Certification Annalisa FUSI Erba (CO)
Basic Certification Matteo GAENI Paderno Dugnano (MI)
Basic Certification Luigi GALIMBERTI Meda (MI)
Basic Certification Aleksandrs GALLI Tremezzina (CO)
Basic Certification Federico GALLUCCIO Paderno Dugnano (MI)
Basic Certification Veronica GALVAN Voghera (PV)
Basic Certification Matteo GARAGIOLA Corbetta (MI)
Basic Certification Francesco GARRERA Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Andrea GATTI Milano (MI)
Basic Certification Chiara GAVAGNA Milano (MI)
Basic Certification Andrea GAVIOLI Borgofranco Sul Po (MN)
Basic Certification Marco GELOSA Milano (MI)
Basic Certification Marco GELOSA Milano (MI)
Basic Certification Matteo Paride GHEZZI Arese (MI)
Basic Certification Davide GHIDONI Verona (BS)
Basic Certification Federico GHITTI Bovezzo (BS)
Basic Certification Stefano GIOVANETTI Milano (MI)
Basic Certification Davide GIULIANI Milano (MI)
Basic Certification Roberto GOFFREDO Varedo (MI)
Basic Certification Massimiliano GRADANTE Castiglione Delle Stiviere (MN)
Basic Certification Massimo GRAMOLA Milano (MI)
Basic Certification Christian GRANATA Milano (MI)
Basic Certification Diego GRANESE Vigevano (PV)
Basic Certification Fabio GRAZIOTTI Lumezzane (BS)
Basic Certification Gabriele GRILLO Milano (MI)
Basic Certification Ferruccio GRIMOLDI Mozzate (CO)
Basic Certification Alessia GRITTI Pero (MI)
Basic Certification Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Basic Certification Alessandro GUARINI Cormano (MI)
Basic Certification Luca GUARNERI San Zeno Naviglio (BS)
Basic Certification Fabrizio GUERINI Arcore (MB)
Basic Certification Marcello GUERRINI Vedano Al Lambro (MB)
Basic Certification Matteo GUERRINI Brescia (BS)
Basic Certification Domenico GUERRISI Cittanova Rc (MI)
Basic Certification Cristiana GUZZELONI Landriano (PV)
Basic Certification Sebastian GUZZETTI Bergamo (BG)
Basic Certification Kirwin HUSSAIN Busto Arsizio (VA)
Basic Certification Marco IACCARINO Zelo Buon Persico (LO)
Basic Certification Alessio IMBERTI Milano (MI)
Basic Certification Fabio IMPERATRICE Brescia (BS)
Basic Certification Daniele INNOCENTE Milano (MI)
Basic Certification Luca INSALATA Bulgarograsso (CO)
Basic Certification Flavio IULIUCCI Cusago (MI)
Basic Certification Alì KLEIT Brescia (BS)
Basic Certification Marco LA SPINA Bollate (MI)
Basic Certification Francesco LAMPARELLI Cormano (MI)
Basic Certification Luciano LANDRISCINA Segrate (MI)
Basic Certification Franco LAROCCA Cesano Boscone (MI)
Basic Certification Andrea LATTUADA Oggiona Con Santo Stefano (VA)
Basic Certification Giovanni LAZZARINI Brescia (BS)
Basic Certification Paolo LEORATI Mantova (MN)
Basic Certification Francesco LERRO Milano (MI)
Basic Certification Giuseppe LISI Noverasco, Opera (MI)
Basic Certification Mirko LO IACONO Milano (MI)
Basic Certification Fabio LOCATELLI Bergamo (BG)
Basic Certification Guido LOMBARDO Milano (MI)
Basic Certification Michele LORUSSO Albano Sant Alessandro (BG)
Basic Certification Diego LOVATO Voghera (PV)
Basic Certification Christian MACCARRONE Verano Brianza (MB)
Basic Certification Nicola MAFFI Romano Di Lombardia (BG)
Basic Certification Stefano MAIASO Milano (MI)
Basic Certification Cristina MAISTO Carugate (MB)
Basic Certification Roberto MANELLI Voghera (PV)
Basic Certification Andrea MANGIONE Carugo (CO)
Basic Certification Tiziano MANUNTA Corbetta (MI)
Basic Certification Roberto MANZI (MI)
Basic Certification Arianna MANZONI Milano (MI)
Basic Certification Andrea MARCHESI Milano (MI)
Basic Certification Luca Alessandro MARCON Milano (MI)
Basic Certification Gianpiero MARELLA Milano (MI)
Basic Certification Francesco MARGIOTTA Milano (MI)
Basic Certification Arianna MARI Mantova (MN)
Basic Certification Cristina Noemi MARIANI Meda (MB)
Basic Certification Daniele MARINI Acquanegra Cremonese (CR)
Basic Certification Stefano MARRAZZO Muggio' (MI)
Basic Certification Emanuela MARTA Casazza (BG)
Basic Certification Bianca MARTIGNONI Milano (MI)
Basic Certification Andrea MARTINEZ GARCIA Ostiglia (MN)
Basic Certification Alessandro MARTINOLI Bovezzo (BS)
Basic Certification Michele MARZANI Parabiago (MI)
Basic Certification Andrea MASOLINI Sarnico (BG)
Basic Certification Roberto MASTROMATTEO Valmadrera (LC)
Basic Certification Giuseppe MATARESE Milano (MI)
Basic Certification Mario MATRANGA Samarate (VA)
Basic Certification Stefania MAULE Paderno Dugnano (MI)
Basic Certification Simone MAURI Vittuone (MI)
Basic Certification Simone MAZZA Robecco Sul Naviglio (MI)
Basic Certification Gianni MAZZI Gadesco (CR)
Basic Certification Luca MAZZOLENI Albino (BG)
Basic Certification Gennaro MAZZUOCCOLO Milano (MI)
Basic Certification Andrea MELCHIORRE Gaggiano (MI)
Basic Certification Francesco MENDITTO Milano (MI)
Basic Certification Alessandro MENGATO Cavaria Con Premezzo (VA)
Basic Certification Angela Maria MENSI Sordio (LO)
Basic Certification Elena MEREGHETTI Como (CO)
Basic Certification Luca MERLA Piancogno (BS)
Basic Certification Salvatore MERLICCO Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Marco MEROLLI Corana (PV)
Basic Certification Andrea METELLI Rovato (BS)
Basic Certification Drazen MIHALJI Corsico (MI)
Basic Certification Stefano MILIA Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Sara MINELLI Castiglione Delle Stiviere (MN)
Basic Certification Gianluca MIRACOLI Buccinasco (MI)
Basic Certification Massimo MISCIOSCIA Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Gaetano MOCCIARO Milano (MI)
Basic Certification Elisabetta MOGNONI Cislago (VA)
Basic Certification Franca MOLLUZZO Lissone (MB)
Basic Certification Paolo MOLTENI Bovisio Masciago (MI)
Basic Certification Lucia MONTANARI Vimercate (MB)
Basic Certification Susi MONTIN Veduggio (MB)
Basic Certification Amanda MORANI Magenta (MI)
Basic Certification Cristina MORETTI Gandino (BG)
Basic Certification Eros MORGANTINO Vigevano (PV)
Basic Certification Roberto MOROSO Siziano (PV)
Basic Certification Luca MOSCATELLI Sedriano (MI)
Basic Certification David Giovanni MOSCHENI Brembate Di Sopra (BG)
Basic Certification Sania MOUSTAFA ALI MOHAMED Milano (MI)
Basic Certification Enrico MUSMECI Como (CO)
Basic Certification Thomas MUTSCHLECHNER Milano (MI)
Basic Certification Michele MUTTI Milano (MI)
Basic Certification Niccolo' NARDI Milano (MI)
Basic Certification Emanuele NAVA Carnate (MB)
Basic Certification Luca NAVA Seriate (BG)
Basic Certification Simone NAVA Milano (MI)
Basic Certification Matteo NEMBRINI Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification Riccardo NICOLOSI Terno D'isola (BG)
Basic Certification Anca Livia ONAC Milan (MI)
Basic Certification Paola OTTANELLI Milano (MI)
Basic Certification Francesca OTTAVIANI Milano (MI)
Basic Certification Michele PADOVAN Milano (MI)
Basic Certification Andrea PAGANI Palazzolo 5/oglio (BS)
Basic Certification Giovanna PAGANI Capriolo (BS)
Basic Certification Matteo PALETTI Brescia (BS)
Basic Certification Valerio PALMIOTTO Novate Milanese (MI)
Basic Certification Marianna PALUMBO Basiglio (MI)
Basic Certification Vincenzo PALUMBO Brugherio (MI)
Basic Certification Gabriel PANZARELLA Luino (VA)
Basic Certification Camilla PAPETTI Castenedolo (BS)
Basic Certification Bruno PARAPETTI Milano (MI)
Basic Certification Gregorio PARONI Cocquio Trevisago (VA)
Basic Certification Joshua PASANISI Milano (MI)
Basic Certification Barbara PASCUCCI Milano (MI)
Basic Certification Alessandro PASCULLI Lomazzo (CO)
Basic Certification Andrea PASQUALE Milano (MI)
Basic Certification Alessandro PASTORE Brugherio (MB)
Basic Certification Chiara PATERLINI Borgosatollo (BS)
Basic Certification Davide PAVAN Milano (MI)
Basic Certification Simona PELLEGRINI Villa Guardia (CO)
Basic Certification Roberto PEPE Milano (MI)
Basic Certification Antonio PERDICHIZZI Barcellona Pozzo Di Gotto (MI)
Basic Certification Danilo PERILLI Laveno Mombello (VA)
Basic Certification Clara PERINA Busto Arsizio (VA)
Basic Certification Davide PERROTTA Milano (MI)
Basic Certification Fabio PERSICO Rozzano (MI)
Basic Certification Veronica PESSANI Filago (BG)
Basic Certification Michel PETRIAGGI Brescia (BS)
Basic Certification Matteo PIANTA Chignolo Po (PV)
Basic Certification Cristian PIATTI Dalmine (BG)
Basic Certification Davide PIEMONTI Cernusco Sul Naviglio (MI)
Basic Certification Matteo PIETRA Milano (MI)
Basic Certification Claudio Cristian PIGNOLO Milano (MI)
Basic Certification Daniele PINCO Malnate (VA)
Basic Certification Nicola PIRISINU Milano (MI)
Basic Certification Massimo PIROLA Milano (MI)
Basic Certification Luca PIROTA Bareggio (MI)
Basic Certification Alessandra PIRRONE Milano (MI)
Basic Certification Andrea PIZZAMIGLIO Siziano (PV)
Basic Certification Fabio PIZZUTI Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Matteo PLEBANI Treviglio (BG)
Basic Certification Nadia POLACCO Albairate (MI)
Basic Certification Martina POLETTI Bergamo (BG)
Basic Certification Marina POLINI Bonate Sopra (BG)
Basic Certification Elena PONTI Milano (MI)
Basic Certification Gabriele POPOVICI Monza (MB)
Basic Certification Elisa Liliana POZZI Brescia (BS)
Basic Certification Andrea PRADELLA Lainate (MI)
Basic Certification Antonio Stefano PROCACCIO Milano (MI)
Basic Certification Marco PROVENZANO Brescia (BS)
Basic Certification Piero PROVERBIO San Giorgio Su Legnano (MI)
Basic Certification Laura PUCCINI Mi (MI)
Basic Certification Simone PUTIGNANO Siziano (PV)
Basic Certification Valentina QUARTI Sorisole (BG)
Basic Certification Luigi QUINTO Milano (MI)
Basic Certification Rossana QURONI Rho (MI)
Basic Certification Massimiliano RIBOLDI Lissone (MB)
Basic Certification Raffaele RIBONI Milano (MI)
Basic Certification Giovanni RICCIARDI Desio (MB)
Basic Certification Mauro RICCO Rozzano (MI)
Basic Certification Michele RISI Zogno (BG)
Basic Certification Ilaria RIVOLA Montello (BG)
Basic Certification Arianna RIZZO Corsico (MI)
Basic Certification Sabrina ROCCHI San Donato Milanese (MI)
Basic Certification Corina ROJAS Milano (MI)
Basic Certification Daniele ROMANO Milano (MI)
Basic Certification Luca ROMBATI Milano (MI)
Basic Certification Agnese ROMELLI Clusone (BG)
Basic Certification Alessandro ROMONDIA Cologno Monzese (MI)
Basic Certification Raquel ROSA Bareggio (MI)
Basic Certification Giacomo ROSSETTI Milano (MI)
Basic Certification Gabriele ROSSI Brembate (BG)
Basic Certification Matteo ROSSI San Donato Milanese (MI)
Basic Certification Riccardo ROTA Trezzo Sull'adda (MI)
Basic Certification Matteo ROTTICHIERI Ponteranica (BG)
Basic Certification Giorgio RUBIS Zogno (BG)
Basic Certification Lucia RUGGERI Paladina (BG)
Basic Certification Antonio RUGGIERO Milano (MI)
Basic Certification Carmela RUSSO Milano (MI)
Basic Certification Giovanni RUSSO Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification Giovanni RUSSO Paullo (MI)
Basic Certification Irene RUSSO Bergamo (BG)
Basic Certification Stefano RUSSO Cabiate (CO)
Basic Certification Michaela RYBIAROVA Milano (MI)
Basic Certification Camilla SAAD Sirmione (BS)
Basic Certification Alberto SABBIONI Abbiategrasso (MI)
Basic Certification Mario Fabrizio SACCO Giussano (MB)
Basic Certification Katya Iris SAENZ MENDOCILLA San Giuliano Milanese (MI)
Basic Certification Mohamed SALEM Milano (MI)
Basic Certification Andrea SALINETTI Berbenno Di Valtellina (SO)
Basic Certification Ivan SALVATI Brugherio (MB)
Basic Certification Massimo SANDANO (PV)
Basic Certification Luca SANTAGOSTINI Milano (MI)
Basic Certification Andrea SANTAGOSTINO Besate (MI)
Basic Certification Matteo SANTIN Sannazzaro De' Burgondi (PV)
Basic Certification Chiara SANTORO Padenghe Sul Garda (BS)
Basic Certification Marcelo SANTOS Leno (BS)
Basic Certification Federico SARNO Voghera (PV)
Basic Certification Massimo SARTORELLO Saronno (VA)
Basic Certification Massimiliano SAVINO Limbiate (MB)
Basic Certification Filippo SAVOIA Lombardia (MI)
Basic Certification Jessica Melissa SCARPA Milano (MI)
Basic Certification Stefano SCAVILLA Brignano Gera D'adda (BG)
Basic Certification Bruno SCHIATTARELLA Limido Comasco (CO)
Basic Certification Celeste SFIRRO Cernusco Lombardone (LC)
Basic Certification Michele SGOBBA Lonato (BS)
Basic Certification Kela Kleiner SHAMB ROMERO Milano (PV)
Basic Certification Michela SICA Brescia (BS)
Basic Certification Matteo SIMONETTI Capo Di Ponte (BS)
Basic Certification Sasha SOFO Cavaria Con Premezzo (VA)
Basic Certification Giovanni SOGGIA Como (CO)
Basic Certification Daniele SOLDI Leno (BS)
Basic Certification Michael SORRENTINO Lecco (LC)
Basic Certification Mickey SPADAFORA Cremona (CR)
Basic Certification Davide SPOLDI Nerviano (MI)
Basic Certification Luca SQUAIELLA Ferno (VA)
Basic Certification Giuseppe STALLONE Bollate (MI)
Basic Certification Sara STELLARDI Milano (MI)
Basic Certification Andrea STUCCHI Buccinasco (MI)
Basic Certification Giancarlo TABORELLI Treviglio (BG)
Basic Certification Stefano TAIOCCHI Treviolo (BG)
Basic Certification Jacopo TALOTTA Concesio (BS)
Basic Certification Marco Luigi TANZI Milano (MI)
Basic Certification Alexa TEANI Padenghe Sul Garda (BS)
Basic Certification Nicoletta Alessandra TERZI Milano (MI)
Basic Certification Stefano TERZIOTTI San Giacomo Delle Segnate (MN)
Basic Certification Alessio TERZOLI Biassono (MB)
Basic Certification Pier Paolo TESTA Caravaggio (BG)
Basic Certification Mickael TESTARD Milano (MI)
Basic Certification Maria TIZZANO Milano (MI)
Basic Certification Samuele TOMAINI Milano (MI)
Basic Certification Davide TONELLI Albiate (MB)
Basic Certification Simone TORINI Milano (MI)
Basic Certification Domenico TRIMBOLI Villa D'adda (BG)
Basic Certification Zaira TROISI Milano (MI)
Basic Certification Gabriele TUFANO Novate Milanese (MI)
Basic Certification Andrea TURRI Milano (MI)
Basic Certification Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Basic Certification Michela USUBELLI Dalmine (BG)
Basic Certification Daniele VACCHINI Caselle Lurani (LO)
Basic Certification Maurizio VADACCA Pavia (PV)
Basic Certification Maurizio VADACCA Rozzano (MI)
Basic Certification Cristian VALENTE Vimercate (MB)
Basic Certification Bruno VALENTINI Bergamo (BG)
Basic Certification Gianluca VALENTINI Milano (MI)
Basic Certification Mario VENDITTI Milano (MI)
Basic Certification Sara VENTURA Milano (MI)
Basic Certification Luca VERDOLINI Magenta (MI)
Basic Certification Claudio VESPONI Milano (MI)
Basic Certification Alice VETTURI Brescia (BS)
Basic Certification Manuela VIALE Milano (MI)
Basic Certification Edoardo VICINI Milano (MI)
Basic Certification Matteo VIGNALI Cornaredo (MI)
Basic Certification Natalino VILLELLA Milano (MI)
Basic Certification Luca VINCIGUERRA Bergamo (BG)
Basic Certification Ruggero VIZZOLO Milano (MI)
Basic Certification Simone ZACCHè Calcinato (BS)
Basic Certification Gianpaolo ZAMMARCHI Castrezzato (BS)
Basic Certification Mohamed ZANFAL Milano (MI)
Basic Certification Michele ZANNI Castel Mella (BS)
Basic Certification Gabriele ZANONI Cologno Monzese (MI)
Basic Certification Francesco ZECCHINI Buguggiate (VA)
Basic Certification Elena ZENDRA Darfo (BS)
Basic Certification Lavinia ZINNO Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Mirko ABBIATI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Fabrizio ACCORIGI Levate (BG)
Basic Certification (laureati) Maurizio ALBALUSTRO Buccinasco (MI)
Basic Certification (laureati) Francesco ALBANI Nibionno (LC)
Basic Certification (laureati) Luca ALBINI Abbiategrasso (MI)
Basic Certification (laureati) Simone ALFANO Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Francesco ANDREONI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano ANZINI Busto Arsizio (VA)
Basic Certification (laureati) Andrea ARISI Marcignago (PV)
Basic Certification (laureati) Davide ARRIGONI Calusco D'adda (BG)
Basic Certification (laureati) Matteo ARZUFFI Bergamo (BG)
Basic Certification (laureati) Lorenzo BANDERA Gussago (BS)
Basic Certification (laureati) Davide BARBAGLIA Corbetta (MI)
Basic Certification (laureati) Daniela BARBIERI Corsico (MI)
Basic Certification (laureati) Marco BARBIERI Verolanuova (BS)
Basic Certification (laureati) Paolo BARBIERI Voghera (PV)
Basic Certification (laureati) Caterina BARILARI Dello (BS)
Basic Certification (laureati) Marco BARUCCO Castrezzato (BS)
Basic Certification (laureati) Federica BERGAMASCHI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Laura BERNACCHI Cardano Al Campo (VA)
Basic Certification (laureati) Micaela BERSINI Cava Manara (PV)
Basic Certification (laureati) Paolo BERTA Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Simone BERTACCO Menaggio (CO)
Basic Certification (laureati) Luca BERTAGLIO Trezzo Sull'adda (MI)
Basic Certification (laureati) Elisa BERTANI Casorezzo (MI)
Basic Certification (laureati) Elena BERTOIA Colverde (CO)
Basic Certification (laureati) Greta BEZZI Romano Di Lombardia (BG)
Basic Certification (laureati) Marco BIASOLI Viganello (VA)
Basic Certification (laureati) Stefano BISINELLA Monza (MB)
Basic Certification (laureati) Riccardo BODIO Varese (VA)
Basic Certification (laureati) Stefano BOLLANI Rovello Porro (MI)
Basic Certification (laureati) Giorgio BONACINA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Alex BONAITA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Gabriele Stefano BONARDI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Cristina BONETTI Bovezzo (BS)
Basic Certification (laureati) Stefania BONIOTTO Lavena Ponte Tresa (VA)
Basic Certification (laureati) Gianluca BONOMI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Lorenzo BORDIGNON Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Francesco BORGHI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Fabrizio BORRI Bresso (MI)
Basic Certification (laureati) Alice BORTOLI Segrate (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano BOSIO Cabbio (CO)
Basic Certification (laureati) Stefano BOSONI Castiraga Vidardo (LO)
Basic Certification (laureati) Alessandro CABELLO Chiesa In Valmalenco (SO)
Basic Certification (laureati) Ivan CABIDDU Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Ivan CABIDDU Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Andrea CACCIATORE Voghera (PV)
Basic Certification (laureati) Luca CALANNI PILERI Cinisello Balsamo (MI)
Basic Certification (laureati) Saverio CAMPIRONI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Massimiliano CAPERNA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Andrea CAPPELLO Barasso (VA)
Basic Certification (laureati) Gloria CARRARA Osio Sotto (BG)
Basic Certification (laureati) Andrea CASOLO Somma Lombardo (VA)
Basic Certification (laureati) Luca CAVALLERI Cologno Al Serio (BG)
Basic Certification (laureati) Massimo CAVAZZA Tremosine Sul Garda (BS)
Basic Certification (laureati) Alessandro CAVICCHIA Bagnolo S.vito (MN)
Basic Certification (laureati) Federico CERESA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Luca CERRI Corbetta (MI)
Basic Certification (laureati) Tatiana CHIARI Assago (MI)
Basic Certification (laureati) Alberto CIGOLI Cremona (CR)
Basic Certification (laureati) Gabriele CODIFAVA San Giacomo Delle Segnate (MN)
Basic Certification (laureati) Stefano CONTE Limbiate (MB)
Basic Certification (laureati) Alberto CONTIERO Assago (MI)
Basic Certification (laureati) Paolo CORBETTA Arcore (MB)
Basic Certification (laureati) Francesco CORNACCHIONE Gazoldo Degli Ippoliti (MN)
Basic Certification (laureati) Alberto CROPELLI Botticino Sera (BS)
Basic Certification (laureati) Camelia Ana CSERNESCKI Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Susanna CUDICINI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Vanesa Yanina DA CAMPO Novate Mezzola (SO)
Basic Certification (laureati) Gabriele DAGLIO Mortara (PV)
Basic Certification (laureati) Vincenzo DELLA LUNA Monza (MB)
Basic Certification (laureati) Cristiano DEPAOLI Cervesina (PV)
Basic Certification (laureati) Simone DI GIANVITTORIO Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Pasquale DI GIOVANNI Rozzano (MI)
Basic Certification (laureati) Luca DIOTALLEVI Corsico (MI)
Basic Certification (laureati) Mario DISETTI Cividate Camuno (BS)
Basic Certification (laureati) Mattia DOLCE Voghera (PV)
Basic Certification (laureati) Stefano DUSIO Melzo (MI)
Basic Certification (laureati) Fernando FALCONI Fiornano Al Serio (BG)
Basic Certification (laureati) Roberta FARINA Sotto Il Monte Giovanni Xxiii (BG)
Basic Certification (laureati) Christian FARINATO Olgiate Olona (VA)
Basic Certification (laureati) Donato FERRARI Ono San Pietro (BS)
Basic Certification (laureati) Andrea FESTA Azzano S. Paolo (BG)
Basic Certification (laureati) Sara FRANCHINI Scanzorosciate (BG)
Basic Certification (laureati) Stefano FRATTINI Legnano (MI)
Basic Certification (laureati) Alessandro FRIGERIO Lecco (LC)
Basic Certification (laureati) Elena GANZAROLI Bollate (MI)
Basic Certification (laureati) Nicholas GARANCINI Arcore (MB)
Basic Certification (laureati) Giorgio GATTI Calvignasco (MI)
Basic Certification (laureati) Matteo GAZZOLA Mantova (MN)
Basic Certification (laureati) William GENNARO Solbiate Olona (VA)
Basic Certification (laureati) Matteo GHEZZI Arena Po (PV)
Basic Certification (laureati) Diletta GHIDONI Bovezzo (BS)
Basic Certification (laureati) Martina GHIGNA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Maria Cristina GHISALBERTI Bergamo (BG)
Basic Certification (laureati) Federica GIACALONE Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Americo GIGANTE Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Matteo GRAMPA Busto Arsizio (VA)
Basic Certification (laureati) Iacopo GRASSI Voghera (PV)
Basic Certification (laureati) Gianpiero GRECO Manduria (MI)
Basic Certification (laureati) Andrea GRIMALDI Cernusco Sul Naviglio (MI)
Basic Certification (laureati) Mirko GRISONI Como (CO)
Basic Certification (laureati) Daniele GROMERO Carate Brianza (MB)
Basic Certification (laureati) Silvia GUARINELLI Passirano (BS)
Basic Certification (laureati) Carmelo IANNI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Alessio IANNUZZI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano IMPERIALE Saronno (VA)
Basic Certification (laureati) Davide ISELLA Varese (VA)
Basic Certification (laureati) Marco LA SPINA Bollate (MI)
Basic Certification (laureati) Niccolo' LEGNANI Cassano D'adda (MI)
Basic Certification (laureati) Fabio LENOTTI Varese (VA)
Basic Certification (laureati) Sergio LEORI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Luca LETTIERI Abbiategrasso (MI)
Basic Certification (laureati) Ezio LINETTI Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Marco LISSONI Assago (MI)
Basic Certification (laureati) Valentina LOCATELLI Cornaredo (MI)
Basic Certification (laureati) Cristiano LUNATI Gropello Cairoli (PV)
Basic Certification (laureati) Gianluca MACARIO Legnano (MI)
Basic Certification (laureati) Emanuele MAGALDI Lodi (LO)
Basic Certification (laureati) Daria MAGNI Cremona (CR)
Basic Certification (laureati) Roberta MALCHIODI Stradella (PV)
Basic Certification (laureati) Francesca MALINVERNI Monza (MB)
Basic Certification (laureati) Marco MANCINI Busto Arsizio (VA)
Basic Certification (laureati) Marco MANZOLI Borgo San Giacomo (BS)
Basic Certification (laureati) Jonathan MARIAN Campitello (MN)
Basic Certification (laureati) Michail MASSARA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Saverio MASSARI Varese (VA)
Basic Certification (laureati) Stefano MAZZA San Giuliano Milanese (MI)
Basic Certification (laureati) Mafalda MAZZOLA Valganna (VA)
Basic Certification (laureati) Marco MEROLLI Corana (PV)
Basic Certification (laureati) Gabriele MICUCCI Ghedi (BS)
Basic Certification (laureati) Giacomo MILESI Monte Marenzo (LC)
Basic Certification (laureati) Giorgio MINERVA Vermezzo (MI)
Basic Certification (laureati) Antonina MINIO Palma Di Montechiaro (ag) (MI)
Basic Certification (laureati) Francesco MONDONICO Concorezzo (MB)
Basic Certification (laureati) Luciano MONTECCHI Lodi (LO)
Basic Certification (laureati) Davide MONTI Busto Arsizio (VA)
Basic Certification (laureati) Paolo Giuseppe MORRONE Castano Primo (mi) (VA)
Basic Certification (laureati) Stefano MOSCHIN Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Kariem MOUSTAFA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Pietro MUNERATTI Carate Brianza (MB)
Basic Certification (laureati) Andrea NEGRINI Buccinasco (MI)
Basic Certification (laureati) Silvia OGGIONI Casciago (VA)
Basic Certification (laureati) Claudia PACCHETTI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Daniele PACCHIARINI Cornegliano Laudense (LO)
Basic Certification (laureati) Andrea PAGANO Pavia (PV)
Basic Certification (laureati) Enrico PALEARI Missaglia (LC)
Basic Certification (laureati) Matteo PALETTI Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Marco PALIOTTA Bagnolo Mella (BS)
Basic Certification (laureati) Riccardo PALMIERI Mulazzano (LO)
Basic Certification (laureati) Davide PANEPINTO Lodi (LO)
Basic Certification (laureati) Giorgio PANZARASA Gavirate (VA)
Basic Certification (laureati) Alberto PARA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano PAREA Vigevano (PV)
Basic Certification (laureati) Ylenia PARISI Gallarate (VA)
Basic Certification (laureati) Angelo PELATI Trenzano (BS)
Basic Certification (laureati) Daniel PELI Rondengo Saiano (BS)
Basic Certification (laureati) Lorenzo Marcello PETRUCCI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Mattia PIACENTINI Olginate (BG)
Basic Certification (laureati) Manuel PICINELLI Artogne (BS)
Basic Certification (laureati) Roberto PIETTA Pontevico (BS)
Basic Certification (laureati) Stefania PINOTTI Clivio (VA)
Basic Certification (laureati) Giulia PORTA Legnano (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano POZZI Giussano (MI)
Basic Certification (laureati) Elena PREVITALI Gaggiano (MI)
Basic Certification (laureati) Mattia QUAGLIO Gallarate (VA)
Basic Certification (laureati) Laura QUATTRINI Casorate Primo (PV)
Basic Certification (laureati) Angelo RAGAZZO Mairago (LO)
Basic Certification (laureati) Mattia RAIMONDI (MI)
Basic Certification (laureati) Stefano RAMBALDINI Sarezzo (BS)
Basic Certification (laureati) Valentina RATTI Fombio (LO)
Basic Certification (laureati) Stefano RICCIOTTI Salò (BS)
Basic Certification (laureati) Tommaso RISI Casteggio (PV)
Basic Certification (laureati) Mattia RIVA Alzate Brianza (CO)
Basic Certification (laureati) Luca RONCHI Capo Di Ponte (BS)
Basic Certification (laureati) Raffaele RONCHI San Donato Milanese (MI)
Basic Certification (laureati) Matteo ROSSETTI Leggiuno (VA)
Basic Certification (laureati) Andrea ROSSI Sesto San Giovanni (MI)
Basic Certification (laureati) Cecilia Valeria ROSSI Lucca (LO)
Basic Certification (laureati) Cesare ROSSI Villanterio (PV)
Basic Certification (laureati) Mattia ROTA Morengo (BG)
Basic Certification (laureati) Tommaso ROTTA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Andrea ROVELLI Pregnana Milanese (MI)
Basic Certification (laureati) Luigi RUGGERI Sopraponte Di Gavardo (BS)
Basic Certification (laureati) Luca RUSSO Ronago (CO)
Basic Certification (laureati) Viviana SACCHETTI Cremella (LC)
Basic Certification (laureati) Michela SACCHI Breno (BS)
Basic Certification (laureati) Martina SALATTO Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Mattia SALVADOR Seveso (MB)
Basic Certification (laureati) Simone SANGALETTI Villa D'alme (BG)
Basic Certification (laureati) Andrea SARESERA Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Davide SBRAJON Motta Visconti (MI)
Basic Certification (laureati) Ruben SCOTTI Romano Di Lombardia (BG)
Basic Certification (laureati) Luca SETTA Garlasco (PV)
Basic Certification (laureati) Gianluca SEVERGNINI Crema (CR)
Basic Certification (laureati) Andrea SGUINZI Gallarate (MI)
Basic Certification (laureati) Andrea SOLDI Casalmaggiore (CR)
Basic Certification (laureati) Francesco SORSOLI Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Martina STRAZIO Monza (MB)
Basic Certification (laureati) Luca TAESI Flero (BS)
Basic Certification (laureati) Paolo TAMBURRIELLO Uggiate Trevano (CO)
Basic Certification (laureati) Francesco TAMBUSSI Botticino Sera (BS)
Basic Certification (laureati) Viviana Livia TAVERNA Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Matteo TESSARIN Bernareggio (MB)
Basic Certification (laureati) Laura TONINI Brescia (BS)
Basic Certification (laureati) Paolo TORRISI Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Davide TOSCANI Sannazzaro Dè Burgondi (PV)
Basic Certification (laureati) Andrea TROPEANO Olgiate Olona (VA)
Basic Certification (laureati) Roberto UDINE Buccinasco (MI)
Basic Certification (laureati) Simone UPARI Busto Garolfo (MI)
Basic Certification (laureati) Maria Caterina URRU Milano (MI)
Basic Certification (laureati) Vincenzo VACCARO Seriate (BG)
Basic Certification (laureati) Stefano VAIANI Desenzano Del Garda (BS)
Basic Certification (laureati) Elisa VALSECCHI Calolziocorte (LC)
Basic Certification (laureati) Luca VERZELETTI Paderno Franciacorta (BS)
Basic Certification (laureati) Maurizio Franco VISMARA Bellusco (MB)
Basic Certification (laureati) Federico VOLONTERIO Seregno (MB)
Basic Certification (laureati) Alessandeo ZUCCHETTI Rho (MI)
Basic Certification (laureati) Giulia ZUO Pioltello (mi) (MI)

Trentino-AA

AntiAging Specialist Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Body Sculpting Specialist Raquel PIZARRO Trento (TN)
Functional Fitness Trainer Specialist Luca PRADA Trento (TN)
Functional Fitness Training Specialist Andrea HUELLER Borgo Valsugana (TN)
Functional Fitness Training Specialist Paolo SANTORUM Varignano Di Arco (TN)
Functional Fitness Training Specialist Fabio SARTOR Civezzano (TN)
Functional Fitness Training Specialist Raffaello TOCCOLI Borgo Valsugana (TN)
Functional Fitness Training Specialist Giorgia LANZARIN Merano (BZ)
Functional Fitness Training Specialist Michele SCALA Merano (BZ)
Functional Fitness Training Specialist Andrea CAPUZZO Terlano (BZ)
Functional Fitness Training Specialist Luigi MARCHI Trento (TN)
Functional Fitness Training Specialist Sonja PACE Terlano (BZ)
Functional Fitness Training Specialist Raquel PIZARRO Trento (TN)
Functional Fitness Training Specialist Francesco BOLDRER Martignano (tn) (TN)
Functional Fitness Training Specialist Silvia CHEMOTTI Arco (TN)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro CIOCCA Chiusa (BZ)
Functional Fitness Training Specialist Tobias GALLMETZER Bolzano (BZ)
Functional Recovery Specialist Luigi MARCHI Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Functional Recovery Specialist Nicolo' VARESCO Carano (TN)
Functional Recovery Specialist Luca BARATTO Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Mattia DORIGATTI Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Fabio MERAGLIA Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Laura SILVESTRI Riva Del Garda (TN)
Functional Recovery Specialist Andrea HUELLER Borgo Valsugana (TN)
Functional Recovery Specialist Luca PRADA Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Roberto DE GASPERI Trento (TN)
Functional Recovery Specialist Maurizio PIGHI Merano (BZ)
Functional Recovery Specialist Morena POLI Civezzano (TN)
Functional Recovery Specialist Federico CAVADA Castello Di Fiemme (TN)
Hypertrophy Training Specialist Raimondo MOLINARO Mezzocorona (TN)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Andrea CAPUZZO Terlano (BZ)
Personal Trainer Specialist Alessandro MAMELI Trento (TN)
Personal Trainer Specialist Luigi MARCHI Trento (TN)
Personal Trainer Specialist Maurizio PIGHI Merano (BZ)
Personal Trainer Specialist Francesco BOLDRER Martignano (tn) (TN)
Personal Trainer Specialist Silvia CHEMOTTI Arco (TN)
Personal Trainer Specialist Raffaela PLUNGER Castelrotto (BZ)
Personal Trainer Specialist Luca PRADA Trento (TN)
Personal Trainer Specialist Raquel PIZARRO Trento (TN)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Veronica BASSI Vattaro (TN)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Cristiano RIPPA Trento (TN)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Matteo PRANDI Riva Del Garda (TN)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Roberto DE GASPERI Trento (TN)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Irene SANDRI Ville D'anaunia Fraz. Tuenno (TN)
Postural Specialist Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Postural Specialist Paola BAZZANELLA Sover (TN)
Postural Specialist Barbara STRANO Arco (TN)
Postural Specialist Arianna ZANDONAI Besenello (TN)
Postural Specialist Manuel BALDI Borgo Valsugana (TN)
Postural Specialist Francesco BOLDRER Martignano (tn) (TN)
Postural Specialist Francesca RIBIANI Palù Di Giovo (TN)
Postural Specialist Mattia DORIGATTI Trento (TN)
Postural Specialist Fabio MERAGLIA Trento (TN)
Postural Specialist Morena POLI Civezzano (TN)
Slimming Trainer Specialist Morena POLI Civezzano (TN)
Slimming Trainer Specialist Alessandro CIOCCA Chiusa (BZ)
Slimming Training Specialist Maurizio PIGHI Merano (BZ)
Slimming Training Specialist Marco GROAZ Gazzadina (TN)
Slimming Training Specialist Silvia CHEMOTTI Arco (TN)
Slimming Training Specialist Raquel PIZARRO Trento (TN)
Slimming Training Specialist Caterina RUSSOLO Trento (TN)
Sport and Fitness Postural Specialist Fabio SARTOR Civezzano (TN)
Sport and Fitness Postural Specialist Andrea CAPUZZO Terlano (BZ)
Sport and Fitness Postural Specialist Raimondo MOLINARO Mezzocorona (TN)
Sport Performance Specialist Alessandro CIOCCA Chiusa (BZ)
Sport Performance Specialist Nicolo' VARESCO Carano (TN)
Expert Certification Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Expert Certification Selena BALCONI Mezzolombardo (TN)
Expert Certification Manuel BALDI Borgo Valsugana (TN)
Expert Certification Luca BARATTO Trento (TN)
Expert Certification Veronica BASSI Vattaro (TN)
Expert Certification Paola BAZZANELLA Sover (TN)
Expert Certification Giorgio BERTOLUZZA Tesero (TN)
Expert Certification Francesco BOLDRER Martignano (tn) (TN)
Expert Certification Giuliano BRENDOLISE Castelnuovo (TN)
Expert Certification Lorenzo BRIGADOI Tavernaro (TN)
Expert Certification Federico BUSARELLO Scurelle (TN)
Expert Certification Andrea CAPUZZO Terlano (BZ)
Expert Certification Stefania CARLI Trento (TN)
Expert Certification Federico CAVADA Castello Di Fiemme (TN)
Expert Certification Silvia CHEMOTTI Arco (TN)
Expert Certification Alessandro CIOCCA Chiusa (BZ)
Expert Certification Roberto DE GASPERI Trento (TN)
Expert Certification Mattia DORIGATTI Trento (TN)
Expert Certification Monica FILIA Levico Terme (TN)
Expert Certification Tobias GALLMETZER Bolzano (BZ)
Expert Certification Andrea GOBBI Trento (TN)
Expert Certification Marco GROAZ Gazzadina (TN)
Expert Certification Andrea HUELLER Borgo Valsugana (TN)
Expert Certification Giorgia LANZARIN Merano (BZ)
Expert Certification Alessandro MAMELI Trento (TN)
Expert Certification Stefan MANCAS Trento (TN)
Expert Certification Massimo MARCHESONI Pergine Valsugana (TN)
Expert Certification Paolo MARCHESONI Trento (TN)
Expert Certification Luigi MARCHI Trento (TN)
Expert Certification Fabio MERAGLIA Trento (TN)
Expert Certification Raimondo MOLINARO Mezzocorona (TN)
Expert Certification Sonja PACE Terlano (BZ)
Expert Certification Maurizio PIGHI Merano (BZ)
Expert Certification Raquel PIZARRO Trento (TN)
Expert Certification Raffaela PLUNGER Castelrotto (BZ)
Expert Certification Morena POLI Civezzano (TN)
Expert Certification Luca PRADA Trento (TN)
Expert Certification Matteo PRANDI Riva Del Garda (TN)
Expert Certification Francesca RIBIANI Palù Di Giovo (TN)
Expert Certification Giuseppe RICOZZI Arco (TN)
Expert Certification Cristiano RIPPA Trento (TN)
Expert Certification Caterina RUSSOLO Trento (TN)
Expert Certification Irene SANDRI Ville D'anaunia Fraz. Tuenno (TN)
Expert Certification Paolo SANTORUM Varignano Di Arco (TN)
Expert Certification Fabio SARTOR Civezzano (TN)
Expert Certification Michele SCALA Merano (BZ)
Expert Certification Laura SILVESTRI Riva Del Garda (TN)
Expert Certification Barbara STRANO Arco (TN)
Expert Certification Raffaello TOCCOLI Borgo Valsugana (TN)
Expert Certification Matteo TOVAZZI Trento (TN)
Expert Certification Nicolo' VARESCO Carano (TN)
Expert Certification Arianna ZANDONAI Besenello (TN)
Expert Certification Elena ZOLIN San Donà Di Cognola - Trento (TN)
Basic Certification Daniele ANDREATTA Ora (TN)
Basic Certification Andrea BALCONI Mezzolombardo (TN)
Basic Certification Selena BALCONI Mezzolombardo (TN)
Basic Certification Manuel BALDI Borgo Valsugana (TN)
Basic Certification Veronica BASSI Vattaro (TN)
Basic Certification Francesco BOLDRER Martignano (tn) (TN)
Basic Certification Maura BONIATTI Merano (BZ)
Basic Certification Walter BRANDONI Toss Comune Di Ton (TN)
Basic Certification Giuliano BRENDOLISE Castelnuovo (TN)
Basic Certification Alessandro BRINIS Lavarone (TN)
Basic Certification Giuseppe BUONINCONTRO Trento (TN)
Basic Certification Gianmaria BUSANA Trento (TN)
Basic Certification Alessandro CIOCCA Chiusa (BZ)
Basic Certification Silvia CORRADINI Trento (TN)
Basic Certification Alberto DE COL Trento (TN)
Basic Certification Mattia DORIGATTI Trento (TN)
Basic Certification Monica FILIA Levico Terme (TN)
Basic Certification Martino FRANZI Trento (TN)
Basic Certification Andrea GOBBI Trento (TN)
Basic Certification Aaron GONZO Trento (TN)
Basic Certification Marco GROAZ Gazzadina (TN)
Basic Certification Andrea HUELLER Borgo Valsugana (TN)
Basic Certification Miriam LAIMER Brunico - Bruneck (BZ)
Basic Certification Giorgia LANZARIN Merano (BZ)
Basic Certification Alessandro MAMELI Trento (TN)
Basic Certification Stefan MANCAS Trento (TN)
Basic Certification Massimo MARCHESONI Pergine Valsugana (TN)
Basic Certification Paolo MARCHESONI Trento (TN)
Basic Certification Luigi MARCHI Trento (TN)
Basic Certification Gloria MARTINELLI Novaledo (TN)
Basic Certification Fabio MERAGLIA Trento (TN)
Basic Certification Francesco Paolo MESSINA Bolzano (BZ)
Basic Certification Valentino MEZZANOTTE Trento (TN)
Basic Certification Raimondo MOLINARO Mezzocorona (TN)
Basic Certification Ilaria ODORIZZI Trento (TN)
Basic Certification Alice PEDDIO Trento (TN)
Basic Certification Lorenzo PEDERZOLLI Riva Del Garda (TN)
Basic Certification Emanuele PICCIUTI Trento (TN)
Basic Certification Emanuele PICCIUTI Lavis ( Trento ) (TN)
Basic Certification Maurizio PIGHI Merano (BZ)
Basic Certification Raquel PIZARRO Trento (TN)
Basic Certification Morena POLI Civezzano (TN)
Basic Certification Luca PRADA Trento (TN)
Basic Certification Marco PUGLIESE Bolzano (BZ)
Basic Certification Salvatore PULEO Rovereto (TN)
Basic Certification Giuseppe RICOZZI Arco (TN)
Basic Certification Irene SANDRI Ville D'anaunia Fraz. Tuenno (TN)
Basic Certification Paolo SANTORUM Varignano Di Arco (TN)
Basic Certification Fabio SARTOR Civezzano (TN)
Basic Certification Michele SCALA Merano (BZ)
Basic Certification Alan SCHARRER Merano (BZ)
Basic Certification Raffaello TOCCOLI Borgo Valsugana (TN)
Basic Certification Giancarlo TODESCO Merano (BZ)
Basic Certification Matteo WEBER Ton (TN)
Basic Certification Matteo ZOGNO Altopiano Della Vigolana (TN)
Basic Certification (laureati) Thomas ANDREATTI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Maruska ARMELAO Tuoro Sul Trasimeno (TN)
Basic Certification (laureati) Alice AVANCINI Levico Terme (TN)
Basic Certification (laureati) Emmanuele BALDESSARI Levico Terme (TN)
Basic Certification (laureati) Luca BARATTO Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Paola BAZZANELLA Sover (TN)
Basic Certification (laureati) Giorgio BERTOLUZZA Tesero (TN)
Basic Certification (laureati) Mattia BONOMI Aldeno (TN)
Basic Certification (laureati) Lorenzo BRIGADOI Tavernaro (TN)
Basic Certification (laureati) Federico BUSARELLO Scurelle (TN)
Basic Certification (laureati) Simone BUSARELLO Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Andrea CAPUZZO Terlano (BZ)
Basic Certification (laureati) Stefania CARLI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Federico CAVADA Castello Di Fiemme (TN)
Basic Certification (laureati) Silvia CHEMOTTI Arco (TN)
Basic Certification (laureati) Riccardo CONT Aldeno (TN)
Basic Certification (laureati) Lisa COSI Stenico (TN)
Basic Certification (laureati) Roberto DE GASPERI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Luca DEGASPERI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Alessandro FURLAN Lavis (TN)
Basic Certification (laureati) Tobias GALLMETZER Bolzano (BZ)
Basic Certification (laureati) Aldo GRUTTADAURA Villarosa (BZ)
Basic Certification (laureati) Matteo LEVER Calavino (TN)
Basic Certification (laureati) Sofia MARCHESINI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Alessandro MENEGALDO Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Andrea MERLER Terre D'adige (TN)
Basic Certification (laureati) Gabriele MOCHEN Dimaro Folgarida (TN)
Basic Certification (laureati) Sonja PACE Terlano (BZ)
Basic Certification (laureati) Raffaela PLUNGER Castelrotto (BZ)
Basic Certification (laureati) Matteo PRANDI Riva Del Garda (TN)
Basic Certification (laureati) Francesca RIBIANI Palù Di Giovo (TN)
Basic Certification (laureati) Cristiano RIPPA Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Caterina RUSSOLO Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Luca SCARIAN Varena (TN)
Basic Certification (laureati) Magdalena SICHER Predaia (TN)
Basic Certification (laureati) Laura SILVESTRI Riva Del Garda (TN)
Basic Certification (laureati) Anna STRADA Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Barbara STRANO Arco (TN)
Basic Certification (laureati) Fabio TARANTINO Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Matteo TOVAZZI Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Marco TREPIN Trento (TN)
Basic Certification (laureati) Nicolo' VARESCO Carano (TN)
Basic Certification (laureati) Arianna ZANDONAI Besenello (TN)
Basic Certification (laureati) Elena ZOLIN San Donà Di Cognola - Trento (TN)

Veneto

Fitness Top Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Fitness Top Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Fitness Top Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Medical Exercise Top Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Medical Exercise Top Erica VENZO Terni (TV)
Sport Performance Top Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Sport Performance Top Denis PAULETTO Laghi (vi)
Sport Performance Top Marco PETRIN Città Di Castello (pg) (PD)
Sport Performance Top Anthea SFREGOLA Monselice (PD)
Sport Performance Top Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Body Sculpting Specialist Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Body Sculpting Specialist Sara TRIDELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Clinical Exercise Specialist Silvia DE ZUANI Torreglia (PD)
Clinical Exercise Specialist Serena ZAMBON Vigonza (PD)
Clinical Exercise Specialist Ivano BUZZI Povegliano Veronese (VR)
Evolutionary Trainer Specialist Francesco BARBISAN Mussolente (TV)
Evolutionary Trainer Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Evolutionary Trainer Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Evolutionary Trainer Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Evolutionary Trainer Specialist Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Evolutionary Trainer Specialist Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Evolutionary Trainer Specialist Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Exercise for Health Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Exercise for Health Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Fitness Instructor Specialist Denis PAULETTO Laghi (vi)
Fitness Instructor Specialist Marco PINTON Dueville (VI)
Fitness Instructor Specialist Giordano BETTELLA Padova (PD)
Fitness Instructor Specialist Nicolo' MARCON Ponte San Nicolò (PD)
Fitness Instructor Specialist Giovanni MARINO Padova (PD)
Fitness Instructor Specialist Davide CAMUFFO Chioggia (VE)
Fitness Trainer Antonio AMICO Padova (PD)
Fitness Trainer Mauro BRIGNONI Albignasego (PD)
Fitness Trainer Luciano DE SOUSA BELATTO Padova (PD)
Fitness Trainer Matteo GOLDIN Monselice (PD)
Fitness Trainer Billy IATRUTTI Anguillara Veneta (PD)
Fitness Trainer Daniele KACIN Padova (PD)
Fitness Trainer Gloria MARCHETTO Selvazzano Dentro (PD)
Fitness Trainer Enrico MARTIGNON Selvazzano Dentro (PD)
Fitness Trainer Luca MORO Montegrotto Terme (PD)
Fitness Trainer Leonardo PALA Albignasego (PD)
Fitness Trainer Giovanni RENNA Padova (PD)
Fitness Trainer Giorgio RESTA Padova (PD)
Fitness Trainer Simone VOLPIN Padova (PD)
Functional Fitness Trainer Specialist Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Functional Fitness Trainer Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro ESPOSITO Treviso (TV)
Functional Fitness Training Specialist Andrea IPOSI Vicenza (VI)
Functional Fitness Training Specialist Manuel DALLA BENETTA Verona (VE)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro AGNOLETTO Campodarsego (PD)
Functional Fitness Training Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Functional Fitness Training Specialist Ricardo BARBUTO Cittadella (PD)
Functional Fitness Training Specialist Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Functional Fitness Training Specialist Arianna PASIN Zugliano (VI)
Functional Recovery Specialist Luca CERON Cervarese Santa Croce (PD)
Functional Recovery Specialist Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Functional Recovery Specialist Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Functional Recovery Specialist Elena MASUTTI Padova (PD)
Functional Recovery Specialist Francesco RUBBO Abano Terne (PD)
Functional Recovery Specialist Erica VENZO Terni (TV)
Functional Recovery Specialist Vanessa MARTIN Portogruaro (VE)
Functional Recovery Specialist Marco MARCHESIN Lendinara (RO)
Functional Recovery Specialist Gloria BORDIGNON Rosa' (VI)
Functional Recovery Specialist Michele DI LORENZO Cappella Maggiore (TV)
Functional Recovery Specialist Anthea SFREGOLA Monselice (PD)
Functional Recovery Specialist Giacomo TREVISAN Mirano (VE)
Functional Recovery Specialist Nicolo' BASSANI Piazzola Sul Brenta (PD)
Functional Recovery Specialist Martina PETRONIO Portogruaro (VE)
Functional Recovery Specialist Giacomo SPEROTTO Vicenza (VI)
Functional Recovery Specialist Alessandro STIZZOLI Verona (VR)
Functional Recovery Specialist Marta ANDRETTA Cittadella (PD)
Functional Recovery Specialist Mattia LANZA Mirano (VE)
Functional Recovery Specialist Massimo DADDELLI Camisano Vicentino (VI)
Functional Recovery Specialist Filippo DALZOVO Verona (VR)
Hypertrophy Trainer Specialist Nicolo' MARCON Ponte San Nicolò (PD)
Hypertrophy Trainer Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Hypertrophy Training Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Hypertrophy Training Specialist Marco PETRIN Città Di Castello (pg) (PD)
Hypertrophy Training Specialist Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Hypertrophy Training Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Hypertrophy Training Specialist Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Personal Trainer Specialist Norma POLETTO Mirano (VE)
Personal Trainer Specialist Giovanni CADORE Vicenza (VI)
Personal Trainer Specialist Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Personal Trainer Specialist Arianna PASIN Zugliano (VI)
Personal Trainer Specialist Francesco PERIZZOLO Mussolente (VI)
Personal Trainer Specialist Chiara VALERIO Verona (VR)
Personal Trainer Specialist Alessandro ANDRESANI Cadoneghe (PD)
Personal Trainer Specialist Francesco AZZALI Verona (VR)
Personal Trainer Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Personal Trainer Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Personal Trainer Specialist Siria MONTONCELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Personal Trainer Specialist Anthony PAGANIN Porto Tolle (RO)
Personal Trainer Specialist Alessandro PIZZIGOLOTTO Padova (PD)
Personal Trainer Specialist Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Personal Trainer Specialist Moreno ZANOTELLI San Vito Di Leguzzano (VI)
Personal Trainer Specialist Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Personal Trainer Specialist Arianna FOSSALUZZA Mansue' (TV)
Personal Trainer Specialist Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Personal Trainer Specialist Denis PAULETTO Laghi (vi)
Personal Trainer Specialist Carlotta ROSSI Verona (VR)
Personal Trainer Specialist Luisa STELLA Ponte San Nicolò (PD )
Personal Trainer Specialist Marco BISSARO Ospedaletto Euganeo (PD)
Personal Trainer Specialist Mauro FERRO Noale (VE)
Personal Trainer Specialist Luca RINCIONE Verona (VR)
Personal Trainer Specialist Nicola ANDREETTO Verona (VR)
Personal Trainer Specialist Patrizia BAZZONI Zevio (VR)
Personal Trainer Specialist Gianluca BENEDETTI Padova (PD)
Personal Trainer Specialist Marco MARCHESIN Lendinara (RO)
Personal Trainer Specialist Gloria MARCHETTO Selvazzano Dentro (PD)
Personal Trainer Specialist Filippo BRAVIN Venezia (VE)
Personal Trainer Specialist Andrea MARCON Spinea (VE)
Personal Trainer Specialist Andrea RAISI Rovigo (RO)
Personal Trainer Specialist Giada SIMIONATO Trivignano (VE)
Personal Trainer Specialist Sara TRIDELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Giuseppe FORTE Villafranca Di Verona (VR)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Davide OLIVIERO Selvazzano Dentro (PD)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Zeno TENERELLI Verona (VR)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Elisa BOLOGNA Lendinara (RO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Massimiliano SMANIA Villa Del Conte (PD)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Diego FASOLIN Villanova Del Ghebbo (RO)
Personal Trainer Specialist F&C Giacomo BULLA Resana (TV)
Personal Trainer Specialist S&H Silvia GRAMOLA Schio (VI)
Personal Trainer Specialist S&H Massimiliano SMANIA Villa Del Conte (PD)
Physical Fitness Training Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Postural Specialist Giulia FERRIERI Fossò (VE)
Postural Specialist Alex ANGELI Cesarolo (VE)
Postural Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Postural Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Postural Specialist Chiara DA MOLIN Piove Di Sacco (PD)
Postural Specialist Stefano DOMENICALE Taglio Di Po (RO)
Postural Specialist Federica ZOCCOLARI Vittorio Veneto (TV)
Postural Specialist Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Postural Specialist Francesco RUBBO Abano Terne (PD)
Postural Specialist Erica VENZO Terni (TV)
Postural Specialist Andrea BOTTONE Selvazzano Dentro (PD)
Postural Specialist Diego FASOLIN Villanova Del Ghebbo (RO)
Postural Specialist Ilaria PAGIN Venezia (VE)
Postural Specialist Emilia PATINO Venezia (VE)
Postural Specialist Marica GOFFO Castelfranco Veneto (TV)
Slimming Trainer Specialist Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Slimming Trainer Specialist Alessandro PIZZIGOLOTTO Padova (PD)
Slimming Trainer Specialist Moreno ZANOTELLI San Vito Di Leguzzano (VI)
Slimming Trainer Specialist Luca MONTINI Vicenza (VI)
Slimming Trainer Specialist Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Slimming Trainer Specialist Luisa STELLA Ponte San Nicolò (PD )
Slimming Trainer Specialist Nina SZTAJNKRYCER Padova (PD)
Slimming Training Specialist Dario DAL BON Schio (VI)
Slimming Training Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Slimming Training Specialist Denis PAULETTO Laghi (vi)
Slimming Training Specialist Arianna PASIN Zugliano (VI)
Slimming Training Specialist Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Slimming Training Specialist Maria Vittoria CAMPEDELLI Verona (VR)
Slimming Training Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Slimming Training Specialist Serena DALLE PALLE Camisano Vicentino (VI)
Sport and Fitness Postural Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Roberta MAULE (VR)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Enrico TONIN Malo (VI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Alex ANGELI Cesarolo (VE)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Federico BISSON Bassano Del Grappa (VI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Federica DUREGON Limena (PD)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Giulia FERRIERI Fossò (VE)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Gianluca GIRALDO Campolongo Maggiore (VE)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Sonia MATTEN Belluno (BL)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Luca REVRENNA Villaverla (VI)
Sport Performance Specialist Denis PAULETTO Laghi (vi)
Sport Performance Specialist Laura BORTOLAMI (PD)
Sport Performance Specialist Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Sport Performance Specialist Marco PETRIN Città Di Castello (pg) (PD)
Sport Performance Specialist Riccardo SANGIULIANO Udine (VE)
Sport Performance Specialist Luca MODESTO Montebelluna (TV)
Sport Performance Specialist Leonardo BIDOGIA San Dona'  Di Piave (VE)
Sport Performance Specialist Daniele CALLEGARI Favaro Veneto (VE)
Sport Performance Specialist Anthea SFREGOLA Monselice (PD)
Sport Performance Specialist Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Sport Performance Specialist Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Sport Performance Specialist Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Sport Performance Specialist Michele GALANTE Padova (PD)
Sport Performance Specialist Alberto OPPIO Abano Terme (PD)
Sport Performance Specialist Gianluca TRAMARIN Saonara (PD)
Sport Performance Specialist Daniele DE NAT Santa Maria Di Sala (VE)
Sport Performance Specialist Mattia LANZA Mirano (VE)
Sport Performance Specialist Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Sport Performance Specialist Mirco LONGHINI Asiago (VI)
Expert Certification Alessandro AGNOLETTO Campodarsego (PD)
Expert Certification Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Expert Certification Antonio AMICO Padova (PD)
Expert Certification Nicola ANDREETTO Verona (VR)
Expert Certification Alessandro ANDRESANI Cadoneghe (PD)
Expert Certification Marta ANDRETTA Cittadella (PD)
Expert Certification Alex ANGELI Cesarolo (VE)
Expert Certification Carmelo AUTERI Treviso (TV)
Expert Certification Francesco AZZALI Verona (VR)
Expert Certification Almaclara BALDASSIN Scorzè (VE)
Expert Certification Elisa BALLARIN Rovigo (RO)
Expert Certification Francesco BARBISAN Mussolente (TV)
Expert Certification Ricardo BARBUTO Cittadella (PD)
Expert Certification Nicolo' BASSANI Piazzola Sul Brenta (PD)
Expert Certification Patrizia BAZZONI Zevio (VR)
Expert Certification Luca BECCARO Vigonza (PD)
Expert Certification Tommaso BELLORIO Verona (VR)
Expert Certification Gianluca BENEDETTI Padova (PD)
Expert Certification Stefano BERTONCELLO Bassano Del Grappa (VI)
Expert Certification Giordano BETTELLA Padova (PD)
Expert Certification Mathieu BEUOMO NGAKO Verona (VR)
Expert Certification Leonardo BIDOGIA San Dona'  Di Piave (VE)
Expert Certification Marco BISSARO Ospedaletto Euganeo (PD)
Expert Certification Federico BISSON Bassano Del Grappa (VI)
Expert Certification Massimo BOCCARDO Padova (PD)
Expert Certification Mattia BOLDRIN Rovigo (RO)
Expert Certification Elisa BOLOGNA Lendinara (RO)
Expert Certification Simoa BONALDO Tribano (PD)
Expert Certification Gloria BORDIGNON Rosa' (VI)
Expert Certification Laura BORTOLAMI (PD)
Expert Certification Cinzia BOTTER Creazzo (VI)
Expert Certification Massimo BOTTIGLIERI Quinto Di Treviso (TV)
Expert Certification Andrea BOTTONE Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Filippo BRAVIN Venezia (VE)
Expert Certification Mauro BRIGNONI Albignasego (PD)
Expert Certification Marta BULBARELLA Abano Terme (PD)
Expert Certification Giacomo BULLA Resana (TV)
Expert Certification Marco BUSETTO Spinea (VE)
Expert Certification Ivano BUZZI Povegliano Veronese (VR)
Expert Certification Davide CABRAS Camposampiero (PD)
Expert Certification Giovanni CADORE Vicenza (VI)
Expert Certification Daniele CALANNA Verona (VR)
Expert Certification Daniele CALLEGARI Favaro Veneto (VE)
Expert Certification Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Expert Certification Thomas CAMOZZATO Montebelluna (TV)
Expert Certification Maria Vittoria CAMPEDELLI Verona (VR)
Expert Certification Davide CAMUFFO Chioggia (VE)
Expert Certification Nicola CANTON Mira (VE)
Expert Certification Sonny CAOVILLA Torre Di Mosto (VE)
Expert Certification Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Expert Certification Natascia CARESTIATO Mestre (VE)
Expert Certification Alessio CARRARO Preganziol (TV)
Expert Certification Giulio CARRER Castel D'azzano (VR)
Expert Certification Nicolo' CASTELLO Bagnoli Di Sopra (PD)
Expert Certification Diego CECCHINATO Chioggia (VE)
Expert Certification Matteo CENCI Rossano Veneto (VI)
Expert Certification Luca CERON Cervarese Santa Croce (PD)
Expert Certification Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Expert Certification Luigi COLBAX Vicenza (VI)
Expert Certification Giuseppe COMINO Costermano (VR)
Expert Certification Aurelio CONTE Preganziol (TV)
Expert Certification Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Expert Certification Chiara DA MOLIN Piove Di Sacco (PD)
Expert Certification Massimo DADDELLI Camisano Vicentino (VI)
Expert Certification Dario DAL BON Schio (VI)
Expert Certification Manuel DALLA BENETTA Verona (VE)
Expert Certification Serena DALLE PALLE Camisano Vicentino (VI)
Expert Certification Filippo DALZOVO Verona (VR)
Expert Certification Daniele DE NAT Santa Maria Di Sala (VE)
Expert Certification Luciano DE SOUSA BELATTO Padova (PD)
Expert Certification Silvia DE ZUANI Torreglia (PD)
Expert Certification Claudia DESTRO Lendinara (RO)
Expert Certification Fabiana DI CERBO Verona (VR)
Expert Certification Nicola DI LEO Padova (PD)
Expert Certification Michele DI LORENZO Cappella Maggiore (TV)
Expert Certification Alberto DIOLI Dolo (VE)
Expert Certification Stefano DOMENICALE Taglio Di Po (RO)
Expert Certification Mattia DOSSO Casale Sul Sile (TV)
Expert Certification Valerio DOTTO Casale Sul Sile (TV)
Expert Certification Federica DUREGON Limena (PD)
Expert Certification Alessandro ESPOSITO Treviso (TV)
Expert Certification Paolo FABRIS Lido Di Venezia (VE)
Expert Certification Gabriele FASANO Mira (VE)
Expert Certification Diego FASOLIN Villanova Del Ghebbo (RO)
Expert Certification Ilario FATTIZZO Rubano (PD)
Expert Certification Erik FERRARI Verona (VR)
Expert Certification Giulia FERRIERI Fossò (VE)
Expert Certification Mauro FERRO Noale (VE)
Expert Certification Giusti FILIPPO Preganziol (TV)
Expert Certification Alessio FINCATO Fiesso D'artico (VE)
Expert Certification Alessio FIORIO Bovolone (VR)
Expert Certification Ilario FOGAROLO Montebelluna (TV)
Expert Certification Andrea FORNASIERO Rovigo (RO)
Expert Certification Filippo FORNASIERO Padova (PD)
Expert Certification Giuseppe FORTE Villafranca Di Verona (VR)
Expert Certification Arianna FOSSALUZZA Mansue' (TV)
Expert Certification Beatrice FRANCESCON Padova (PD)
Expert Certification Michele GALANTE Padova (PD)
Expert Certification Elia GAMBAROTTO San Giovanni Lupatoto (VR)
Expert Certification Yanko GARCIA Sirmione, Brescia (VR)
Expert Certification Nicola GASPARETTO Rovigo (RO)
Expert Certification Fabio GASPARI Verona (VR)
Expert Certification Vanis GASPARIN (PD)
Expert Certification Gianluca GIRALDO Campolongo Maggiore (VE)
Expert Certification Marica GOFFO Castelfranco Veneto (TV)
Expert Certification Matteo GOLDIN Monselice (PD)
Expert Certification Davide GOMIERO Padova (PD)
Expert Certification Silvia GRAMOLA Schio (VI)
Expert Certification Dario GRATTAGLIANO Fratta Polesine (RO)
Expert Certification Billy IATRUTTI Anguillara Veneta (PD)
Expert Certification Giorgio INTOPPA Treviso (TV)
Expert Certification Andrea IPOSI Vicenza (VI)
Expert Certification Luca IPOSI Vicenza (VI)
Expert Certification Daniele KACIN Padova (PD)
Expert Certification Mattia LANZA Mirano (VE)
Expert Certification Mirco LONGHINI Asiago (VI)
Expert Certification Fabrizio LOSCHI Treviso (TV)
Expert Certification Stefano MAGAGNIN Rovolon (PD)
Expert Certification Edoardo MAGNAN Lendinara (RO)
Expert Certification Lorenzo MANFRIN Padova (PD)
Expert Certification Marco MARCHESIN Lendinara (RO)
Expert Certification Gloria MARCHETTO Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Martina MARCHIORI Padova (PD)
Expert Certification Andrea MARCHIORO Verona (VI)
Expert Certification Andrea MARCON Spinea (VE)
Expert Certification Nicolo' MARCON Ponte San Nicolò (PD)
Expert Certification Massimo MARCUZZO Conegliano (TV)
Expert Certification Giovanni MARINO Padova (PD)
Expert Certification Matteo MARON Ospedaletto Euganeo (PD)
Expert Certification Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Expert Certification Enrico MARTIGNON Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Vanessa MARTIN Portogruaro (VE)
Expert Certification Valerio MASIERO Rubano (PD)
Expert Certification Pietro MASSA Stra (VE)
Expert Certification Elena MASUTTI Padova (PD)
Expert Certification Francesco MATTANA Loreo (RO)
Expert Certification Sonia MATTEN Belluno (BL)
Expert Certification Luca MODESTO Montebelluna (TV)
Expert Certification Romano MOLO Caselle Di Sommacampagna (VI)
Expert Certification Luca MONTINI Vicenza (VI)
Expert Certification Siria MONTONCELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Expert Certification Luca MORO Montegrotto Terme (PD)
Expert Certification Fabrizio NENZI Padova (PD)
Expert Certification Davide OLIVIERO Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Expert Certification Alberto OPPIO Abano Terme (PD)
Expert Certification Daniele ORLANDI Ronco All'adige (VR)
Expert Certification Giampiero ORLANDONI Candelù Di Maserada (TV)
Expert Certification Anthony PAGANIN Porto Tolle (RO)
Expert Certification Daniele PAGANIN Costabissara (VI)
Expert Certification Ilaria PAGIN Venezia (VE)
Expert Certification Leonardo PALA Albignasego (PD)
Expert Certification Mirco PANZONATO (TV)
Expert Certification Arianna PASIN Zugliano (VI)
Expert Certification Alberto PASINATO Cittadella (PD)
Expert Certification Emilia PATINO Venezia (VE)
Expert Certification Maria Matilde PATTI Padova (PD)
Expert Certification Denis PAULETTO Laghi (vi)
Expert Certification Andrea PAVAN Favaro Veneto (VE)
Expert Certification Andrea PEGORARO Arenzano (VI)
Expert Certification Francesco PERIZZOLO Mussolente (VI)
Expert Certification Marco PETRIN Città Di Castello (pg) (PD)
Expert Certification Martina PETRONIO Portogruaro (VE)
Expert Certification Marco PILUTTI Mestre (VE)
Expert Certification Marco PINTON Dueville (VI)
Expert Certification Alessandro PIZZIGOLOTTO Padova (PD)
Expert Certification Norma POLETTO Mirano (VE)
Expert Certification Andrea RAISI Rovigo (RO)
Expert Certification Dimitri RAMPADO Padova (PD)
Expert Certification Yuri RAMPAZZO San Giovanni Lupatoto (VR)
Expert Certification Giovanni RENNA Padova (PD)
Expert Certification Giorgio RESTA Padova (PD)
Expert Certification Luca REVRENNA Villaverla (VI)
Expert Certification Luca RINCIONE Verona (VR)
Expert Certification Michele ROMANO Polverara (PD)
Expert Certification Christian ROSSATO Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Pietro ROSSETTO Trivignano (VE)
Expert Certification Carlotta ROSSI Verona (VR)
Expert Certification Francesco RUBBO Abano Terne (PD)
Expert Certification Riccardo SANGIULIANO Udine (VE)
Expert Certification Elena SARTORI San Biagio Di Callalta (TV)
Expert Certification Riccardo SCALCO Cittadella (PD)
Expert Certification Francesco SCOLA GAGLIARDI Verona (VR)
Expert Certification Jacopo SENO Venezia (VE)
Expert Certification Chiara SERENA Venezia (VE)
Expert Certification Anthea SFREGOLA Monselice (PD)
Expert Certification Marco SIFFI Selvazzano Dentro (PD)
Expert Certification Giada SIMIONATO Trivignano (VE)
Expert Certification Massimiliano SMANIA Villa Del Conte (PD)
Expert Certification Adriano SOLIGON Conegliano (TV)
Expert Certification Luca SOSSAI Pieve Di Soligo (TV)
Expert Certification Elena SPERI Valeggio S/m (VR)
Expert Certification Giacomo SPEROTTO Vicenza (VI)
Expert Certification Luisa STELLA Ponte San Nicolò (PD )
Expert Certification Alessandro STIZZOLI Verona (VR)
Expert Certification Nina SZTAJNKRYCER Padova (PD)
Expert Certification Zeno TENERELLI Verona (VR)
Expert Certification Mattia TESSARIN Taglio Di Po (RO)
Expert Certification Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Expert Certification Leonardo TOMINI Padova (PD)
Expert Certification Gianluca TRAMARIN Saonara (PD)
Expert Certification Giacomo TREVISAN Mirano (VE)
Expert Certification Sara TRIDELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Expert Certification Eddie TURCO Zevio (VR)
Expert Certification Samantha VALBUSA Casale Sul Sile (TV)
Expert Certification Chiara VALERIO Verona (VR)
Expert Certification Erica VENZO Terni (TV)
Expert Certification Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Expert Certification Andrea VIOLIN Montebelluna (TV)
Expert Certification Simone VOLPIN Padova (PD)
Expert Certification Serena ZAMBON Vigonza (PD)
Expert Certification Michele ZANI Castel Mella (VR)
Expert Certification Moreno ZANOTELLI San Vito Di Leguzzano (VI)
Expert Certification Jacopo ZAUSA Saonara (PD)
Expert Certification Federica ZOCCOLARI Vittorio Veneto (TV)
Expert Certification Michael ZONTA Rossano Veneto (VI)
Expert Certification Michele ZUCCANTE Santorso (VI)
Basic Certification Ilaria ALMONTE Villafranca Di Verona (VR)
Basic Certification Antonio AMICO Padova (PD)
Basic Certification Nicola ANDREETTO Verona (VR)
Basic Certification Edoardo BABATO Mogliano Veneto (VE)
Basic Certification Luca BACELLE Villafranca Padovana (PD)
Basic Certification Elisa BALLARIN Rovigo (RO)
Basic Certification Ricardo BARBUTO Cittadella (PD)
Basic Certification Emanuele BARICHELLLO Altivole (TV)
Basic Certification Federico BASILI Venezia (VE)
Basic Certification Nicola BASTASINI Verona (VR)
Basic Certification Luciano BAU' Sarcedo (VI)
Basic Certification Luca BECCARO Vigonza (PD)
Basic Certification Tommaso BELLORIO Verona (VR)
Basic Certification Gianluca BENEDETTI Padova (PD)
Basic Certification Stefano BERTONCELLO Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification Mathieu BEUOMO NGAKO Verona (VR)
Basic Certification Alice BIASINI Padova (PD)
Basic Certification Leonardo BIDOGIA San Dona'  Di Piave (VE)
Basic Certification Marco BISSARO Ospedaletto Euganeo (PD)
Basic Certification Federico BISSON Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification Massimo BOCCARDO Padova (PD)
Basic Certification Elisa BOLOGNA Lendinara (RO)
Basic Certification Simoa BONALDO Tribano (PD)
Basic Certification Elena BORCHIA Bussolengo (VR)
Basic Certification Ilenia BORGATO Albignasego (PD)
Basic Certification Mattia BORGATO Albignasego (PD)
Basic Certification Laura BORTOLAMI (PD)
Basic Certification Cinzia BOTTER Creazzo (VI)
Basic Certification Massimo BOTTIGLIERI Quinto Di Treviso (TV)
Basic Certification Gianmarco BRAGGION Este (PD)
Basic Certification Elisa BRENTEL Quarto D'altino (VE)
Basic Certification Paride BRESSAN Castelfranco Veneto (TV)
Basic Certification Mauro BRIGNONI Albignasego (PD)
Basic Certification Marta BULBARELLA Abano Terme (PD)
Basic Certification Valentino BUOSO Villanova Del Ghebbo (RO)
Basic Certification Ivano BUZZI Povegliano Veronese (VR)
Basic Certification Davide CABRAS Camposampiero (PD)
Basic Certification Daniele CALANNA Verona (VR)
Basic Certification Daniele CALLEGARI Favaro Veneto (VE)
Basic Certification Gianluca CALLEGARI Mestre (VE)
Basic Certification Grazia CAMPAGNARO Venezia (VE)
Basic Certification Nicola CANTON Mira (VE)
Basic Certification Sonny CAOVILLA Torre Di Mosto (VE)
Basic Certification Nicola CAPPELLATO Lendinara (RO)
Basic Certification Natascia CARESTIATO Mestre (VE)
Basic Certification Giulio CARRER Castel D'azzano (VR)
Basic Certification Nicolo' CASTELLO Bagnoli Di Sopra (PD)
Basic Certification Ermes CAVALLON Arcole (VR)
Basic Certification Raul CAVINATO Trebaseleghe (PD)
Basic Certification Luca CESARO Verona (VR)
Basic Certification Luigi COLBAX Vicenza (VI)
Basic Certification Giuseppe COMINO Costermano (VR)
Basic Certification Aurelio CONTE Preganziol (TV)
Basic Certification Camilla CONTESSO Verona (VR)
Basic Certification Nicola COSTA Vallese (VR)
Basic Certification Daniel COTUMACCIO Venezia (VE)
Basic Certification Matteo CRESCIMBENI Verona (VR)
Basic Certification Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Basic Certification Dario DAL BON Schio (VI)
Basic Certification Manuel DALLA BENETTA Verona (VE)
Basic Certification Serena DALLE PALLE Camisano Vicentino (VI)
Basic Certification Sofia DALLORTO San Dona'di Piave (VE)
Basic Certification Juliano DAMIANI Castelfranco Veneto (TV)
Basic Certification Angelo DE SIATI Cerea (VR)
Basic Certification Luciano DE SOUSA BELATTO Padova (PD)
Basic Certification Alessandro DE VETTOR Venezia (VE)
Basic Certification Manuel DEI ROSSI Favaro Veneto (VE)
Basic Certification Laura DELLA LIBERA Colle Umberto (TV)
Basic Certification Fabiana DI CERBO Verona (VR)
Basic Certification Nicola DI LEO Padova (PD)
Basic Certification Valerio DOTTO Casale Sul Sile (TV)
Basic Certification Alessandro ESPOSITO Treviso (TV)
Basic Certification Paolo FABRIS Lido Di Venezia (VE)
Basic Certification Alberto FANIN Vicenza (VI)
Basic Certification Stefano FANTINATO S. Giustina In Colle (PD)
Basic Certification Gabriele FASANO Mira (VE)
Basic Certification Erik FERRARI Verona (VR)
Basic Certification Giusti FILIPPO Preganziol (TV)
Basic Certification Alessio FINCATO Fiesso D'artico (VE)
Basic Certification Marco FINOTTO Porto Viro (RO)
Basic Certification Alessio FIORIO Bovolone (VR)
Basic Certification Andrea FORNASIERO Rovigo (RO)
Basic Certification Filippo FORNASIERO Padova (PD)
Basic Certification Arianna FOSSALUZZA Mansue' (TV)
Basic Certification Beatrice FRANCESCON Padova (PD)
Basic Certification Nicola FREGONESE Legnago (VR)
Basic Certification Alessandro GALANTI Mestrino (PD)
Basic Certification Giorgia GALESSO Padova (PD)
Basic Certification Francesca GAMBA Legnago (VR)
Basic Certification Elia GAMBAROTTO San Giovanni Lupatoto (VR)
Basic Certification Yanko GARCIA Sirmione, Brescia (VR)
Basic Certification Antonio GARGIULO Venezia (VE)
Basic Certification Nicola GASPARETTO Rovigo (RO)
Basic Certification Vanis GASPARIN (PD)
Basic Certification Marica GOFFO Castelfranco Veneto (TV)
Basic Certification Matteo GOLDIN Monselice (PD)
Basic Certification Dario GRATTAGLIANO Fratta Polesine (RO)
Basic Certification Billy IATRUTTI Anguillara Veneta (PD)
Basic Certification Giorgio INTOPPA Treviso (TV)
Basic Certification Andrea IPOSI Vicenza (VI)
Basic Certification Luca IPOSI Vicenza (VI)
Basic Certification Daniele KACIN Padova (PD)
Basic Certification Fabrizio LOSCHI Treviso (TV)
Basic Certification Lorenzo MACULAN Marcon (VE)
Basic Certification Elena MAGRO Mestrino (PD)
Basic Certification Paolo MANCINELLI Borbiago Di Mira (VE)
Basic Certification Diego MANCINI Verona (VR)
Basic Certification Lorenzo MANFRIN Padova (PD)
Basic Certification Debora MARANGOTTO Stra (VE)
Basic Certification Andrea MARCHIORO Verona (VI)
Basic Certification Andrea MARCON Spinea (VE)
Basic Certification Nicolo' MARCON Ponte San Nicolò (PD)
Basic Certification Massimo MARCUZZO Conegliano (TV)
Basic Certification Giovanni MARINO Padova (PD)
Basic Certification Enrico MARTIGNON Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification Valerio MASIERO Rubano (PD)
Basic Certification Pietro MASSA Stra (VE)
Basic Certification Giacomo MENEGHETTI Padova (PD)
Basic Certification Mario MICILLO Legnago (VR)
Basic Certification Dino MOGAVERO Jesolo (VE)
Basic Certification Romano MOLO Caselle Di Sommacampagna (VI)
Basic Certification Clara MONACO Verona (VR)
Basic Certification Siria MONTONCELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Basic Certification Luca MORO Montegrotto Terme (PD)
Basic Certification Sara MOROSI Venezia (VE)
Basic Certification Wassim NAJARI Santa Giustina (BL)
Basic Certification Andrea NORDIO Stra (VE)
Basic Certification Giampiero ORLANDONI Candelù Di Maserada (TV)
Basic Certification Ilaria PAGIN Venezia (VE)
Basic Certification Leonardo PALA Albignasego (PD)
Basic Certification Sergio PALADIN San Polo Di Piave (TV)
Basic Certification Federico PALMIERI Spinea (VE)
Basic Certification Luca PANIZZA Venezia (VE)
Basic Certification Mirco PANZONATO (TV)
Basic Certification Emilia PATINO Venezia (VE)
Basic Certification Pierluigi PATTARO Vedelago (TV)
Basic Certification Maria Matilde PATTI Padova (PD)
Basic Certification Denis PAULETTO Laghi (vi)
Basic Certification Andrea PAVAN Favaro Veneto (VE)
Basic Certification Veronica PAVAN Casale Sul Sile (TV)
Basic Certification Sabrina PEDROCCO Mestre (VE)
Basic Certification Andrea PEGORARO Arenzano (VI)
Basic Certification Paolo PELLIZZARI Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification Elisa PENZO Mira (VE)
Basic Certification Cristiano PERLINI Zevio (VR)
Basic Certification Simone PICCARRETA Rovigo (RO)
Basic Certification Simone PIGA Pordenone (PD)
Basic Certification Marco PILUTTI Mestre (VE)
Basic Certification Alberto PIZZINI Sona (VR)
Basic Certification Alvise POLESELLO Mestre-ve (VE)
Basic Certification Norma POLETTO Mirano (VE)
Basic Certification Paolo POLTRONIERI Bergantino (RO)
Basic Certification Riccardo POZZAN Cologna Veneta (VR)
Basic Certification Dimitri RAMPADO Padova (PD)
Basic Certification Yuri RAMPAZZO San Giovanni Lupatoto (VR)
Basic Certification Riccardo REGA Montebelluna (TV)
Basic Certification Giovanni RENNA Padova (PD)
Basic Certification Giorgio RESTA Padova (PD)
Basic Certification Devid RIGHETTO Castelnuovo Del Garda (VR)
Basic Certification Mattia RIGO Castelnuovo Del Garda (VR)
Basic Certification Luca RINCIONE Verona (VR)
Basic Certification Gastone ROCCON Asolo (TV)
Basic Certification Michele ROMANO Polverara (PD)
Basic Certification Christian ROSSATO Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification Mirko ROSSETTI Campolongo Maggiore (VE)
Basic Certification Pietro ROSSETTO Trivignano (VE)
Basic Certification Matteo SALVATO Abano Terme (PD)
Basic Certification Matteo SAONCELLA Montagnana (PD)
Basic Certification Alberto SBALCHIERO Abano Terme (PD)
Basic Certification Francesco SCOLA GAGLIARDI Verona (VR)
Basic Certification Jacopo SENO Venezia (VE)
Basic Certification Chiara SERENA Venezia (VE)
Basic Certification Giada SIMIONATO Trivignano (VE)
Basic Certification Adriano SOLIGON Conegliano (TV)
Basic Certification Luca SOSSAI Pieve Di Soligo (TV)
Basic Certification Elena SPERI Valeggio S/m (VR)
Basic Certification Angelo STARA Castelmassa (RO)
Basic Certification Francesco STIVAL Pieve Di Soligo (TV)
Basic Certification Alessandro STIZZOLI Verona (VR)
Basic Certification Filippo TAGLIAPIETRA Zanè¨ (VI)
Basic Certification Zeno TENERELLI Verona (VR)
Basic Certification Leonardo TOMINI Padova (PD)
Basic Certification Nicolò TOMMASI Verona (VR)
Basic Certification Eddie TURCO Zevio (VR)
Basic Certification Samantha VALBUSA Casale Sul Sile (TV)
Basic Certification Luca VAZZOLER Conegliano (TV)
Basic Certification Alessandro VERONESE Adria (RO)
Basic Certification Gianluca VIGNOLI Montecchio Maggiore (VI)
Basic Certification Andrea VIOLIN Montebelluna (TV)
Basic Certification Suvi Maria VIRTANEN Padova (PD)
Basic Certification Nicola VISENTIN Paese (TV)
Basic Certification Edoardo VOLPIN Rubano (PD)
Basic Certification Simone VOLPIN Padova (PD)
Basic Certification Marco ZAMBON Concamarise (VR)
Basic Certification Elisa ZAMPIERI Piazzola Sul Brenta (PD)
Basic Certification Christian ZANARELLA Camisano Vicentino (VI)
Basic Certification Ilaria ZANETTO Spinea (VE)
Basic Certification Michele ZANI Castel Mella (VR)
Basic Certification Moreno ZANOTELLI San Vito Di Leguzzano (VI)
Basic Certification Chiara ZARDUS Vodo Cadore (BL)
Basic Certification Fabio ZAUSA Villafranca Padovana (PD)
Basic Certification Giacomo ZENNARO Murano (VE)
Basic Certification Michael ZONTA Rossano Veneto (VI)
Basic Certification Paolo ZOPPAS Conegliano (TV)
Basic Certification Paolo ZOPPAS Conegliano (TV)
Basic Certification Michele ZUCCANTE Santorso (VI)
Basic Certification (laureati) Alessandro AGNOLETTO Campodarsego (PD)
Basic Certification (laureati) Fabrizio ALBERIO Cassola (VI)
Basic Certification (laureati) Claudia AMABIGLIA Rosà (VI)
Basic Certification (laureati) Marco ANDREAZZA Santa Maria Di Sala (VE)
Basic Certification (laureati) Alessandro ANDRESANI Cadoneghe (PD)
Basic Certification (laureati) Marta ANDRETTA Cittadella (PD)
Basic Certification (laureati) Alex ANGELI Cesarolo (VE)
Basic Certification (laureati) Cristina ARSEGO Nanto (VI)
Basic Certification (laureati) Carmelo AUTERI Treviso (TV)
Basic Certification (laureati) Francesco AZZALI Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Almaclara BALDASSIN Scorzè (VE)
Basic Certification (laureati) Nicola BARATELLA Stra (VE)
Basic Certification (laureati) Francesco BARBISAN Mussolente (TV)
Basic Certification (laureati) Antonio BARIONI Villadose (RO)
Basic Certification (laureati) Sergio BASILE Concordia Sagittaria (VE)
Basic Certification (laureati) Nicolo' BASSANI Piazzola Sul Brenta (PD)
Basic Certification (laureati) Patrizia BAZZONI Zevio (VR)
Basic Certification (laureati) Giordano BETTELLA Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Viviana BIANCHI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Nikola BIGOVIC Chiampo (VI)
Basic Certification (laureati) Mattia BOLDRIN Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Deila BONI Mozzecane (VR)
Basic Certification (laureati) Gloria BORDIGNON Rosa' (VI)
Basic Certification (laureati) Chiara BORTOLAMI Monselice (PD)
Basic Certification (laureati) Franco BORTOLETTO Conselve (PD)
Basic Certification (laureati) Andrea BOTTONE Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification (laureati) Filippo BRAVIN Venezia (VE)
Basic Certification (laureati) Chiara BRAZZALE Caltrano (VI)
Basic Certification (laureati) Giacomo BULLA Resana (TV)
Basic Certification (laureati) Marco BUSETTO Spinea (VE)
Basic Certification (laureati) Giovanni CADORE Vicenza (VI)
Basic Certification (laureati) Nicola CAMAZZOLA Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification (laureati) Thomas CAMOZZATO Montebelluna (TV)
Basic Certification (laureati) Diego CAMPACI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Samuel CAMPANA Rosa'  (VI)
Basic Certification (laureati) Maria Vittoria CAMPEDELLI Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Davide CAMUFFO Chioggia (VE)
Basic Certification (laureati) Alex CANDUCCI Treviso (TV)
Basic Certification (laureati) Antonio CANESSO Galliera Veneta (PD)
Basic Certification (laureati) Claudia CANTARELLO Padova (Pd)
Basic Certification (laureati) Davide CAREGNATO Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification (laureati) Alice CARRADORE Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Alessio CARRARO Preganziol (TV)
Basic Certification (laureati) Alessandro Demetrio CASARA Isola Vicentina (VI)
Basic Certification (laureati) Diego CECCHINATO Chioggia (VE)
Basic Certification (laureati) Matteo CENCI Rossano Veneto (VI)
Basic Certification (laureati) Luca CERON Cervarese Santa Croce (PD)
Basic Certification (laureati) Ottavia CESTONARO Vicenza (VI)
Basic Certification (laureati) Riccardo COLANGELO Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Stefano CORTE Feltre (BL)
Basic Certification (laureati) Enrico CUCCATO Lendinara (RO)
Basic Certification (laureati) Chiara DA MOLIN Piove Di Sacco (PD)
Basic Certification (laureati) Olimpia DA ROS Gaiarine (TV)
Basic Certification (laureati) Massimo DADDELLI Camisano Vicentino (VI)
Basic Certification (laureati) Marco DAINESE Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification (laureati) Davide DAL BIANCO Valdagno (VI)
Basic Certification (laureati) Silvia DALLA VILLA Lusia (RO)
Basic Certification (laureati) Filippo DALZOVO Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Sebastiano DE MARCHI Borca Di Cadore (BL)
Basic Certification (laureati) Daniele DE NAT Santa Maria Di Sala (VE)
Basic Certification (laureati) Francesco DE RIZ Villorba (TV)
Basic Certification (laureati) Irene DE SANTI Venezia (VE)
Basic Certification (laureati) Silvia DE ZUANI Torreglia (PD)
Basic Certification (laureati) Mattia DEGLI AUGELLI Martellago (VE)
Basic Certification (laureati) Claudia DESTRO Lendinara (RO)
Basic Certification (laureati) Michele DI LORENZO Cappella Maggiore (TV)
Basic Certification (laureati) Alberto DIOLI Dolo (VE)
Basic Certification (laureati) Stefano DOMENICALE Taglio Di Po (RO)
Basic Certification (laureati) Mattia DOSSO Casale Sul Sile (TV)
Basic Certification (laureati) Federica DUREGON Limena (PD)
Basic Certification (laureati) Diego FASOLIN Villanova Del Ghebbo (RO)
Basic Certification (laureati) Ilario FATTIZZO Rubano (PD)
Basic Certification (laureati) Giulia FAVARO Fontaniva (PD)
Basic Certification (laureati) Gianmichele FELICE Teolo (PD)
Basic Certification (laureati) Giulia FERRIERI Fossò (VE)
Basic Certification (laureati) Mauro FERRO Noale (VE)
Basic Certification (laureati) Ilario FOGAROLO Montebelluna (TV)
Basic Certification (laureati) Giuseppe FORTE Villafranca Di Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Michele GALANTE Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Fabio GASPARI Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Filippo GIANESE Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Silvia GIORA Marghera (VE)
Basic Certification (laureati) Gianluca GIRALDO Campolongo Maggiore (VE)
Basic Certification (laureati) Davide GOMIERO Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Silvia GRAMOLA Schio (VI)
Basic Certification (laureati) Silvia GRAMOLA Schio (VI)
Basic Certification (laureati) Alessia GRIGOLETTO Martellago (VE)
Basic Certification (laureati) Anna IANNACCONE Preganziol (TV)
Basic Certification (laureati) Angelantonio IANNONE Treviso (TV)
Basic Certification (laureati) Viviana Cora LANES Piombino Dese (PD)
Basic Certification (laureati) Mattia LANZA Mirano (VE)
Basic Certification (laureati) Giacomo LAVORGNA Preganziol (TV)
Basic Certification (laureati) Matteo LIPARINI Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification (laureati) Alex LONARDI Villa Bartolomea (VR)
Basic Certification (laureati) Fabio LONARDI Villafranca Di Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Stefano LONARDONI Sona (VR)
Basic Certification (laureati) Mirco LONGHINI Asiago (VI)
Basic Certification (laureati) Alessandro LUCCHINI Lazise (VR)
Basic Certification (laureati) Nicolò LUCHIN Badia Polesine (RO)
Basic Certification (laureati) Gennaro MACCHIA Casier (TV)
Basic Certification (laureati) Stefano MAGAGNIN Rovolon (PD)
Basic Certification (laureati) Edoardo MAGNAN Lendinara (RO)
Basic Certification (laureati) Alberto MANENTE Favaro Veneto (VE)
Basic Certification (laureati) Giovanna MANTOVANI Noventa Padovana (PD)
Basic Certification (laureati) Michele MARCANTE Thiene (VI)
Basic Certification (laureati) Marco MARCHESIN Lendinara (RO)
Basic Certification (laureati) Gloria MARCHETTO Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification (laureati) Martina MARCHIORI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Francesco MARCONATO Istrana (TV)
Basic Certification (laureati) Matteo MARON Ospedaletto Euganeo (PD)
Basic Certification (laureati) Nicola MARSANGO Cesiomaggiore (BL)
Basic Certification (laureati) Federica MARTELLI Albignasego (PD)
Basic Certification (laureati) Vanessa MARTIN Portogruaro (VE)
Basic Certification (laureati) Gianluca MARTON Mestre (VE)
Basic Certification (laureati) Elena MASUTTI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Francesco MATTANA Loreo (RO)
Basic Certification (laureati) Sonia MATTEN Belluno (BL)
Basic Certification (laureati) Mattia MEGGIATO Porto Viro (RO)
Basic Certification (laureati) Samuele MESTRINER Meolo (VE)
Basic Certification (laureati) Elena MINGARDI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Steven MIRANDOLA Cerea (VR)
Basic Certification (laureati) Luca MODESTO Montebelluna (TV)
Basic Certification (laureati) Marco MONARO Saonara Padova (VR)
Basic Certification (laureati) Camilla MONGUZZI Soave (VR)
Basic Certification (laureati) Luca MONTINI Vicenza (VI)
Basic Certification (laureati) Sofia MORO Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Stefano NALETTO Mirano (VE)
Basic Certification (laureati) Fabrizio NENZI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Matteo NICOLETTA Mogliano Veneto (TV)
Basic Certification (laureati) Andrea NONNATO Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Davide OLIVIERO Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification (laureati) Carlo OMETTO Cadoneghe (PD)
Basic Certification (laureati) Alberto OPPIO Abano Terme (PD)
Basic Certification (laureati) Daniele ORLANDI Ronco All'adige (VR)
Basic Certification (laureati) Anthony PAGANIN Porto Tolle (RO)
Basic Certification (laureati) Daniele PAGANIN Costabissara (VI)
Basic Certification (laureati) Francesco PARISI Vigonovo (VE)
Basic Certification (laureati) Arianna PASIN Zugliano (VI)
Basic Certification (laureati) Alberto PASINATO Cittadella (PD)
Basic Certification (laureati) Denis PAULETTO Laghi (vi)
Basic Certification (laureati) Francesco PERIZZOLO Mussolente (VI)
Basic Certification (laureati) Marco PETRIN Città Di Castello (pg) (PD)
Basic Certification (laureati) Martina PETRONIO Portogruaro (VE)
Basic Certification (laureati) Marzia PIAZZALUNGA Peschiera Del Garda (VR)
Basic Certification (laureati) Marco PINTON Dueville (VI)
Basic Certification (laureati) Stefano PISETTA Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Alessandro PIZZIGOLOTTO Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Giorgio POLIN Este (PD)
Basic Certification (laureati) Sara PREVIDI Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Andrea RAISI Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Luca REVRENNA Villaverla (VI)
Basic Certification (laureati) Carlotta ROSSI Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Francesco RUBBO Abano Terne (PD)
Basic Certification (laureati) Federico RUZZANTE Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Enrico SALVATORE Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Alessandro SAMPIERI Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Riccardo SANGIULIANO Udine (VE)
Basic Certification (laureati) Elena SARTORI San Biagio Di Callalta (TV)
Basic Certification (laureati) Riccardo SCALCO Cittadella (PD)
Basic Certification (laureati) Riccardo SCANAVIN Sandrigo (VI)
Basic Certification (laureati) Andrea SCRINZI Conegliano (TV)
Basic Certification (laureati) Anthea SFREGOLA Monselice (PD)
Basic Certification (laureati) Marco SIFFI Selvazzano Dentro (PD)
Basic Certification (laureati) Massimiliano SMANIA Villa Del Conte (PD)
Basic Certification (laureati) Alessandra SPERANZA Longarone (BL)
Basic Certification (laureati) Giacomo SPEROTTO Vicenza (VI)
Basic Certification (laureati) Luisa STELLA Ponte San Nicolò (PD )
Basic Certification (laureati) Nina SZTAJNKRYCER Padova (PD)
Basic Certification (laureati) Carlotta TEMPORIN Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Marta TEMPORIN Monselice (PD)
Basic Certification (laureati) Mattia TESSARIN Taglio Di Po (RO)
Basic Certification (laureati) Chiara TESSARO Schio (VI)
Basic Certification (laureati) Paolo TIATTO Castelfranco Veneto (TV)
Basic Certification (laureati) Gianmaria TODESCO Isola Vicentina (VI)
Basic Certification (laureati) Gianluca TRAMARIN Saonara (PD)
Basic Certification (laureati) Giacomo TREVISAN Mirano (VE)
Basic Certification (laureati) Sara TRIDELLO Villanova Del Ghebbo (RO)
Basic Certification (laureati) Federico TROMBINI Rovigo (RO)
Basic Certification (laureati) Alberto TURRIN Codevigo (PD)
Basic Certification (laureati) Chiara VALERIO Verona (VR)
Basic Certification (laureati) Luca VAROTTO Albignasego (PD)
Basic Certification (laureati) Erica VENZO Terni (TV)
Basic Certification (laureati) Katy VETTORATO Monselice (PD)
Basic Certification (laureati) Massimo VIDALE Cittadella (PD)
Basic Certification (laureati) Kevin ZAMAI Vittorio Veneto (TV)
Basic Certification (laureati) Serena ZAMBON Vigonza (PD)
Basic Certification (laureati) Federica ZANELLA Cittadella (PD)
Basic Certification (laureati) Edoardo ZANIN Bassano Del Grappa (VI)
Basic Certification (laureati) Chiara ZATTARIN Sossano (VI)
Basic Certification (laureati) Davide ZATTRA Brendola (VI)
Basic Certification (laureati) Jacopo ZAUSA Saonara (PD)
Basic Certification (laureati) Federica ZOCCOLARI Vittorio Veneto (TV)

Friuli-VG

Sport Performance Top Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Sport Performance Top Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Sport Performance Top Arrigo DELLA MEA Malborghetto-valbruna (UD)
Sport Performance Top Michele MENIN Udine (UD)
Sport Performance Top Francesco PECOL Ronchi Dei Legionari (GO)
Clinical Exercise Specialist Sara PITTINO Udine (UD)
Evolutionary Trainer Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Evolutionary Trainer Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Evolutionary Trainer Specialist Valeria MAZZA Udine (UD)
Fitness Instructor Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Functional Fitness Training Specialist Alberto GABBI Gorizia (GO)
Functional Fitness Training Specialist Milushe YARCE Pordenone (PN)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro DE GUIDI Gemona Del Friuli (UD)
Functional Fitness Training Specialist Valerio OLIVA Porcia (PN)
Functional Fitness Training Specialist Giorgia ABRAMI Trieste (TS)
Functional Recovery Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Functional Recovery Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Functional Recovery Specialist Federica TIPPI Monfalcone (GO)
Functional Recovery Specialist Lino ZOMPICCHIATTI Campoformido (UD)
Functional Recovery Specialist Oliver VIVIAN Udine (UD)
Functional Recovery Specialist Antonio CONTINI Trieste (TS)
Functional Recovery Specialist Michele MENIN Udine (UD)
Functional Recovery Specialist Michele PASTORINO Udine (UD)
Functional Recovery Specialist Matej SKERK Trieste (TS)
Personal Trainer Specialist Sergio MORETTI Reana Del Rojale (UD)
Personal Trainer Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Personal Trainer Specialist Alan SAITTA Basaldella - Campoformido (UD)
Personal Trainer Specialist Michele MULINARIS Udine (UD)
Personal Trainer Specialist Giorgio MENEGHEL Trieste (TS)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Edoardo GIGLIO Trieste (TS)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Arrigo DELLA MEA Malborghetto-valbruna (UD)
Personal Trainer Specialist S&H Francesco PECOL Ronchi Dei Legionari (GO)
Postural Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Postural Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Postural Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Postural Specialist Luisa FURLAN Trieste (TS)
Postural Specialist Matej SKERK Trieste (TS)
Slimming Trainer Specialist Giulia BEORCHIA Udine (UD)
Slimming Training Specialist Carlo BISCONTIN Udine (UD)
Slimming Training Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Sport Performance Specialist Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Sport Performance Specialist Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Sport Performance Specialist Anna GRIZZO Chions (PN)
Sport Performance Specialist Antonio CONTINI Trieste (TS)
Sport Performance Specialist Arrigo DELLA MEA Malborghetto-valbruna (UD)
Sport Performance Specialist Michele MENIN Udine (UD)
Sport Performance Specialist Alessio BELTRAME Ronchi Dei Legionari (GO)
Sport Performance Specialist Francesco PECOL Ronchi Dei Legionari (GO)
Expert Certification Giorgia ABRAMI Trieste (TS)
Expert Certification Guido ANGILELLA Pordenone (PN)
Expert Certification Alessio BELTRAME Ronchi Dei Legionari (GO)
Expert Certification Giulia BEORCHIA Udine (UD)
Expert Certification Carlo BISCONTIN Udine (UD)
Expert Certification Cristina CANDUSSO Udine (UD)
Expert Certification Alessio CASELLI Trieste (TS)
Expert Certification Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Expert Certification Debora CLAMA Tarvisio (UD)
Expert Certification Manuel CLEBER Cividale Del Friuli Ud (UD)
Expert Certification Matteo CLEDE Romans D'isonzo (GO)
Expert Certification Antonio CONTINI Trieste (TS)
Expert Certification NicolÓ CURRI Trieste (TS)
Expert Certification Alessandro DE GUIDI Gemona Del Friuli (UD)
Expert Certification Arrigo DELLA MEA Malborghetto-valbruna (UD)
Expert Certification Luca DI NUBILA Trieste (TS)
Expert Certification Ysmin Alaa Hamdy ELFATTAH Trieste (TS)
Expert Certification Duilio FRONTERA Pordenone (PN)
Expert Certification Luisa FURLAN Trieste (TS)
Expert Certification Alberto GABBI Gorizia (GO)
Expert Certification Gabriele GALIUSSI Cormons (GO)
Expert Certification Edoardo GIGLIO Trieste (TS)
Expert Certification Massimo GORASSO Udine (UD)
Expert Certification Anna GRIZZO Chions (PN)
Expert Certification Alessandro LEMBO Duino Aurisina (TS)
Expert Certification Emanuele LIRUSSI Pagnacco (UD)
Expert Certification Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Expert Certification Valeria MAZZA Udine (UD)
Expert Certification Giorgio MENEGHEL Trieste (TS)
Expert Certification Michele MENIN Udine (UD)
Expert Certification Elvis MONTINA Cervignano Del Friuli (UD)
Expert Certification Sergio MORETTI Reana Del Rojale (UD)
Expert Certification Michele MULINARIS Udine (UD)
Expert Certification Valerio OLIVA Porcia (PN)
Expert Certification Michele PASTORINO Udine (UD)
Expert Certification Francesco PECOL Ronchi Dei Legionari (GO)
Expert Certification Luca PELIZZO Lignano Sabbiadoro (UD)
Expert Certification Sara PITTINO Udine (UD)
Expert Certification Alan SAITTA Basaldella - Campoformido (UD)
Expert Certification Matej SKERK Trieste (TS)
Expert Certification Federica TIPPI Monfalcone (GO)
Expert Certification Oliver VIVIAN Udine (UD)
Expert Certification Milushe YARCE Pordenone (PN)
Expert Certification Manila ZANOLLA Cormons (GO)
Expert Certification Lino ZOMPICCHIATTI Campoformido (UD)
Basic Certification Giordano ARMELLIN Prata Di Pordenone (PN)
Basic Certification Martina BERALDO Pagnacco (UD)
Basic Certification Michele BORDIGNON Lestizza (UD)
Basic Certification Simone CHIARANDON Majano (UD)
Basic Certification Debora CLAMA Tarvisio (UD)
Basic Certification Manuel CLEBER Cividale Del Friuli Ud (UD)
Basic Certification Gabriele CLON Duino-aurisina (TS)
Basic Certification Lorenzo COBOL Trieste (TS)
Basic Certification Cristiano COLOMBO Sagrado (GO)
Basic Certification Antonio CONTINI Trieste (TS)
Basic Certification Claudia COSLOVICH Camaiore (TS)
Basic Certification Paolo CRUDER Tarcento (UD)
Basic Certification Federico D'ATRI Trieste (TS)
Basic Certification Luca DI NUBILA Trieste (TS)
Basic Certification Ysmin Alaa Hamdy ELFATTAH Trieste (TS)
Basic Certification Erik FABRIS San Canzian D'isonzo (GO)
Basic Certification Duilio FRONTERA Pordenone (PN)
Basic Certification Luisa FURLAN Trieste (TS)
Basic Certification Alberto GABBI Gorizia (GO)
Basic Certification Gabriele GALIUSSI Cormons (GO)
Basic Certification Alessandro GANZINI Palmanova (UD)
Basic Certification Federico GERGOLET Doberdò Del Lago (GO)
Basic Certification Edoardo GIGLIO Trieste (TS)
Basic Certification Massimo GORASSO Udine (UD)
Basic Certification Marko GULIN Savogna D'isonzo (GO)
Basic Certification Francesco LA SCALA Porcia (PN)
Basic Certification Alessandro LEMBO Duino Aurisina (TS)
Basic Certification Emanuele LIRUSSI Pagnacco (UD)
Basic Certification Roberto MACCARRONE Trieste (TS)
Basic Certification Viola MENOTTI Udine (UD)
Basic Certification Luca MICHELIZZA Tarcento (UD)
Basic Certification Gaetano MIRODDI Gorizia (GO)
Basic Certification Angelica MONTANARI Cittadella (UD)
Basic Certification Jordan MORAS Pordenone (PN)
Basic Certification Sergio MORETTI Reana Del Rojale (UD)
Basic Certification Hisoka MOROU Udine (UD)
Basic Certification Michele MULINARIS Udine (UD)
Basic Certification Sebastiano MUSCIA Trieste (TS)
Basic Certification Luca NIEMIZ Cividale Del Friuli (UD)
Basic Certification James OGRAJSEK Pordenone (PN)
Basic Certification Valerio OLIVA Porcia (PN)
Basic Certification Marta OLIVO Trieste (TS)
Basic Certification Pietro PASTORELLI Udine (UD)
Basic Certification Michele PASTORINO Udine (UD)
Basic Certification Eva PAVAN Latisana (UD)
Basic Certification Luca PELIZZO Lignano Sabbiadoro (UD)
Basic Certification Nico PITACCOLO Ariis (UD)
Basic Certification Alan SAITTA Basaldella - Campoformido (UD)
Basic Certification Maurizio SBORDONE Villa Santina (UD)
Basic Certification Donatella SIMONI Cormons (GO)
Basic Certification Marzena SOJKA Santa Maria La Longa (UD)
Basic Certification Andrea TOSOLINI Torreano (UD)
Basic Certification Anna URSO Duino-aurisina (TS)
Basic Certification Lorenzo VALVANO Mereto Di Tomba (UD)
Basic Certification Giulia VERONA Tolmezzo (UD)
Basic Certification Milushe YARCE Pordenone (PN)
Basic Certification (laureati) Giorgia ABRAMI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Sara ALBANO Tarvisio (UD)
Basic Certification (laureati) Guido ANGILELLA Pordenone (PN)
Basic Certification (laureati) Matteo BABUIN Pasiano Di Pordenone (PN)
Basic Certification (laureati) Alessio BELTRAME Ronchi Dei Legionari (GO)
Basic Certification (laureati) Roberto BENEDETTI Tricesimo (UD)
Basic Certification (laureati) Giulia BEORCHIA Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Carlo BISCONTIN Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Ilaria BOSCHETTI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Veronica BUFI Forgaria Nel Friuli (UD)
Basic Certification (laureati) Stefano CANDOTTI Codroipo (UD)
Basic Certification (laureati) Cristina CANDUSSO Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Alessio CASELLI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Mario CIAC Muggia - Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Matteo CLEDE Romans D'isonzo (GO)
Basic Certification (laureati) Federico COLOMBA Gemona Del Friuli (UD)
Basic Certification (laureati) NicolÓ CURRI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Gianni DE CLARA Galleriano Di Lestizza (UD)
Basic Certification (laureati) Alessandro DE GUIDI Gemona Del Friuli (UD)
Basic Certification (laureati) Arrigo DELLA MEA Malborghetto-valbruna (UD)
Basic Certification (laureati) Loris DELLAVETTA Porcia (PN)
Basic Certification (laureati) Alan FLORAN Torreano (UD)
Basic Certification (laureati) Anna GRIZZO Chions (PN)
Basic Certification (laureati) Vincenzo IANNONE Codroipo (UD)
Basic Certification (laureati) Carmela IANNUZZI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Alessandra LORA Roveredo In Piano (PN)
Basic Certification (laureati) Lorenzo MARCOLIN Enemonzo (UD)
Basic Certification (laureati) Alessio MASIERO Buttrio (UD)
Basic Certification (laureati) Luca MASIERO Brugnera (PN)
Basic Certification (laureati) Valeria MAZZA Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Giorgio MENEGHEL Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Michele MENIN Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Giovanni MESSINA Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Elvis MONTINA Cervignano Del Friuli (UD)
Basic Certification (laureati) Francesco PECOL Ronchi Dei Legionari (GO)
Basic Certification (laureati) Moreno PELLIZZON Mossa (GO)
Basic Certification (laureati) Massimiliano PETRELLA Cividale Del Friuli (UD)
Basic Certification (laureati) Sara PITTINO Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Francesco POLITA Pordenone (PN)
Basic Certification (laureati) Alessandro POPAZZI Gorizia (GO)
Basic Certification (laureati) Matteo PRIMO Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Marta SIMSIG Cormons (GO)
Basic Certification (laureati) Matej SKERK Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Federica TIPPI Monfalcone (GO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo VALVANO Mereto Di Tomba (UD)
Basic Certification (laureati) Oliver VIVIAN Udine (UD)
Basic Certification (laureati) Manila ZANOLLA Cormons (GO)
Basic Certification (laureati) Maria ZILLI Trieste (TS)
Basic Certification (laureati) Lino ZOMPICCHIATTI Campoformido (UD)

Emilia-Romagna

Fitness Top Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Fitness Top Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Fitness Top Sidio CEVASCO Bologna (BO)
Medical Exercise Top Luca BENAZZI Castel San Pietro Terme (BO)
Medical Exercise Top Manuela MAZZONI Forli (FC)
Sport Performance Top Alberto PERUGINI Montiano (FC)
Sport Performance Top Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Sport Performance Top Fabrizio TASSINARI Mordano (BO)
Sport Performance Top Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Body Sculpting Specialist Francesco D'AGOSTA Montecchio Emilia (BO)
Body Sculpting Specialist Matteo FERRI Bondeno (FE)
Body Sculpting Specialist Lorenzo MINCETTI Borgo Tosignano (BO)
Body Sculpting Specialist Simone NALDI Budrio (BO)
Body Sculpting Specialist Emanuele PAUSINI Imola (BO)
Body Sculpting Specialist Erik PENNINI Bondeno (FE)
Body Sculpting Specialist Omar BUCELLI Cattolica (RN)
Body Sculpting Specialist Sidio CEVASCO Bologna (BO)
Body Sculpting Specialist Lorenzo PEZZI Rimini (RN)
Body Sculpting Specialist Emanuele PRANDINI San Giovanni In Persiceto (BO)
Body Sculpting Specialist Francesco Giuseppe RIZZI Rimini (RN)
Clinical Exercise Specialist Lorenzo SIRRI Rimini (RN)
Clinical Exercise Specialist Elena BAESTI Forli' (FC)
Clinical Exercise Specialist Anna LI VIGNI Ravenna (RA)
Clinical Exercise Specialist Martina OLIVIERI Meldola (FC)
Clinical Exercise Specialist Barbara ROSSI Modena (MO)
Clinical Exercise Specialist Giuseppe MOLINARI Piacenza (PC)
Clinical Exercise Specialist Sara DEGLIESPOSTI Bologna (BO)
Clinical Exercise Specialist Marco NASCETTI Bologna (BO)
Clinical Exercise Specialist Lorenzo PITINO Bologna (BO)
Clinical Exercise Specialist Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Clinical Exercise Specialist Maurizio BELFIGLIO Rottofreno (PC)
Clinical Exercise Specialist Angelo ESATI Misano Adriatico (RN)
Evolutionary Trainer Specialist Paolo AIELLO Bologna (BO)
Evolutionary Trainer Specialist Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Evolutionary Trainer Specialist Eleonora CECCHI Ferrara (FE)
Evolutionary Trainer Specialist Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Evolutionary Trainer Specialist Enrico LOLLI Ferrara (FE)
Evolutionary Trainer Specialist Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Evolutionary Trainer Specialist Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Evolutionary Trainer Specialist Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Evolutionary Trainer Specialist Emanuele GUERRA Poggio Torriana (RN)
Exercise for Health Specialist Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Exercise for Health Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Exercise for Health Specialist Filippo EUSEBI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Fitness Instructor Specialist Alessandra MURATORI Bellaria Igea Marina (RN)
Fitness Instructor Specialist Enrico PIATTESI Imola (BO)
Fitness Instructor Specialist Chiara GIGLIETTI San Marino (RN)
Fitness Instructor Specialist Erik PENNINI Bondeno (FE)
Fitness Instructor Specialist Ilaria CORLI Ferrara (FE)
Fitness Instructor Specialist Claudia CIRCASSIA Lugo (RA)
Fitness Instructor Specialist Michelangelo PICCOLO Crespellano - Valsamoggia (BO)
Fitness Instructor Specialist Lisa GARDELLINI Ferrara (FE)
Fitness Instructor Specialist Niccolo' PROVERBIO Rimini (RN)
Functional Fitness Trainer Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Functional Fitness Trainer Specialist Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Functional Fitness Trainer Specialist Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Functional Fitness Trainer Specialist Giovanni POMPONIO Bologna (BO)
Functional Fitness Trainer Specialist Lorenzo SIRRI Rimini (RN)
Functional Fitness Trainer Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Functional Fitness Training Specialist Vincenzo BORRELLI Bellaria Igea Marina (RN)
Functional Fitness Training Specialist Roberto BRAGHIROLI Reggio Emilia (RE)
Functional Fitness Training Specialist Melania CALO Bologna (BO)
Functional Fitness Training Specialist Danilo CHIODI Bellaria Igea Marina (RN)
Functional Fitness Training Specialist Benedetta COLLETTA (BO)
Functional Fitness Training Specialist Ezio DONATO (BO)
Functional Fitness Training Specialist Claudio GIGANTE Ferrara (FE)
Functional Fitness Training Specialist Ilaria Romina MASSAFRA (BO)
Functional Fitness Training Specialist Andrea MONTI Forlì (FC)
Functional Fitness Training Specialist Giovanni ROSSI Podenzano (PC)
Functional Fitness Training Specialist Stefano SORBINO (RN)
Functional Fitness Training Specialist Pierluigi FARNè Imola (BO)
Functional Fitness Training Specialist Barbara MARTELLI Imola (BO)
Functional Fitness Training Specialist Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Functional Fitness Training Specialist Barbara ROSSI Modena (MO)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro DE COSTANZO Bologna (BO)
Functional Fitness Training Specialist Mattia BABETTO Ro (FE)
Functional Fitness Training Specialist Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Functional Fitness Training Specialist Giuseppe MOLINARI Piacenza (PC)
Functional Fitness Training Specialist Mattia PALMIERI San Mauro Pascoli (FC)
Functional Fitness Training Specialist Fabio BARBIERI Ferrara (Fe)
Functional Fitness Training Specialist Tommaso TUNIOLI Ferrara (FE)
Functional Recovery Specialist Chiara GIGLIETTI San Marino (RN)
Functional Recovery Specialist Dario DELL'AQUILA Santarcangelo (RN)
Functional Recovery Specialist Gianni ABBONDANZA Cesenatico (FC)
Functional Recovery Specialist Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Functional Recovery Specialist Andrea DALL'OSSO Faenza (RA)
Functional Recovery Specialist Michael DREI Forlì (FC)
Functional Recovery Specialist Elisa ROPPOCA Castello D'argile (BO)
Functional Recovery Specialist Martina TOMMASONI San Giovanni In Persiceto (BO)
Functional Recovery Specialist Roberto BUCCI Faenza (RA)
Functional Recovery Specialist Luca SALANI Ferrara (FE)
Functional Recovery Specialist Marco UVA Molinella (BO)
Functional Recovery Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Functional Recovery Specialist Davide BISOLI Cesenatico (FC)
Functional Recovery Specialist Raffaele GAGLIARDO Bologna (BO)
Functional Recovery Specialist Luca CROCIANI Cesena (FC)
Functional Recovery Specialist Matteo GRAZIANI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Functional Recovery Specialist Manuela MAZZONI Forli (FC)
Functional Recovery Specialist Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Functional Recovery Specialist Eugenio ZUCCHELLI Budrio (BO)
Functional Recovery Specialist Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Functional Recovery Specialist Marta DALL'OSSO Lugo (RA)
Functional Recovery Specialist Tommaso PERRONE Cesenatico (FC)
Functional Recovery Specialist Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Functional Recovery Specialist Elisa SCARAMELLI San Pietro In Casale (BO)
Functional Recovery Specialist Mattia BIGI Bologna (BO)
Functional Recovery Specialist Francesco BUCCI Sant’agata Feltria (RN)
Functional Recovery Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Functional Recovery Specialist Juan Manuel PARAFITA Bologna (BO)
Functional Recovery Specialist Natascia BEE Ferrara (FE)
Functional Recovery Specialist Riccardo CALAMOSCA Bologna (BO)
Functional Recovery Specialist Angelo ESATI Misano Adriatico (RN)
Hypertrophy Trainer Specialist Giacomo ARENA Cesena (FC)
Hypertrophy Trainer Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Hypertrophy Trainer Specialist Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Hypertrophy Trainer Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Hypertrophy Trainer Specialist Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Hypertrophy Trainer Specialist Luca SALANI Ferrara (FE)
Hypertrophy Training Specialist Pablo LISCHETTI Piacenza (PC)
Hypertrophy Training Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Hypertrophy Training Specialist Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Hypertrophy Training Specialist Marco PRIMIERI Fabbrico (RE)
Hypertrophy Training Specialist Mattia VINCENZI Bellaria Igea Marina (RN)
Hypertrophy Training Specialist Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Filippo EUSEBI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Margherita PIROLA Cesenatico (FC)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Lorenzo SIRRI Rimini (RN)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Guido BELLI Scandiano (RE)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Lorenza NAVARRA Rimini (RN)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Barbara ROSSI Modena (MO)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Personal Fitness Training Specialist Barbara ROSSI Modena (MO)
Personal Trainer Specialist Mattia VINCENZI Bellaria Igea Marina (RN)
Personal Trainer Specialist Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Andrea GENTILINI Modigliana (FC)
Personal Trainer Specialist Marco PRIMIERI Fabbrico (RE)
Personal Trainer Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Personal Trainer Specialist Nicola ZIGNANI Bellaria Igea Marina (RN)
Personal Trainer Specialist Mattia BABETTO Ro (FE)
Personal Trainer Specialist Enrico CIANI Modigliana (FC)
Personal Trainer Specialist Alessandro GRIMALDI San Lazzaro Di Savena (BO)
Personal Trainer Specialist Giuseppe MOLINARI Piacenza (PC)
Personal Trainer Specialist Margherita PIROLA Cesenatico (FC)
Personal Trainer Specialist Angela SILLETTI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Samira ALIREZAIE Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Giacomo ARENA Cesena (FC)
Personal Trainer Specialist Lorenzo BALBONI Cento (FE)
Personal Trainer Specialist Elena CASAMASSIMA Modigliana (FC)
Personal Trainer Specialist Eleonora CECCHI Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Personal Trainer Specialist Enrico LOLLI Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Personal Trainer Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Personal Trainer Specialist Alessandra BORCASSA Cesena (FC)
Personal Trainer Specialist Alex CANTELLO Cesenatico (FC)
Personal Trainer Specialist Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist Filippo MERCURIALI Igea Marina (RN)
Personal Trainer Specialist Natascia OLIVETO Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist Silvia PEZZI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist Silvia SAVORANA Modigliana (FC)
Personal Trainer Specialist Emmanuele SEMPRINI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist Omar BUCELLI Cattolica (RN)
Personal Trainer Specialist Sidio CEVASCO Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Matteo FERRI Bondeno (FE)
Personal Trainer Specialist Anna LI VIGNI Ravenna (RA)
Personal Trainer Specialist Alessia MARCHETTI Reggio Emilia (RE)
Personal Trainer Specialist Erik PENNINI Bondeno (FE)
Personal Trainer Specialist Luca BENEDETTI Modena (MO)
Personal Trainer Specialist Ivan CELLI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist Ilaria CORLI Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist Elisa CROCIATI Bellaria Igea Matina (RN)
Personal Trainer Specialist Marco NASCETTI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Lorenzo PELAGALLI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist Alberto PERUGINI Montiano (FC)
Personal Trainer Specialist Luca RONCAGLIA Montale Rangone (MO)
Personal Trainer Specialist Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Luca CROCIANI Cesena (FC)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Swan PUZONE Sant Andrea In Casale (RN)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Luca ALEOTTI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Michele BECCHI Reggio Emilia (RE)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Filippo DE MARIA Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Mirea FACCHINI Budrio (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Davide FRISONI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Desiree KRSUL Monte San Pietro (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Lorenzo PITINO Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Andrea COLASURDO Fori (FC)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Desiree KRSUL Monte San Pietro (BO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Claudio BALDUCCI Pennabilli (RN)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Luca BENEDETTI Modena (MO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Giulia DELLA CASA Modena (MO)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Chiara GIGLIETTI San Marino (RN)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Antonio PASTORE Ferrara (FE)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Claudio BALDUCCI Pennabilli (RN)
Personal Trainer Specialist 2022 F&C Marco NASCETTI Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Domenico RECCHIA Faenza (RA)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Riccardo RIZZO Monte San Pietro (BO)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Alessandro SEMPRINI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist F&C Filippo DE MARIA Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist F&C Gianfranco ELEMENTI Rimini (RN)
Personal Trainer Specialist F&C Giacomo MAGNONI Castel Guelfo Di Bologna (BO)
Personal Trainer Specialist S&H Davide MONTALEONE Imola (BO)
Postural Specialist Giulia CAPPELLINI Ferrara (FE)
Postural Specialist Margherita MASCITTI Rimini (RN)
Postural Specialist Donatella SACCO Bologna (BO)
Postural Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Postural Specialist Paolo AIELLO Bologna (BO)
Postural Specialist Valeria Pasqualina BELLANTUONO Castel Maggiore (BO)
Postural Specialist Francesco D'AGOSTA Montecchio Emilia (BO)
Postural Specialist Ilaria MANDRIOLI Budrio (BO)
Postural Specialist Veronica PIERUCCI Bologna (BO)
Postural Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Postural Specialist Marco NASCETTI Bologna (BO)
Postural Specialist Matteo PODDA Parma (PR)
Postural Specialist Mirko ZISI Porretta Terme (BO)
Postural Specialist Martina BARTOLETTI Maiolo (RN)
Postural Specialist Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Postural Specialist Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Postural Specialist Luca BENAZZI Castel San Pietro Terme (BO)
Postural Specialist Desiree KRSUL Monte San Pietro (BO)
Postural Specialist Davide ODORICI Bologna (BO)
Postural Specialist Ellen MODOLO Castel San Pietro Terme (BO)
Slimming Trainer Specialist Lorenzo BALBONI Cento (FE)
Slimming Trainer Specialist Andrea DALL'OSSO Faenza (RA)
Slimming Trainer Specialist Andrea GENTILINI Modigliana (FC)
Slimming Trainer Specialist Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Slimming Trainer Specialist Enrico PIATTESI Imola (BO)
Slimming Trainer Specialist Margherita PIROLA Cesenatico (FC)
Slimming Trainer Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Slimming Trainer Specialist Elena BAESTI Forli' (FC)
Slimming Trainer Specialist Eleonora CECCHI Ferrara (FE)
Slimming Trainer Specialist Davide MARINELLI Imola (BO)
Slimming Trainer Specialist Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Slimming Trainer Specialist Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Slimming Trainer Specialist Lorenza NAVARRA Rimini (RN)
Slimming Trainer Specialist Massimo POGGIOLINI Modigliana (FC)
Slimming Trainer Specialist Marco PRIMIERI Fabbrico (RE)
Slimming Trainer Specialist Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Slimming Training Specialist Benedetta BAVIERI Castelnuovo Rangone (MO)
Slimming Training Specialist Barbara ROSSI Modena (MO)
Slimming Training Specialist Rolando CERUTI Faenza (RA)
Slimming Training Specialist Alessandro CORAZZI Rimini (RN)
Slimming Training Specialist Mattia PALMIERI San Mauro Pascoli (FC)
Slimming Training Specialist Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Slimming Training Specialist Enrico CIANI Modigliana (FC)
Slimming Training Specialist Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Slimming Training Specialist Mauro MANICI Parma (PR)
Slimming Training Specialist Luca BELLINI Faenza (RA)
Slimming Training Specialist Andrea COLASURDO Fori (FC)
Slimming Training Specialist Michele TASSINARI Faenza (RA)
Slimming Training Specialist Mattia VINCENZI Bellaria Igea Marina (RN)
Sport and Fitness Postural Specialist Barbara MARTELLI Imola (BO)
Sport and Fitness Postural Specialist Ubaldo BARTOLUCCI San Giovanni In Marignano (RN)
Sport and Fitness Postural Specialist Stefano GARULLI Parma (PR)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Silvia PETRUCCI Forli (FC)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Andrea COLASURDO Fori (FC)
Sport Performance Specialist Alberto PERUGINI Montiano (FC)
Sport Performance Specialist Nicola ZECCHI Zola Predosa (bo)
Sport Performance Specialist Andrea MONTANARI Forlì (FC)
Sport Performance Specialist Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Andrea RIGHINI Imola (BO)
Sport Performance Specialist Fabrizio TASSINARI Mordano (BO)
Sport Performance Specialist Alessandro PERAINO Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Sport Performance Specialist Sebastian BACCHIERI Parma (PR)
Sport Performance Specialist Marco UVA Molinella (BO)
Sport Performance Specialist Luca CROCIANI Cesena (FC)
Sport Performance Specialist Raffaele GAGLIARDO Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Sport Performance Specialist Matteo GAVELLI Castenaso (BO)
Sport Performance Specialist Lorenzo PITINO Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Luca BENEDETTI Modena (MO)
Sport Performance Specialist Arturo Filippo DE SIMONE Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Manuela MAZZONI Forli (FC)
Sport Performance Specialist Marco NASCETTI Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Michelangelo PICCOLO Crespellano - Valsamoggia (BO)
Sport Performance Specialist Nicola SIMONI Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Sport Performance Specialist Domenico MARRA Potenza (Bo)
Sport Performance Specialist Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Sport Performance Specialist Eugenio ZUCCHELLI Budrio (BO)
Sport Performance Specialist Luca ADANI Vergato (BO)
Sport Performance Specialist Riccardo CALAMOSCA Bologna (BO)
Sport Performance Specialist Kevin CHILI Castenaso (BO)
Sport Performance Specialist Angelo ESATI Misano Adriatico (RN)
Sport Performance Specialist Francesco BUCCI Sant’agata Feltria (RN)
Sport Performance Specialist Davide CAVALLARI Finale Emilia (MO)
Sport Performance Specialist Luca GALLUCCIO Parma (PR)
Sport Performance Specialist Stefania Maria GIANSOLDATI Reggio Emilia (RE)
Sport Performance Specialist Matteo PAVIGNANI Molinella (BO)
Sport Performance Specialist Marco TAMBURINI Rimini (RN)
Sport Performance Specialist Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Expert Certification Gianni ABBONDANZA Cesenatico (FC)
Expert Certification Luca ADANI Vergato (BO)
Expert Certification Paolo AIELLO Bologna (BO)
Expert Certification Luca ALEOTTI Bologna (BO)
Expert Certification Samira ALIREZAIE Bologna (BO)
Expert Certification Alejandro Luis ARBELAIS Castel Maggiore (BO)
Expert Certification Giacomo ARENA Cesena (FC)
Expert Certification Andrea ARPILI Rimini (RN)
Expert Certification Mattia BABETTO Ro (FE)
Expert Certification Sebastian BACCHIERI Parma (PR)
Expert Certification Elena BAESTI Forli' (FC)
Expert Certification Giuseppe BAGLIO San Pietro In Casale (BO)
Expert Certification Lorenzo BALBONI Cento (FE)
Expert Certification Claudio BALDUCCI Pennabilli (RN)
Expert Certification Fabio BARBIERI Ferrara (Fe)
Expert Certification Martina BARTOLETTI Maiolo (RN)
Expert Certification Ubaldo BARTOLUCCI San Giovanni In Marignano (RN)
Expert Certification Benedetta BAVIERI Castelnuovo Rangone (MO)
Expert Certification Michele BECCHI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Natascia BEE Ferrara (FE)
Expert Certification Maurizio BELFIGLIO Rottofreno (PC)
Expert Certification Valeria Pasqualina BELLANTUONO Castel Maggiore (BO)
Expert Certification Guido BELLI Scandiano (RE)
Expert Certification Luca BELLINI Faenza (RA)
Expert Certification Luca BENAZZI Castel San Pietro Terme (BO)
Expert Certification Luca BENEDETTI Modena (MO)
Expert Certification Marco BERTASI Casalecchio Di Reno (BO)
Expert Certification Paolo BERTONCINI Roveleto Di Cadeo (PC)
Expert Certification Manuel BIANCHI Bologna (BO)
Expert Certification Mattia BIGI Bologna (BO)
Expert Certification Davide BISOLI Cesenatico (FC)
Expert Certification Giulia BIZZARRI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Elisabetta BOCCUNI Milano (FE)
Expert Certification Filippo BOLDO Sassuolo (MO)
Expert Certification Fabio BOLELLI San Martino In Argine (BO)
Expert Certification Orles BONDI Scandiano (RE)
Expert Certification Alessandra BORCASSA Cesena (FC)
Expert Certification Vincenzo BORRELLI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Gianmarco BORSARI Casalecchio Di Reno (BO)
Expert Certification Stefano BOSCHIERO Bologna (BO)
Expert Certification Roberto BRAGHIROLI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Luca BRUNELLI Ferrara (FE)
Expert Certification Francesco BUCCI Sant’agata Feltria (RN)
Expert Certification Roberto BUCCI Faenza (RA)
Expert Certification Omar BUCELLI Cattolica (RN)
Expert Certification Demetrio CALABRO' Bologna (BO)
Expert Certification Riccardo CALAMOSCA Bologna (BO)
Expert Certification Melania CALO Bologna (BO)
Expert Certification Cristiano CAMPOLONGO Bologna (BO)
Expert Certification Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Expert Certification Alex CANTELLO Cesenatico (FC)
Expert Certification Giulia CAPPELLINI Ferrara (FE)
Expert Certification Giorgio CARIANI Terre Del Reno (FE)
Expert Certification Elena CASAMASSIMA Modigliana (FC)
Expert Certification Ludovico CASATI ROLLIERI Modena (MO)
Expert Certification Fabio CATANIA Pianoro (BO)
Expert Certification Davide CAVALLARI Finale Emilia (MO)
Expert Certification Eleonora CECCHI Ferrara (FE)
Expert Certification Ivan CELLI Rimini (RN)
Expert Certification Rolando CERUTI Faenza (RA)
Expert Certification Sidio CEVASCO Bologna (BO)
Expert Certification Luca CHIAPPETTI Bologna (BO)
Expert Certification Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Expert Certification Kevin CHILI Castenaso (BO)
Expert Certification Danilo CHIODI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Madalina CHIRIAC Ferrara (FE)
Expert Certification Enrico CIANI Modigliana (FC)
Expert Certification Igor CILIBERTI Bologna (BO)
Expert Certification Claudia CIRCASSIA Lugo (RA)
Expert Certification Diego CLEMENTI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Andrea COLASURDO Fori (FC)
Expert Certification Benedetta COLLETTA (BO)
Expert Certification Matteo CONTINI Correggio (RE)
Expert Certification Luca CORALLI Ravenna (RA)
Expert Certification Alessandro CORAZZI Rimini (RN)
Expert Certification Ilaria CORLI Ferrara (FE)
Expert Certification Matteo CREPALDI Monselice (BO)
Expert Certification Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Expert Certification Luca CROCIANI Cesena (FC)
Expert Certification Elisa CROCIATI Bellaria Igea Matina (RN)
Expert Certification Francesco D'AGOSTA Montecchio Emilia (BO)
Expert Certification Andrea DALL'OSSO Faenza (RA)
Expert Certification Marta DALL'OSSO Lugo (RA)
Expert Certification Graziano DAVID Policoro (BO)
Expert Certification Alessandro DE COSTANZO Bologna (BO)
Expert Certification Filippo DE MARIA Bologna (BO)
Expert Certification Arturo Filippo DE SIMONE Bologna (BO)
Expert Certification Alessio DE STEFANO Castel San Giovanni (PC)
Expert Certification Sara DEGLIESPOSTI Bologna (BO)
Expert Certification Dario DELL'AQUILA Santarcangelo (RN)
Expert Certification Giulia DELLA CASA Modena (MO)
Expert Certification Barbara DELLABARTOLA San Mauro Pascoli (FC)
Expert Certification Mathilde DI PASQUALE Bologna (BO)
Expert Certification Ciro DI ROBERTO Bologna (BO)
Expert Certification Ezio DONATO (BO)
Expert Certification Fulvia DONDI Modena (MO)
Expert Certification Michael DREI Forlì (FC)
Expert Certification Alessandro EL SHERBINY Zola Predosa (BO)
Expert Certification Gianfranco ELEMENTI Rimini (RN)
Expert Certification Angelo ESATI Misano Adriatico (RN)
Expert Certification Filippo EUSEBI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Expert Certification Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Expert Certification Elisabetta FABBRI Meldola (FC)
Expert Certification Mirea FACCHINI Budrio (BO)
Expert Certification Francesco FACCINI Berra (FE)
Expert Certification Andrea FANTI Ravenna (RA)
Expert Certification Pierluigi FARNè Imola (BO)
Expert Certification Matteo FERRI Bondeno (FE)
Expert Certification Ruggero FERRI Quartesana (FE)
Expert Certification Vincenzo FLOTTA Bologna (BO)
Expert Certification Federico FRANCINI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Davide FRISONI Rimini (RN)
Expert Certification Nicola FRISONI Monte Colombo (RN)
Expert Certification Diego FUOGLIO Casalecchio Di Reno (BO)
Expert Certification Raffaele GAGLIARDO Bologna (BO)
Expert Certification Luca GALLUCCIO Parma (PR)
Expert Certification Lisa GARDELLINI Ferrara (FE)
Expert Certification Nicolas GARILLI Piacenza (PC)
Expert Certification Giacomo GAROSI Forlì (FC)
Expert Certification Stefano GARULLI Parma (PR)
Expert Certification Matteo GAVELLI Castenaso (BO)
Expert Certification Andrea GENTILINI Modigliana (FC)
Expert Certification Stefania Maria GIANSOLDATI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Letizia GIARDI Domagnano (RN)
Expert Certification Claudio GIGANTE Ferrara (FE)
Expert Certification Chiara GIGLIETTI San Marino (RN)
Expert Certification Alessandro GIUDICI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Marco GOLLINI Bologna (BO)
Expert Certification Francesco GRANATO Bologna (BO)
Expert Certification Angelo GRANDE Zola Predosa (BO)
Expert Certification Alberto GRAZIA Bologna (BO )
Expert Certification Matteo GRAZIANI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Expert Certification Gerardo GRIECO Bomporto (MO)
Expert Certification Alessandro GRIMALDI San Lazzaro Di Savena (BO)
Expert Certification Michele GROSSI Fiorenzuola D'arda (PC)
Expert Certification Emanuele GUERRA Poggio Torriana (RN)
Expert Certification Massimo GUERRA Bologna (BO)
Expert Certification Rudi GUIZZARDI Castello D Argile (BO)
Expert Certification Amr HASSANE Bologna (BO)
Expert Certification Desiree KRSUL Monte San Pietro (BO)
Expert Certification Paolo LANZONI Codigoro (FE)
Expert Certification Anna LI VIGNI Ravenna (RA)
Expert Certification Pablo LISCHETTI Piacenza (PC)
Expert Certification Enrico LOLLI Ferrara (FE)
Expert Certification Giacomo MAGNONI Castel Guelfo Di Bologna (BO)
Expert Certification Federico MANCINI Bologna (BO)
Expert Certification Ilaria MANDRIOLI Budrio (BO)
Expert Certification Mauro MANICI Parma (PR)
Expert Certification Alex MANZI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Expert Certification Leonardo MARAZZI Crevalcore (BO)
Expert Certification Alessia MARCHETTI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Davide MARINELLI Imola (BO)
Expert Certification Domenico MARRA Potenza (Bo)
Expert Certification Barbara MARTELLI Imola (BO)
Expert Certification Elena MARTINOZZI Vigarano Mainarda (FE)
Expert Certification Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Expert Certification Margherita MASCITTI Rimini (RN)
Expert Certification Ilaria Romina MASSAFRA (BO)
Expert Certification Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Expert Certification Elisa MAZZANTI Bologna (BO)
Expert Certification Manuela MAZZONI Forli (FC)
Expert Certification Lidio MELIS Bologna (BO)
Expert Certification Filippo MERCURIALI Igea Marina (RN)
Expert Certification Fabio MIGLIORINI Bologna (BO)
Expert Certification Lorenzo MINCETTI Borgo Tosignano (BO)
Expert Certification Ellen MODOLO Castel San Pietro Terme (BO)
Expert Certification Giuseppe MOLINARI Piacenza (PC)
Expert Certification Davide MONTALEONE Imola (BO)
Expert Certification Andrea MONTANARI Forlì (FC)
Expert Certification Giacomo MONTANARI Modena (MO)
Expert Certification Andrea MONTI Forlì (FC)
Expert Certification Chiara MOROSATO Rimini (RN)
Expert Certification Mirco MUCCIOLI Cesena (FC)
Expert Certification Alessandra MURATORI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Cristian MUSACCHI Codigoro (FE)
Expert Certification Simone NALDI Budrio (BO)
Expert Certification Federico NALIN Zola Predosa (BO)
Expert Certification Marco NASCETTI Bologna (BO)
Expert Certification Lorenza NAVARRA Rimini (RN)
Expert Certification Barbara NICOLETTO Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Mattia NONATELLI Cesena (FC)
Expert Certification Davide ODORICI Bologna (BO)
Expert Certification Natascia OLIVETO Ferrara (FE)
Expert Certification Martina OLIVIERI Meldola (FC)
Expert Certification Alberto ORLANDI Casalecchio Di Reno (BO)
Expert Certification Laura ORSI Bologna (BO)
Expert Certification Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Expert Certification Mattia PALMIERI San Mauro Pascoli (FC)
Expert Certification Biagio PAOLETTI Bologna (BO)
Expert Certification Juan Manuel PARAFITA Bologna (BO)
Expert Certification Giovanni PARLATO Ferrara (FE)
Expert Certification Laura PASINI Molinella (BO)
Expert Certification Antonio PASTORE Ferrara (FE)
Expert Certification Emanuele PAUSINI Imola (BO)
Expert Certification Matteo PAVIGNANI Molinella (BO)
Expert Certification Vanni PEDRINI Dozza (BO)
Expert Certification Lorenzo PELAGALLI Bologna (BO)
Expert Certification Erik PENNINI Bondeno (FE)
Expert Certification Alessandro PERAINO Bologna (BO)
Expert Certification Marco PERGREFFI Correggio (RE)
Expert Certification Luca PERONCINI Parma (PR)
Expert Certification Tommaso PERRONE Cesenatico (FC)
Expert Certification Alberto PERUGINI Montiano (FC)
Expert Certification Silvia PETRUCCI Forli (FC)
Expert Certification Lorenzo PEZZI Rimini (RN)
Expert Certification Silvia PEZZI Rimini (RN)
Expert Certification Enrico PIATTESI Imola (BO)
Expert Certification Massimiliano PICCININI Castelnuovo Rangone (MO)
Expert Certification Michelangelo PICCOLO Crespellano - Valsamoggia (BO)
Expert Certification Matteo PIELLA (FE)
Expert Certification Veronica PIERUCCI Bologna (BO)
Expert Certification Veronica PIERUCCI Bologna (BO)
Expert Certification Federico PIRAZZINI Castel San Pietro Terme (BO)
Expert Certification Margherita PIROLA Cesenatico (FC)
Expert Certification Lorenzo PITINO Bologna (BO)
Expert Certification Matteo PODDA Parma (PR)
Expert Certification Massimo POGGIOLINI Modigliana (FC)
Expert Certification Giovanni POMPONIO Bologna (BO)
Expert Certification Emanuele PRANDINI San Giovanni In Persiceto (BO)
Expert Certification Marco PRIMIERI Fabbrico (RE)
Expert Certification Christian PROSPERINI Castenaso (BO)
Expert Certification Niccolo' PROVERBIO Rimini (RN)
Expert Certification Swan PUZONE Sant Andrea In Casale (RN)
Expert Certification Barbara RACO Pianoro (BO)
Expert Certification Domenico RECCHIA Faenza (RA)
Expert Certification Fabio REMARI Codigoro (FE)
Expert Certification Andrea RIGHINI Imola (BO)
Expert Certification Riccardo RISCHIA Ferrara (FE)
Expert Certification Francesco Giuseppe RIZZI Rimini (RN)
Expert Certification Riccardo RIZZO Monte San Pietro (BO)
Expert Certification Carbonetti ROBERTO Forlì (FC)
Expert Certification Luca RONCAGLIA Montale Rangone (MO)
Expert Certification Massimiliano RONCON Reggio Emilia (MO)
Expert Certification Elisa ROPPOCA Castello D'argile (BO)
Expert Certification Barbara ROSSI Modena (MO)
Expert Certification Giovanni ROSSI Podenzano (PC)
Expert Certification Fabio RUOTO Cesenatico (FC)
Expert Certification Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Expert Certification Donatella SACCO Bologna (BO)
Expert Certification Luca SALANI Ferrara (FE)
Expert Certification Susanna SALVINI Parma (PR)
Expert Certification Giacomo SAMI Faenza (RA)
Expert Certification Silvia SAVORANA Modigliana (FC)
Expert Certification Elisa SCARAMELLI San Pietro In Casale (BO)
Expert Certification Alessandro SEMPRINI Rimini (RN)
Expert Certification Emmanuele SEMPRINI Rimini (RN)
Expert Certification Angela SILLETTI Bologna (BO)
Expert Certification Nicola SIMONI Bologna (BO)
Expert Certification Lorenzo SIRRI Rimini (RN)
Expert Certification Stefano SORBINO (RN)
Expert Certification Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Expert Certification Francesca STASI Cervia (RA)
Expert Certification Stefano TAGLIAZUCCHI Modena (MO)
Expert Certification Marco TAMBURINI Rimini (RN)
Expert Certification Serafina TANZARELLA Ferrara (FE)
Expert Certification Davide TARANTO Pegola (BO)
Expert Certification Federico TARTAGLIA Bologna (BO)
Expert Certification Fabrizio TASSINARI Mordano (BO)
Expert Certification Michele TASSINARI Faenza (RA)
Expert Certification Fabio TAVERNA Bologna (BO)
Expert Certification Pier Nicola TENANI Ferrara (FE)
Expert Certification Davide TENEDINI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Alen TINCANI Reggio Emilia (RE)
Expert Certification Serena TOMA Faenza (RA)
Expert Certification Martina TOMMASONI San Giovanni In Persiceto (BO)
Expert Certification Matteo TONELLI Bologna (BO)
Expert Certification William TONI Bologna (BO)
Expert Certification Matteo TOZZI Minerbio (BO)
Expert Certification Tommaso TUNIOLI Ferrara (FE)
Expert Certification Giuseppe TUTTOLOMONDO Savignano Sul Rubicone (RN)
Expert Certification Marco UVA Molinella (BO)
Expert Certification Claudia VECCHIA Piacenza (PC)
Expert Certification Daniele VENTURINI Bologna (BO)
Expert Certification Valentina VENTURINI Ferrara (FE)
Expert Certification Matteo VERDUSCHI Massa Lombarda (RA)
Expert Certification Chiara VERZELLA (BO)
Expert Certification Laura VILASI Castiglione Dei Pepoli (BO)
Expert Certification Mattia VINCENZI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Lucia VOLTA Zola Predosa (BO)
Expert Certification Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Expert Certification Nicola ZECCHI Zola Predosa (bo)
Expert Certification Nicola ZIGNANI Bellaria Igea Marina (RN)
Expert Certification Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Expert Certification Lorenzo ZINI Valsamoggia (BO)
Expert Certification Mirko ZISI Porretta Terme (BO)
Expert Certification Eugenio ZUCCHELLI Budrio (BO)
Basic Certification Valentina ALBERTI Modena (BO)
Basic Certification Catia ALFINI Torrile (PR)
Basic Certification Samira ALIREZAIE Bologna (BO)
Basic Certification Roberto ANTONIOLI Carpi (MO)
Basic Certification Alejandro Luis ARBELAIS Castel Maggiore (BO)
Basic Certification Davide BAGNACANI (RE)
Basic Certification Claudio BALDUCCI Pennabilli (RN)
Basic Certification Fabio BARBIERI Ferrara (Fe)
Basic Certification Marco BARONI Castel San Pietro Terme (BO)
Basic Certification Nicolo' BARTOLACELLI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Martina BARTOLETTI Maiolo (RN)
Basic Certification Silvia BARTOLETTI Forli' (FC)
Basic Certification Benedetta BAVIERI Castelnuovo Rangone (MO)
Basic Certification Valeria Pasqualina BELLANTUONO Castel Maggiore (BO)
Basic Certification Riccardo BELLINI Granarolo Dell'emilia (BO)
Basic Certification Bruno BERGAMI (BO)
Basic Certification Giorgio BERSELLI Montale Rangone (MO)
Basic Certification Marco BERTASI Casalecchio Di Reno (BO)
Basic Certification Paolo BERTONCINI Roveleto Di Cadeo (PC)
Basic Certification Manuel BIANCHI Bologna (BO)
Basic Certification Federico BIANCO Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Federico BILLI Modigliana (FC)
Basic Certification Davide BISOLI Cesenatico (FC)
Basic Certification Giulia BIZZARRI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Alessio BOARINI Ferrara (FE)
Basic Certification Elisabetta BOCCUNI Milano (FE)
Basic Certification Fabiana BOIARDI Roma (RN)
Basic Certification Filippo BOLDO Sassuolo (MO)
Basic Certification Orles BONDI Scandiano (RE)
Basic Certification Alessandra BORCASSA Cesena (FC)
Basic Certification Vincenzo BORRELLI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification Gianmarco BORSARI Casalecchio Di Reno (BO)
Basic Certification Stefano BOSCHIERO Bologna (BO)
Basic Certification Laura BOVICELLI Casteldelci (RN)
Basic Certification Loris BRAGA Borgonovo Vt (PC)
Basic Certification Roberto BRAGHIROLI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Alessia BRANCATELLI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Elena BREVIGLIERI Bologna (BO)
Basic Certification Matteo BRIGHI Ravenna (RA)
Basic Certification Luca BRUNELLI Ferrara (FE)
Basic Certification Vittorio BRUNO Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Giorgia BUZZONI Gradizza (FE)
Basic Certification Demetrio CALABRO' Bologna (BO)
Basic Certification Melania CALO Bologna (BO)
Basic Certification Nazareno CANNUCI Bologna (BO)
Basic Certification Simone CAPPELLI Cesena (FC)
Basic Certification Fabrizio CAPUCCI Ravenna (RA)
Basic Certification Dario CARACCIOLO Bologna (BO)
Basic Certification Giorgio CARIANI Terre Del Reno (FE)
Basic Certification Elena CASAMASSIMA Modigliana (FC)
Basic Certification Niccolò CASANOVA Bologna (BO)
Basic Certification Ludovico CASATI ROLLIERI Modena (MO)
Basic Certification Fabio CATANIA Pianoro (BO)
Basic Certification Debora CAVALIERI Modena (MO)
Basic Certification Alessandro CAVINA Imola (BO)
Basic Certification Rolando CERUTI Faenza (RA)
Basic Certification Luca CHIAPPETTI Bologna (BO)
Basic Certification Simone CHIARI San Giorgio Di Piano (BO)
Basic Certification Danilo CHIODI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification Enrico CIANI Modigliana (FC)
Basic Certification Igor CILIBERTI Bologna (BO)
Basic Certification Giacomo CIPRIANI Rimini (RN)
Basic Certification Dan CIRPALA Ravenna (RA)
Basic Certification Diego CLEMENTI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification Benedetta COLLETTA (BO)
Basic Certification Matteo CONTINI Correggio (RE)
Basic Certification Alessandro CORAZZI Rimini (RN)
Basic Certification Luca CORDISCO Budrio (BO)
Basic Certification Ilaria CORLI Ferrara (FE)
Basic Certification Matteo CREPALDI Monselice (BO)
Basic Certification Luca CROCIANI Cesena (FC)
Basic Certification Elisa CROCIATI Bellaria Igea Matina (RN)
Basic Certification Simone DALLA Imola (BO)
Basic Certification Cinzia DASSIè Rimini (RN)
Basic Certification Alessandro DE COSTANZO Bologna (BO)
Basic Certification Margherita DE PIERI Modena (MO)
Basic Certification Arturo Filippo DE SIMONE Bologna (BO)
Basic Certification Mathilde DI PASQUALE Bologna (BO)
Basic Certification Ciro DI ROBERTO Bologna (BO)
Basic Certification Salvatore DIONISIO Palagano (MO)
Basic Certification Paolo DOMENEGHETTI Ferrara (FE)
Basic Certification Manucra DOMENICA Bologna (BO)
Basic Certification Ezio DONATO (BO)
Basic Certification Fulvia DONDI Modena (MO)
Basic Certification Michael DREI Forlì (FC)
Basic Certification Alessandro EL SHERBINY Zola Predosa (BO)
Basic Certification Gianfranco ELEMENTI Rimini (RN)
Basic Certification Elisabetta FABBRI Meldola (FC)
Basic Certification Mirea FACCHINI Budrio (BO)
Basic Certification Francesco FACCINI Berra (FE)
Basic Certification Andrea FANTI Ravenna (RA)
Basic Certification Pierluigi FARNè Imola (BO)
Basic Certification Martina FELLETTI Bologna (BO)
Basic Certification Arturo FERRETTI Cattolica (RN)
Basic Certification Ruggero FERRI Quartesana (FE)
Basic Certification Vincenzo FLOTTA Bologna (BO)
Basic Certification Andrea FOSCHINI Cesena (FC)
Basic Certification Alessandra FOTI Piacenza (PC)
Basic Certification Federico FRANCINI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Manuele FRAU Bologna (BO)
Basic Certification Diego FUOGLIO Casalecchio Di Reno (BO)
Basic Certification Nickolas GALASSI Zola Predosa (BO)
Basic Certification Ruben GANZERLI Budrio (BO)
Basic Certification Lisa GARDELLINI Ferrara (FE)
Basic Certification Nicolas GARILLI Piacenza (PC)
Basic Certification Giacomo GAROSI Forlì (FC)
Basic Certification Andrea GENTILINI Modigliana (FC)
Basic Certification Olga GIACOMINI Bologna (BO)
Basic Certification Giuseppe GIAVOLUCCI Riccione (RN)
Basic Certification Claudio GIGANTE Ferrara (FE)
Basic Certification Alessandro GIUDICI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Luca GNUDI Altedo (BO)
Basic Certification Marco GOLLINI Bologna (BO)
Basic Certification Angelo GRANDE Zola Predosa (BO)
Basic Certification Alberto GRAZIA Bologna (BO )
Basic Certification Valeria GRAZZINI Bologna (BO)
Basic Certification Gerardo GRIECO Bomporto (MO)
Basic Certification Michele GROSSI Fiorenzuola D'arda (PC)
Basic Certification Massimo GUERRA Bologna (BO)
Basic Certification Amr HASSANE Bologna (BO)
Basic Certification Nicola HAUSS Cesenatico (FC)
Basic Certification Desiree KRSUL Monte San Pietro (BO)
Basic Certification Paolo LANZONI Codigoro (FE)
Basic Certification Pablo LISCHETTI Piacenza (PC)
Basic Certification Francesco LOVECCHIO Bologna (BO)
Basic Certification Giacomo MAGNONI Castel Guelfo Di Bologna (BO)
Basic Certification Paola MAINI Piacenza (PC)
Basic Certification Flavio MALANGONE Valsamoggia (loc. Bazzano) (BO)
Basic Certification Federico MANCINI Bologna (BO)
Basic Certification Stefano MANDAS Sassuolo (MO)
Basic Certification Manuela MANI Bertinoro (FC)
Basic Certification Mauro MANICI Parma (PR)
Basic Certification Leonardo MARAZZI Crevalcore (BO)
Basic Certification Danilo MARIOLI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Barbara MARTELLI Imola (BO)
Basic Certification Ilaria Romina MASSAFRA (BO)
Basic Certification Elisa MAZZANTI Bologna (BO)
Basic Certification Lidio MELIS Bologna (BO)
Basic Certification Filippo MERCURIALI Igea Marina (RN)
Basic Certification Fabio MIGLIORINI Bologna (BO)
Basic Certification Lorenzo MINCETTI Borgo Tosignano (BO)
Basic Certification Luca MINOPOLI Modena (MO)
Basic Certification Marco Arvin MODESTINI Bologna (BO)
Basic Certification Amr MOHAMED HASSANE ABDELHAMID Bologna (BO)
Basic Certification Davide MONTALEONE Imola (BO)
Basic Certification Andrea MONTANARI Forlì (FC)
Basic Certification Giacomo MONTANARI Modena (MO)
Basic Certification Andrea MONTI Forlì (FC)
Basic Certification Mirco MUCCIOLI Cesena (FC)
Basic Certification Cristian MUSACCHI Codigoro (FE)
Basic Certification Federico NALIN Zola Predosa (BO)
Basic Certification Marco NASCETTI Bologna (BO)
Basic Certification Lorenza NAVARRA Rimini (RN)
Basic Certification Francesca NERI Coriano (RN)
Basic Certification Barbara NICOLETTO Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Alberto ORLANDI Casalecchio Di Reno (BO)
Basic Certification Laura ORSI Bologna (BO)
Basic Certification Stefano PAGLI Cesenatico Sala (FC)
Basic Certification Alessandro PALTRINIERI Concordia (MO)
Basic Certification Manfredi PAPOLA Zola Predosa (BO)
Basic Certification Pietro PASSUELLO Padova (PC)
Basic Certification Emanuele PAUSINI Imola (BO)
Basic Certification Francesco PAUSINI Imola (BO)
Basic Certification Giulia PENAZZI Sant'egidio (FE)
Basic Certification Marco PERGREFFI Correggio (RE)
Basic Certification Silvia PETRUCCI Forli (FC)
Basic Certification Lorenzo PEZZI Rimini (RN)
Basic Certification Enrico PIATTESI Imola (BO)
Basic Certification Massimiliano PICCININI Castelnuovo Rangone (MO)
Basic Certification Aldo PICCIRILLO Sogliano Al Rubicone (FC)
Basic Certification Matteo PIELLA (FE)
Basic Certification Veronica PIERUCCI Bologna (BO)
Basic Certification Veronica PIERUCCI Bologna (BO)
Basic Certification Massimo POGGIOLINI Modigliana (FC)
Basic Certification Emanuele PRANDINI San Giovanni In Persiceto (BO)
Basic Certification Christian PROSPERINI Castenaso (BO)
Basic Certification Swan PUZONE Sant Andrea In Casale (RN)
Basic Certification Barbara RACO Pianoro (BO)
Basic Certification Marco RICIGLIANO Bologna (BO)
Basic Certification Andrea RIGHINI Imola (BO)
Basic Certification Francesco Giuseppe RIZZI Rimini (RN)
Basic Certification Elia RIZZO Ferrara (FE)
Basic Certification Carbonetti ROBERTO Forlì (FC)
Basic Certification Luca RONCAGLIA Montale Rangone (MO)
Basic Certification Alessandro RONCHI Ravenna (RA)
Basic Certification Massimiliano RONCON Reggio Emilia (MO)
Basic Certification Barbara ROSSI Modena (MO)
Basic Certification Giovanni ROSSI Podenzano (PC)
Basic Certification Francesca RUGGERI Bologna (BO)
Basic Certification Manuel Quinto SABELLI Bologna (BO)
Basic Certification Alessandro SACCHETTI Poggio Torriana (RN)
Basic Certification Silvia SAVORANA Modigliana (FC)
Basic Certification Andrea SCARDUZIO Parma (PR)
Basic Certification Emmanuele SEMPRINI Rimini (RN)
Basic Certification Luca SIBONI Forlimpopoli (FC)
Basic Certification Dario SIMCIC Coronella (FE)
Basic Certification Stefano SORBINO (RN)
Basic Certification Antonio SURACE Cervia (RA)
Basic Certification Vittorio TAGLIAVINI Bologna (BO)
Basic Certification Marco TAMBURINI Rimini (RN)
Basic Certification Serafina TANZARELLA Ferrara (FE)
Basic Certification Davide TARANTO Pegola (BO)
Basic Certification Mirko TARUFFI Bologna (BO)
Basic Certification Michele TASSINARI Faenza (RA)
Basic Certification Fabio TAVERNA Bologna (BO)
Basic Certification Davide TENEDINI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Alen TINCANI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification Serena TOMA Faenza (RA)
Basic Certification William TONI Bologna (BO)
Basic Certification Andrea TORRESANI Bologna (BO)
Basic Certification Tommaso TUNIOLI Ferrara (FE)
Basic Certification Giuseppe TUTTOLOMONDO Savignano Sul Rubicone (RN)
Basic Certification Marco UVA Molinella (BO)
Basic Certification Valentina VENTURINI Ferrara (FE)
Basic Certification Chiara VERZELLA (BO)
Basic Certification Laura VILASI Castiglione Dei Pepoli (BO)
Basic Certification Lucia VOLTA Zola Predosa (BO)
Basic Certification Simone ZAHAMI Piacenza (PC)
Basic Certification Nicola ZECCHI Zola Predosa (bo)
Basic Certification Michael ZERBINI San Lazzaro Di Savena (BO)
Basic Certification Gionatan ZIINO Minerbio (BO)
Basic Certification (laureati) Gianni ABBONDANZA Cesenatico (FC)
Basic Certification (laureati) Filippo ADANI Savignano Sul Rubicone (FC)
Basic Certification (laureati) Luca ADANI Vergato (BO)
Basic Certification (laureati) Enrico AIELLO Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Paolo AIELLO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Luca ALEOTTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Nicola ALVISI Crevalcore (BO)
Basic Certification (laureati) Massimo ANTIDORMI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Giacomo ARENA Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Alberto ARETANO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Andrea ARPILI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Mattia BABETTO Ro (FE)
Basic Certification (laureati) Sebastian BACCHIERI Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Elena BAESTI Forli' (FC)
Basic Certification (laureati) Giuseppe BAGLIO San Pietro In Casale (BO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo BALBONI Cento (FE)
Basic Certification (laureati) Riccardo BARILANI Codigoro (FE)
Basic Certification (laureati) Ubaldo BARTOLUCCI San Giovanni In Marignano (RN)
Basic Certification (laureati) Michele BECCHI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification (laureati) Natascia BEE Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Maurizio BELFIGLIO Rottofreno (PC)
Basic Certification (laureati) Guido BELLI Scandiano (RE)
Basic Certification (laureati) Luca BELLINI Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Luca BENAZZI Castel San Pietro Terme (BO)
Basic Certification (laureati) Luca BENEDETTI Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Sante BERTI Cattolica (RN)
Basic Certification (laureati) Mattia BIGI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Paola BOLDRINI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Fabio BOLELLI San Martino In Argine (BO)
Basic Certification (laureati) Alessio BOSCO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Andrea Nicolo' BOSI Solarolo (RA)
Basic Certification (laureati) Riccardo BRAGLIA Correggio (RE)
Basic Certification (laureati) Francesco BUCCI Sant’agata Feltria (RN)
Basic Certification (laureati) Roberto BUCCI Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Omar BUCELLI Cattolica (RN)
Basic Certification (laureati) Alex BULDRINI Riccione (RN)
Basic Certification (laureati) Riccardo CALAMOSCA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Cristiano CAMPOLONGO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Alex CANTELLO Cesenatico (FC)
Basic Certification (laureati) Giulia CAPPELLINI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Giancarlo CARNEVALI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Matteo CASADEI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Luca Domenico CASSANI Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Davide CAVALLARI Finale Emilia (MO)
Basic Certification (laureati) Eleonora CECCHI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Michael CELLA Fidenza (PR)
Basic Certification (laureati) Andrea CELLI Savignano Sul Rubicone (FC)
Basic Certification (laureati) Ivan CELLI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Sidio CEVASCO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Kevin CHILI Castenaso (BO)
Basic Certification (laureati) Madalina CHIRIAC Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Luca CIERVO Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Claudia CIRCASSIA Lugo (RA)
Basic Certification (laureati) Susanna CIRCOSTA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Andrea COLASURDO Fori (FC)
Basic Certification (laureati) Stefano COLOMBO Forli (FC)
Basic Certification (laureati) Luca CORALLI Ravenna (RA)
Basic Certification (laureati) Giulia CORRADINI Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Andrea CRISTOFORI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Davide CURRADI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Francesco D'AGOSTA Montecchio Emilia (BO)
Basic Certification (laureati) Andrea DALL'OSSO Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Marta DALL'OSSO Lugo (RA)
Basic Certification (laureati) Giacomo DARIO Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Graziano DAVID Policoro (BO)
Basic Certification (laureati) Filippo DE MARIA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Alessio DE STEFANO Castel San Giovanni (PC)
Basic Certification (laureati) Sara DEGLIESPOSTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Dario DELL'AQUILA Santarcangelo (RN)
Basic Certification (laureati) Giulia DELLA CASA Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Barbara DELLABARTOLA San Mauro Pascoli (FC)
Basic Certification (laureati) Samuele DI NICOLA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Antonio DI PUORTO San Polo D'enza (RE)
Basic Certification (laureati) Vincenza DONADIO Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Angelo ESATI Misano Adriatico (RN)
Basic Certification (laureati) Alessandro ESPOSTO Cattolica (RN)
Basic Certification (laureati) Filippo EUSEBI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Basic Certification (laureati) Alex EVANGELISTI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Basic Certification (laureati) Enea EVANGELISTI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Chiara FABBRI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Simone FARINA Anita (FE)
Basic Certification (laureati) Michele FELISATTI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Matteo FERRI Bondeno (FE)
Basic Certification (laureati) Matteo FORTUNATI Borgonovo Val Tidone (PC)
Basic Certification (laureati) Giulio FRABETTI Castenaso (BO)
Basic Certification (laureati) Davide FRISONI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Nicola FRISONI Monte Colombo (RN)
Basic Certification (laureati) Raffaele GAGLIARDO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Mattia GALEAZZI Coriano (RN)
Basic Certification (laureati) Luca GALLUCCIO Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Giacomo GALVANI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Maria Giulia GAMBERINI Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Antonio GAROFALO Piacenza (PC)
Basic Certification (laureati) Stefano GARULLI Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Andrea GASPERINI Funo Di Argelato (bo) (FC)
Basic Certification (laureati) Matteo GAVELLI Castenaso (BO)
Basic Certification (laureati) Mattia GIACOMELLI Bentivoglio (BO)
Basic Certification (laureati) Davide GIANNINI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Stefania Maria GIANSOLDATI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification (laureati) Letizia GIARDI Domagnano (RN)
Basic Certification (laureati) Chiara GIGLIETTI San Marino (RN)
Basic Certification (laureati) Francesco GRANATO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo GRAZIANI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Basic Certification (laureati) Alessandro GRIMALDI San Lazzaro Di Savena (BO)
Basic Certification (laureati) Lucia GUANDALINI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Emanuele GUERRA Poggio Torriana (RN)
Basic Certification (laureati) Beatrice GUERRINO Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Tommaso GUIDI Cattolica (RN)
Basic Certification (laureati) Rudi GUIZZARDI Castello D Argile (BO)
Basic Certification (laureati) Maria Paola HACHFELD Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Lucrezia IANNUZZIELLO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Alex LENZARINI Castelfranco Emilia (MO)
Basic Certification (laureati) Anna LI VIGNI Ravenna (RA)
Basic Certification (laureati) Enrico LOLLI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Marco LUCANI Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Valentino LUCARELLI Saludecio (RN)
Basic Certification (laureati) Emilio MACCHIONE Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Alessia MALIZIA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Ilaria MANDRIOLI Budrio (BO)
Basic Certification (laureati) Alex MANZI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Basic Certification (laureati) Alessia MARCHETTI Reggio Emilia (RE)
Basic Certification (laureati) Alessia MARCHETTI Reggio Nell`emilia (RE)
Basic Certification (laureati) Davide MARINELLI Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Marco MARRA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Daniele MARTINI San Giovanni In Persiceto (BO)
Basic Certification (laureati) Fabio MARTINO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Elena MARTINOZZI Vigarano Mainarda (FE)
Basic Certification (laureati) Alice MASCELLANI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Margherita MASCITTI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Selene MATERA San Clemente (RN)
Basic Certification (laureati) Elisabetta MAZZA Casalecchio Di Reno (BO)
Basic Certification (laureati) Manuele MAZZA Bondeno (FE)
Basic Certification (laureati) Manuela MAZZONI Forli (FC)
Basic Certification (laureati) Mattia MILANI Rimini (rn) (RN)
Basic Certification (laureati) Antonio MISITI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Ellen MODOLO Castel San Pietro Terme (BO)
Basic Certification (laureati) Giuseppe MOLINARI Piacenza (PC)
Basic Certification (laureati) Matteo MONTI Molinella (BO)
Basic Certification (laureati) Giacomo MORETTI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Chiara MOROSATO Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Alessandra MURATORI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification (laureati) Simone NALDI Budrio (BO)
Basic Certification (laureati) Marco NASCETTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Marco NASCETTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Federico NICOLETTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Mattia NONATELLI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Davide ODORICI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Natascia OLIVETO Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Martina OLIVIERI Meldola (FC)
Basic Certification (laureati) Mattia PALMIERI San Mauro Pascoli (FC)
Basic Certification (laureati) Biagio PAOLETTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Filippo PAOLUCCI San Vito Di Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Juan Manuel PARAFITA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Giovanni PARLATO Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Luca PASCALI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Laura PASINI Molinella (BO)
Basic Certification (laureati) Antonio PASTORE Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Simone PAVARANI Sala Baganza (PR)
Basic Certification (laureati) Matteo PAVIGNANI Molinella (BO)
Basic Certification (laureati) Vanni PEDRINI Dozza (BO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo PELAGALLI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Erik PENNINI Bondeno (FE)
Basic Certification (laureati) Alessandro PERAINO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Fabio PERNA Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Luca PERONCINI Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Tommaso PERRONE Cesenatico (FC)
Basic Certification (laureati) Alberto PERUGINI Montiano (FC)
Basic Certification (laureati) Silvia PEZZI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Michelangelo PICCOLO Crespellano - Valsamoggia (BO)
Basic Certification (laureati) Mattia PIRANI Cento (FE)
Basic Certification (laureati) Federico PIRAZZINI Castel San Pietro Terme (BO)
Basic Certification (laureati) Margherita PIROLA Cesenatico (FC)
Basic Certification (laureati) Lorenzo PITINO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo PODDA Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Alessio POLLASTRI Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Giovanni POMPONIO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo PORCIELLO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Marco PRIMIERI Fabbrico (RE)
Basic Certification (laureati) Niccolo' PROVERBIO Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Davide PUGLIA Piacenza (PC)
Basic Certification (laureati) Antonello QUERZOLI Poggio Renatico (FE)
Basic Certification (laureati) Domenico RECCHIA Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Fabio REMARI Codigoro (FE)
Basic Certification (laureati) Elena RICCò Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Lorenzo RIMONDI Crevalcore (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo RINALDI Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Riccardo RISCHIA Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Giacomo RIZZATTI Ospitale Di Bondeno (FE)
Basic Certification (laureati) Riccardo RIZZO Monte San Pietro (BO)
Basic Certification (laureati) Roberto RIZZO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Luca RONCAGLIA Montale Rangone (MO)
Basic Certification (laureati) Davide RONDINI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Diego RONDINI Fidenza (PR)
Basic Certification (laureati) Elisa ROPPOCA Castello D'argile (BO)
Basic Certification (laureati) Claudio ROTA Imola (BO)
Basic Certification (laureati) Fabio RUOTO Cesenatico (FC)
Basic Certification (laureati) Carmelo RUSSO Sassuolo (MO)
Basic Certification (laureati) Nicolo' SABINI Fiorenzuola D'arda (PC)
Basic Certification (laureati) Donatella SACCO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Luca SALANI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Susanna SALVINI Parma (PR)
Basic Certification (laureati) Giacomo SAMI Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Elisa SCARAMELLI San Pietro In Casale (BO)
Basic Certification (laureati) Luca SCORDO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Alessandro SEMPRINI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Simone SFRISO Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Francesco SGOBBI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Angela SILLETTI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Nicola SIMONI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Lorenzo SIRRI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Riccardo SPERONI Cadelbosco Di Sopra (RE)
Basic Certification (laureati) Nicola SPIGHI San Piero In Bagno (FC)
Basic Certification (laureati) Giovanni STANZANI Riccione (RN)
Basic Certification (laureati) Francesca STASI Cervia (RA)
Basic Certification (laureati) Stefano TAGLIAZUCCHI Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Federico TARTAGLIA Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Fabrizio TASSINARI Mordano (BO)
Basic Certification (laureati) Pier Nicola TENANI Ferrara (FE)
Basic Certification (laureati) Febo TITTARELLI Ostra (FC)
Basic Certification (laureati) Samuele TOMASINI Rimini (RN)
Basic Certification (laureati) Martina TOMMASONI San Giovanni In Persiceto (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo TONELLI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo TOZZI Minerbio (BO)
Basic Certification (laureati) Mattia TUMEDEI Forlì (FC)
Basic Certification (laureati) Marco URBINATI Santarcangelo Di Romagna (RN)
Basic Certification (laureati) Alice VALENTE Piacenza (PC)
Basic Certification (laureati) Alberto VALLI Cesena (FC)
Basic Certification (laureati) Claudia VECCHIA Piacenza (PC)
Basic Certification (laureati) Pietro VECCHIATINI Jolanda Di Savoia (FE)
Basic Certification (laureati) Daniele VENTURINI Bologna (BO)
Basic Certification (laureati) Matteo VERDUSCHI Massa Lombarda (RA)
Basic Certification (laureati) Mattia VINCENZI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification (laureati) Eric VIOLI Cadelbosco Di Sopra (RE)
Basic Certification (laureati) Lorenzo ZANDOLI Ravenna (RA)
Basic Certification (laureati) Lisa ZANETTI Modena (MO)
Basic Certification (laureati) Andrea ZAPPAROLI Zola Predosa (BO)
Basic Certification (laureati) Giuliano ZAULI Faenza (RA)
Basic Certification (laureati) Nicola ZIGNANI Bellaria Igea Marina (RN)
Basic Certification (laureati) Lorenzo ZINI Valsamoggia (BO)
Basic Certification (laureati) Raffaele ZINNO Bologna (RN)
Basic Certification (laureati) Mirko ZISI Porretta Terme (BO)
Basic Certification (laureati) Eugenio ZUCCHELLI Budrio (BO)

Toscana

Fitness Principia Filippo PICCARDO Monteriggioni (SI)
Fitness Top Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Fitness Top Filippo PICCARDO Monteriggioni (SI)
Fitness Top Davide GAGNOLI Sansepolcro (AR)
Fitness Top Gianni MIGLIACCI Cortona (AR)
Medical Exercise Top Edoardo SASSI Prato (PO)
Sport Performance Top Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Sport Performance Top Alex FERRINI Piombino (LI)
Sport Performance Top Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Anti Aging Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Anti Aging Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
AntiAging Specialist Marco PAOLI Camaiore (LU)
AntiAging Specialist Marco PUTORTI Quercegrossa (SI)
Body Sculpting Specialist Matteo BARDELLI Sansepolcro (AR)
Body Sculpting Specialist Matteo BARDELLI Sansepolcro (AR)
Body Sculpting Specialist Andrea BIAGINI Sansepolcro (AR)
Body Sculpting Specialist Marjo CIFLIKU Prato (PO)
Body Sculpting Specialist Jacopo MARIOTTI Anghiari (AR)
Body Sculpting Specialist Elisa BATIGNANI Grosseto (GR)
Body Sculpting Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Body Sculpting Specialist Filippo PICCARDO Monteriggioni (SI)
Body Sculpting Specialist Valentina VERDI Grosseto (GR)
Clinical Exercise Specialist Nicola BENEDETTI Colle Di Val D'elsa (Si)
Clinical Exercise Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Clinical Exercise Specialist Andrea ALFIERI Firenze (FI)
Clinical Exercise Specialist Dario CAPEZZUOLI Montespertoli (FI)
Clinical Exercise Specialist Michael DAVERI Subbiano (AR)
Clinical Exercise Specialist Niccolo' SEVERI Arezzo (AR)
Clinical Exercise Specialist Edoardo SASSI Prato (PO)
Clinical Exercise Specialist Andrea PANATI Pescia (PT)
Clinical Exercise Specialist Alessandro BASILE Livorno (LI)
Clinical Exercise Specialist Giulia BONTI Pistoia (PT)
Clinical Exercise Specialist Federico ROCCHI San Vincenzo (LI)
Evolutionary Trainer Specialist Francesco BENELLI Poggibonsi (SI)
Evolutionary Trainer Specialist Adelino CAMBANCO SANCA Prato (po) (FI)
Evolutionary Trainer Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Evolutionary Trainer Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Evolutionary Trainer Specialist Riccardo PODERINI Arezzo (AR)
Evolutionary Trainer Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Evolutionary Trainer Specialist Pietro FLORI Piancastagnaio (SI)
Evolutionary Trainer Specialist Elide VITIELLO Siena (SI)
Evolutionary Trainer Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Exercise for Health Specialist Daniela COTTINI Castiglion Fiorentino (AR)
Fitness Instructor Specialist Nicole CHIARAMONTI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Tatiana PALARCHI Castiglion Fiorentino (AR)
Fitness Instructor Specialist Emanuele CARLI Siena (SI)
Fitness Instructor Specialist Simone RICCIARINI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Devid ROSI Siena (SI)
Fitness Instructor Specialist Andrea SPENSIERATI Cortona (AR)
Fitness Instructor Specialist Erika BOLDI Sinalunga (SI)
Fitness Instructor Specialist Anastasia CHIOCCHETTI Pistoia (PT)
Fitness Instructor Specialist Emanuele GENTILE Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Gabriele GRAZZINI Badia Al Pino (AR)
Fitness Instructor Specialist Matteo LAMBARDI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Luca BERTI Castiglion Fiorentino (AR)
Fitness Instructor Specialist Andrea BIAGINI Sansepolcro (AR)
Fitness Instructor Specialist Giada BORIASSI Fosdinovo (MS)
Fitness Instructor Specialist Raffaele BULIUTA Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Vittorio DORINI Foiano Della Chiana (AR)
Fitness Instructor Specialist Silvano FALASCONI Sansepolcro (AR)
Fitness Instructor Specialist Cesare FATTORINI Siena (SI)
Fitness Instructor Specialist Vera GUZUN Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Sandro MAENZA Piano Di Mommio (LU)
Fitness Instructor Specialist Arianna MASI Pontedera (PI)
Fitness Instructor Specialist Filippo RUGI Siena (SI)
Fitness Instructor Specialist Tommaso FABBRI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Elisabetta BARBAGLI Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Gabriele CARAMBIA Tegoleto (AR)
Fitness Instructor Specialist Antonio IZZO Arezzo (AR)
Fitness Instructor Specialist Luca CASTELLI Cortona (AR)
Fitness Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Functional Fitness Trainer Specialist Michela BARAGATTI Grosseto (GR)
Functional Fitness Trainer Specialist Stefano CIABOTTI Firenze (FI)
Functional Fitness Trainer Specialist Alice CUCCI Grosseto (GR)
Functional Fitness Trainer Specialist Lorenzo GORI Marina Di Pisa (PI)
Functional Fitness Trainer Specialist Jonathan MAGNANI Grosseto (GR)
Functional Fitness Trainer Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Functional Fitness Trainer Specialist Simone RICCIARINI Arezzo (AR)
Functional Fitness Trainer Specialist Marjo CIFLIKU Prato (PO)
Functional Fitness Trainer Specialist Nicolo' SESTO Lucca (LU)
Functional Fitness Trainer Specialist Alessandro STEFANINI Lucca (LU)
Functional Fitness Training Specialist Francesco BENELLI Poggibonsi (SI)
Functional Fitness Training Specialist Federico BIAGI Livorno (LI)
Functional Fitness Training Specialist Lorenzo CENCETTI (FI)
Functional Fitness Training Specialist Sara GALLIANI (SI)
Functional Fitness Training Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Functional Fitness Training Specialist Marco MATTAFIRRI (GR)
Functional Fitness Training Specialist Giuseppe NOTARNICOLA (AR)
Functional Fitness Training Specialist Marco PAOLI Camaiore (LU)
Functional Fitness Training Specialist Davide ROSELLI Pistoia (PT)
Functional Fitness Training Specialist Valerio ULIVI Livorno (LI)
Functional Fitness Training Specialist Nicola BENEDETTI Colle Di Val D'elsa (Si)
Functional Fitness Training Specialist Marida CASATI Baranzate (PT)
Functional Fitness Training Specialist Filippo CECCOTTI Collesalvetti (LI)
Functional Fitness Training Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Functional Fitness Training Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Functional Fitness Training Specialist Manuel Vincenzo DI GERONIMO Vaggio - Reggello (FI)
Functional Fitness Training Specialist Marco PUTORTI Quercegrossa (SI)
Functional Fitness Training Specialist Fulvio BARSOTTI Livorno (LI)
Functional Fitness Training Specialist Marco MADDALONI Buonconvento (SI)
Functional Fitness Training Specialist Paolo CELENTANO Grosseto (GR)
Functional Fitness Training Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Functional Fitness Training Specialist Niccolò LEONI Firenze (FI)
Functional Fitness Training Specialist Riccardo PODERINI Arezzo (AR)
Functional Fitness Training Specialist Lorenzo VAGGIOLI Calenzano (FI)
Functional Fitness Training Specialist Virginia BATTISTA San Quirico D'orcia (SI)
Functional Fitness Training Specialist Gianni BORSOTTI Barberino Di Mugello (FI)
Functional Fitness Training Specialist Damiano ROVAI Carmignano (PO)
Functional Recovery Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Functional Recovery Specialist Ivan MASTROMARINO Pisa (PI)
Functional Recovery Specialist Paolo CELENTANO Grosseto (GR)
Functional Recovery Specialist Daniela COTTINI Castiglion Fiorentino (AR)
Functional Recovery Specialist Jacopo FABIANO Firenze (FI)
Functional Recovery Specialist Simone FABBRICIANI Arezzo (AR)
Functional Recovery Specialist Silvia MATTONI Cortona (AR)
Functional Recovery Specialist Tiziana SANTI Prato (PO)
Functional Recovery Specialist Francesco MANCINI Empoli (FI)
Functional Recovery Specialist Edoardo SASSI Prato (PO)
Functional Recovery Specialist Gianni BORSOTTI Barberino Di Mugello (FI)
Functional Recovery Specialist Filippo FALERI San Quirico D'orcia (SI)
Functional Recovery Specialist Valerio VASILE Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Francesca BODA Pisa (PI)
Functional Recovery Specialist Lorenzo GORI Marina Di Pisa (PI)
Functional Recovery Specialist Matteo MICHELOTTI Lucca (LU)
Functional Recovery Specialist Matteo BARDELLI Sansepolcro (AR)
Functional Recovery Specialist Agnese GUERRINI Sansepolcro (AR)
Functional Recovery Specialist Diletta LOSSI Seravezza (LU)
Functional Recovery Specialist Mario ONEGLIA Pietrasanta (LU)
Functional Recovery Specialist Alessio PAGNI Forte Dei Marmi (LU)
Functional Recovery Specialist Iacopo PASQUINI Pietrasanta (LU)
Functional Recovery Specialist Alessandro VIANI Forte Dei Marmi (LU)
Functional Recovery Specialist Alessandro CESAREO Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Sara FATTORINI Castellina In Chianti (SI)
Functional Recovery Specialist Francesca MAESTRINI Pistoia (PT)
Functional Recovery Specialist Diana BIANCO Grosseto (GR)
Functional Recovery Specialist Adamo FIORI Lucca (LU)
Functional Recovery Specialist Alessandro BASILE Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Miriam CAMPOLMI Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Francesco LEONE Seravezza (LU)
Functional Recovery Specialist Nicola RICCA Prato (PO)
Functional Recovery Specialist Stefano SOCALI Sansepolcro (AR)
Functional Recovery Specialist Sara BENEDETTI Camaiore (LU)
Functional Recovery Specialist Chiara Cesira BUONAGUIDI Altopascio (LU)
Functional Recovery Specialist Filippo CAGLIOTI Forte Dei Marmi (LU)
Functional Recovery Specialist Miriam CAMPOLMI Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Leonardo GINI Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Vittoria IOZZELLI Pistoia (PT)
Functional Recovery Specialist Matteo LANDI Borgo San Lorenzo (FI)
Functional Recovery Specialist Alessandra SCARDIGLI Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Chiara TONCELLI Livorno (LI)
Functional Recovery Specialist Elide VITIELLO Siena (SI)
Hypertrophy Trainer Specialist Nicolo' SESTO Lucca (LU)
Hypertrophy Trainer Specialist Sara FATTORINI Castellina In Chianti (SI)
Hypertrophy Training Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Hypertrophy Training Specialist Salvatore VARCHETTA Ponsacco (PI)
Hypertrophy Training Specialist Andrea BUSSOTTI Frassine (GR)
Hypertrophy Training Specialist Alex FERRINI Piombino (LI)
Hypertrophy Training Specialist Riccardo PODERINI Arezzo (AR)
Hypertrophy Training Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Hypertrophy Training Specialist Devid ROSI Siena (SI)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Nicola BENEDETTI Colle Di Val D'elsa (Si)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Filippo GIOVANNELLI Pistoia (PT)
Metabolic Disorders Recovery Specialist Devid ROSI Siena (SI)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Daniele TAGLIAVINI Firenze (FI)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Valerio ULIVI Livorno (LI)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Giuseppe ARANGINU Sansepolcro (AR)
Metabolic Syndrome Rehabilitation Specialist Jacopo FABIANO Firenze (FI)
Personal Fitness Training Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Personal Trainer Specialist Andrea BUSSOTTI Frassine (GR)
Personal Trainer Specialist Adelino CAMBANCO SANCA Prato (po) (FI)
Personal Trainer Specialist Michele CESARINI Sansepolcro (Ar)
Personal Trainer Specialist Marco DI FABIO Volterra (PI)
Personal Trainer Specialist Sara FATTORINI Castellina In Chianti (SI)
Personal Trainer Specialist Alex FERRINI Piombino (LI)
Personal Trainer Specialist Lorenzo LAPUCCI Borgo San Lorenzo (FI)
Personal Trainer Specialist Caterina MULLER Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist Riccardo PODERINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Gianni BORSOTTI Barberino Di Mugello (FI)
Personal Trainer Specialist Alessio CARMIGNANI Livorno (LI)
Personal Trainer Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Sauro PARRINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Nadia PIAZZA Incisa Valdarno (FI)
Personal Trainer Specialist Andrea DEBOLINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Jacopo MARIOTTI Anghiari (AR)
Personal Trainer Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Personal Trainer Specialist Elisa BATIGNANI Grosseto (GR)
Personal Trainer Specialist Davide CHIAVERINI Pontedera (PI)
Personal Trainer Specialist Alessio NARDOIANNI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Tatiana PALARCHI Castiglion Fiorentino (AR)
Personal Trainer Specialist Francesco RESTI Anghiari (AR)
Personal Trainer Specialist Leonardo BERNUZZI Carrara (MS)
Personal Trainer Specialist Ilaria CATTAFI Fosdinovo (MS)
Personal Trainer Specialist Marjo CIFLIKU Prato (PO)
Personal Trainer Specialist Lorenzo GORI Marina Di Pisa (PI)
Personal Trainer Specialist Matteo MICHELOTTI Lucca (LU)
Personal Trainer Specialist Bruno NICOLI Carrara (MS)
Personal Trainer Specialist Simone RICCIARINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist Federico RODA' Sestino (AR)
Personal Trainer Specialist Raffaella Maria RODOLICO Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist Nicolo' SESTO Lucca (LU)
Personal Trainer Specialist Simone VALERIANI Pistoia (PT)
Personal Trainer Specialist Pierluigi GIULIANI Volterra (PI)
Personal Trainer Specialist Valentina RUBINO Prato (PO)
Personal Trainer Specialist Edoardo SASSI Prato (PO)
Personal Trainer Specialist Francesco ACCO Siena (SI)
Personal Trainer Specialist Elisa BAGLIONI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist Cristiana BALDI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist Gabriele CAPICI Campi Bisenzio (FI)
Personal Trainer Specialist Giulia CENCIONI Sovicille (SI)
Personal Trainer Specialist Riccardo PACINI Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist Elide VITIELLO Siena (SI)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Jobel DE CASTRO Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Davide GAGNOLI Sansepolcro (AR)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Jason GROTTI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Andrea MENEGATTI La Briglia (PO)
Personal Trainer Specialist 2020 Evoluzionistico Andrea PANATI Pescia (PT)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Alessio BELLINI Prato (PO)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Bardia DALILI Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist 2020 Morfologico Federico ROCCHI San Vincenzo (LI)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Jacopo CACIOPPINI Cortona (AR)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Bardia DALILI Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist 2021 Evoluzionistico Federico FRANCINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Simone BONCOMPAGNI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Davide GAGNOLI Sansepolcro (AR)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Benedetto LELLI Bientina (PI)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Arianna MASI Pontedera (PI)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Camilla MELAI Capanne (montopoli Val D'arno) (PI)
Personal Trainer Specialist 2021 Morfologico Vincenzo SUDI Santa Croce Sull’arno (PI)
Personal Trainer Specialist 2022 S&H Gianni MIGLIACCI Cortona (AR)
Personal Trainer Specialist F&C Gianni MIGLIACCI Cortona (AR)
Personal Trainer Specialist S&H Nicola BERNARDINI Castiglion Fiorentino (AR)
Personal Trainer Specialist S&H Gabriele CARAMBIA Tegoleto (AR)
Personal Trainer Specialist S&H Luca CASTELLI Cortona (AR)
Personal Trainer Specialist S&H Marco CECCATELLI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Giulia DINI Firenze (FI)
Personal Trainer Specialist S&H Caterina MONCIATTI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Marco PARENTE Monteroni D'arbia (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Giovanni PERINTI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Lorenzo RUSTIONI Siena (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Alice SCAPPATICCI Quercegrossa (SI)
Personal Trainer Specialist S&H Joshua Andrea STRANIERI Firenze (Fi)
Personal Trainer Specialist S&H Francesco VENTURINI Arezzo (AR)
Personal Trainer Specialist S&H Marco ZAZZERI Castellina In Chianti (SI)
Postural Specialist Nicola BENEDETTI Colle Di Val D'elsa (Si)
Postural Specialist Luca RAPPUOLI Abbadia San Salvatore (SI)
Postural Specialist Gabriele BELMONTE Torgiano (SI)
Postural Specialist Andrea ALFIERI Firenze (FI)
Postural Specialist Silvia MATTONI Cortona (AR)
Postural Specialist Barbara PARRINI Arezzo (AR)
Postural Specialist Jacopo FABIANO Firenze (FI)
Postural Specialist Ilaria MAZZONI Pisa (PI)
Postural Specialist Mirco ORNANI Montevarchi (AR)
Postural Specialist Paolo SANTINI Pistoia (PT)
Postural Specialist Michele ALOISIO Firenze (FI)
Postural Specialist Francesca BODA Pisa (PI)
Postural Specialist Lorenzo GORI Marina Di Pisa (PI)
Postural Specialist Edoardo SASSI Prato (PO)
Postural Specialist Federico CAPACCI Capolona (AR)
Postural Specialist Francesca MAESTRINI Pistoia (PT)
Postural Specialist Damiano GHERI Montale (PT)
Postural Specialist Alice GUIDI Montignoso (MS)
Postural Specialist Lorenzo PINCETI Cortona (AR)
Postural Specialist Serena ZINI San Miniato (PI)
Slimming Trainer Specialist Virginia BATTISTA San Quirico D'orcia (SI)
Slimming Trainer Specialist Ilaria CATTAFI Fosdinovo (MS)
Slimming Trainer Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Slimming Trainer Specialist Elisa LO BUE Grosseto (GR)
Slimming Trainer Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Slimming Trainer Specialist Rafael Arturo SERVIN VIEYRA Prato (MS)
Slimming Trainer Specialist Ilaria CATTAFI Fosdinovo (MS)
Slimming Trainer Specialist Sara FATTORINI Castellina In Chianti (SI)
Slimming Training Specialist Marco BATISTONI Piombino (LI)
Slimming Training Specialist Salvatore VARCHETTA Ponsacco (PI)
Slimming Training Specialist Fulvio BARSOTTI Livorno (LI)
Slimming Training Specialist Federico BIAGI Livorno (LI)
Slimming Training Specialist Adelino CAMBANCO SANCA Prato (po) (FI)
Slimming Training Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Slimming Training Specialist Daniele TAGLIAVINI Firenze (FI)
Slimming Training Specialist Daniela COTTINI Castiglion Fiorentino (AR)
Slimming Training Specialist Marco PAOLI Camaiore (LU)
Slimming Training Specialist Tommaso SANTUCCI Scandicci (FI)
Slimming Training Specialist Alessandro AMATI Firenze (FI)
Slimming Training Specialist Andrea BUSSOTTI Frassine (GR)
Slimming Training Specialist Alfredo PULGA Cascina (PI)
Slimming Training Specialist Devid ROSI Siena (SI)
Slimming Training Specialist Elisa BATIGNANI Grosseto (GR)
Slimming Training Specialist Gianni BORSOTTI Barberino Di Mugello (FI)
Slimming Training Specialist Jacopo FABIANO Firenze (FI)
Slimming Training Specialist Alex FERRINI Piombino (LI)
Slimming Training Specialist Lorenzo GALLORINI Arezzo (AR)
Slimming Training Specialist Damiano ROVAI Carmignano (PO)
Sport and Fitness Postural Specialist Marco PAOLI Camaiore (LU)
Sport and Fitness Postural Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Sport and Fitness Postural Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Sport and Fitness Postural Specialist Ivan MASTROMARINO Pisa (PI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Valerio MARIANI Collesalvetti Stagno (LI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Nicola BENEDETTI Colle Di Val D'elsa (Si)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Manuel Vincenzo DI GERONIMO Vaggio - Reggello (FI)
Sport and Fitness Rehabilitation Specialist Margherita FORCONI Poggibonsi (FI)
Sport Performance Specialist Alberto CASTELLUCCI Prato (PO)
Sport Performance Specialist Alessandro DEL ROSSO Marti (PI)
Sport Performance Specialist Anton Guido CECCHERINI Livorno (LI)
Sport Performance Specialist Barbara LIMBERTI Prato (PO)
Sport Performance Specialist Giuseppe DEL CARRATORE Pisa (PI)
Sport Performance Specialist Andrea MENEGATTI La Briglia (PO)
Sport Performance Specialist Filippo DEL RE Firenze (FI)
Sport Performance Specialist Silvia FUSELLI Bolgheri (LI)
Sport Performance Specialist Danilo BONDI Pian Di Scò (AR)
Sport Performance Specialist Francesco CERRAI Livorno (LI)
Sport Performance Specialist Alex FERRINI Piombino (LI)
Sport Performance Specialist Sara FATTORINI Castellina In Chianti (SI)
Sport Performance Specialist Mattia CANAPINI Montepulciano (SI)
Sport Performance Specialist Michele MERLUCCI Cortona (AR)
Sport Performance Specialist Filippo PICCARDO Monteriggioni (SI)
Sport Performance Specialist Federico RODA' Sestino (AR)
Sport Performance Specialist Valerio ULIVI Livorno (LI)
Sport Performance Specialist Alessio MARTELLONI Livorno (LI)
Sport Performance Specialist Massimo RANDIS Vinci (Fi)
Sport Performance Specialist Niccolo' STINGHI Bagno A Ripoli (FI)
Sport Performance Specialist Jobel DE CASTRO Firenze (FI)
Sport Performance Specialist Vittoria AVVANTAGGIATI Sinalunga (SI)
Sport Performance Specialist Francesco CAVALLO Lucca (LU)
Sport Performance Specialist Lorenzo CHISARI Livorno (LI)
Sport Performance Specialist Filippo DELLA LATTA Camaiore (LU)
Sport Performance Specialist Davide GAGNOLI Sansepolcro (AR)
Sport Performance Specialist Giovanni MONTUORI Seravezza (LU)
Strenght Sport Training Specialist Anton Guido CECCHERINI Livorno (LI)
Expert Certification Massimo ABBATE Livorno (LI)
Expert Certification Francesco ACCO Siena (SI)
Expert Certification Lorenzo AGLINI Anghiari (AR)
Expert Certification Andrea ALFIERI Firenze (FI)
Expert Certification Michele ALOISIO Firenze (FI)
Expert Certification Alessandro AMATI Firenze (FI)
Expert Certification Paolo ANGELINI Grosseto (GR)
Expert Certifica